Наприкінці жовтня експерти проєкту «Чисте повітря для України» разом із представниками Держекоінспекції Південного округу вдруге обстежили річку Дніпро та гирло Каховського водосховища після підриву дамби. Як і попереднього разу, відібрали зразки ґрунтів, осаду та води на різних локаціях поблизу Запоріжжя, зокрема і на міському пляжі у самому місті.
ДДТ на пляжі
Після підриву Каховської ГЕС дно та береги Дніпра у липні поточного року вже досліджували чеські та українські екологи. Аналіз відібраних проб робили у Чеській Республіці та Нідерландах. Експерти знайшли серед іншого в осаді, давно заборонений і небезпечний інсектицид ДДТ.
“В липні ми взяли проби для аналізу з дна Каховського водосховища, в гирлі ріки та з Дніпра. Результати вразили навіть тамтешніх експертів. Найбільш шкідливі речовини було знайдено на публічному пляжі, це нафта і важкі метали. Їхній вміст в рази перевищує допустимі норми. Деякі виявлені речовини канцерогенні, знайшли навіть ДДТ – хлорорганічний пестицид, тому будуть проводитися ще відповідні дослідження. Найбільшу небезпеку вони несуть при потраплянні в їжу”, – наголошує Марцела Чернохова, координаторка проєкту “Чисте повітря для України”.
Окрім ДДТ, за словами координаторки, в пробах знайшли також важкі метали, миш’як, хром, ртуть. Дослідники знайшли ДДТ саме на пляжі, де люди зазвичай купаються, а також розташовані заклади харчування.
«Виявлення ДДТ нас найбільше шокувало. Адже знайшли небезпечну речовину в просторі загального та доступного користування – міському пляжі. Але ми не хочемо здіймати паніку, а навпаки, ще раз перевірити це та отримати більше інформації», – додає вона.
Нові зразки — нові виклики
Цього разу команда проєкту вирішила дослідити нові локації, на півдні від Запоріжжя. Водночас повторно відвідали і попередні місця відбору проб, аби взяти нові зразки й порівняти їх надалі.
«Ми знаходимося на південь від Запоріжжя на правому березі Дніпра. Візьмемо проби донних відкладів, щоб продовжити аналізувати попередньо відібрані проби на лівому березі. На кожному місці ми робимо так звану змішану вибірку: відбираємо осад чи ґрунт з кількох точок і змішуємо, щоб підвищити репрезентативність вибірки», — каже Чернохова.
Марцела пояснює, що саме на основі перших індикативних аналізів дослідники виявили, що в певних місцях відбору проб є проблемне забруднення.
“Зараз ми намагаємося або визначити джерело забруднення та сказати, чи це одне локалізоване джерело, або перевірити гіпотезу про те, що є кілька джерел», – пояснює координаторка проєкту “Чисте повітря для України“.
Від місячного пейзажу до листяного лісу
За словами Марцели, під час літньої поїздки води по інший бік Дніпра не було, і все нагадувало місячний пейзаж. Нині ж, подекуди є пляжі.
«Коли під’їжджаєш до гирла Каховського, там, по суті, вже можна побачити рослини на зріст дорослої людини. А подекуди й повноцінний молодий листяний ліс», — констатує побачене Олексій Ангурець, експерт з екології та сталого розвитку.
Фото Majda Slamova.
Більше фото дивіться за посиланням тут.