Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

Звіт щодо стану атмосферного повітря у Дніпропетровській, Запорізькій та Харківській областях з 22.01.2024 по 28.01.2024

Представляємо щотижневий аналіз якості атмосферного повітря та радіаційного фону в Дніпропетровській, Запорізькій та Харківській областях за минулий тиждень згідно з даними спостережень Української мережі громадського моніторингу EcoCity.

Програма “Чисте повітря для України” розпочала системний аналіз стану атмосферного повітря, який базується на даних всеукраїнської мережі громадського моніторингу EcoCity, яка налічує понад 250 станцій по Україні.

Наразі наша команда, спираючись на принципи citizen science (тобто громадянської науки), проводить коротко та середньостроковий аналіз даних мережі.

В результаті:

– покажемо найбільш забруднені місця вашого міста по повітрю з зазначенням головних забрудників за минулий тиждень;

– дізнаємося, у який проміжок часу повітря було найбільш забрудненим;

– порівняємо якість повітря між найбільш забрудненими містами та областями.

Надалі, коли назбираємо достатню кількість збігів, то зіставимо дані забруднень з погодними явищами та сезонними циклами для конкретних локацій розташування станцій. Таким чином кожна станція моніторингу повітря не просто попередить вас про забруднення за вікном, а й стане частиною системи для реальної оцінки якості атмосферного повітря – елементом “розумного міста”, яке зробить ваше життя комфортнішим та більш передбачуваним.

 

Що по повітрю, Дніпропетровщина?

Впродовж минулого тижня по Дніпропетровській області ми проаналізували дані з 17 станцій моніторингу, які розташовані у різних місцях: 

 • м. Дніпро – 4 станцій;
 • м. Кривий Ріг – 4 станцій (з яких 1 виключена з аналізу через недостатню кількість даних);
 • м. Нікополь – 2 станції;
 • м. Марганець, м. Підгородне, смт Демурине, смт Солоне, с. Мар’янське, c.Свистунове, ПЗ «Дніпровсько-Орільський» – по 1 станції.

 

Мапа з усіма станціями моніторингу, які були взяті для аналізу

Мапа зі станціями розфарбованими по рівню забруднення

(по кольорах: зелений – добра та задовільна якість повітря, незадовільна якість повітря становить <5%; жовтий – % часу за тиждень коли категорія якості повітря 3 та гірше становить 5% 10%; помаранчевий — 10% – 50%; бордовий – >50% часу за тиждень; сірий – недостатньо даних (наявно <50% даних від загальної кількості за тиждень)

На минулому тижні найгірша ситуація спостерігалась у м. Дніпро та у природному заповіднику «Дніпровсько-Орільський.  


На всіх станціях за тиждень показник гамма радіації (потужності експозиційної дози гамма-випромінювання) коливався в межах 7,0 – 14,2 мкР/год (uR/h), що відповідає природному фону та не становить загрози. Допустиме значення рівня радіаційного фону згідно Норм радіаційної безпеки України (НРБУ-97) – 30 мкР/год.

З усіх станцій які досліджувались були відібрані станції на яких спостерігалась несприятлива та погана якість повітря згідно UAQI (категорії якості повітря Ⅲ – Ⅵ). На графіку відображено % часу за тиждень коли на станціях спостерігалась несприятлива та погана якість повітря згідно UAQI, а також, показники які найбільше вплинули на якість повітря (беруться показники, кількість значень категорії індексу Ⅲ та гірше яких >50%, якщо такого немає – декілька речовин, але не більше 3-х, які загалом складають> 70% від загальної кількості значень).

Станції, на яких % часу коли спостерігалась несприятлива та погана якість повітря 5 – 100%

По Дніпропетровській області минулого тижня станції моніторингу фіксували наступні шкідливі речовини, які найбільше впливали на якість атмосферного повітря:

дрібнодисперсний пил (PM2.5 та PM10) у Дніпрі, Нікополі, Кривому Розі, смт Демурине та Солоне;

оксид вуглецю (СО) –  на території Природного заповідника “Дніпровсько-Орільський”;

діоксид азоту (NO₂) – у с.Свистунове.

 

Стабільність роботи станцій

Важливим питанням аналізу також є стабільність роботи станцій. Отже, наводимо інформацію стосовно станцій на яких за тиждень було більш як 5 % відсутніх даних:

 • м. Кривий Ріг, Покровський р-н (ДТКР-15*) – 67% даних відсутні;
 • с. Свистунове (ГФ ОГП Екологічний патруль) – 40% даних відсутні;
 • с. Мар’янське (Мар’янська гімназія) – 22% даних відсутні.

 

Динаміка зміни категорії індексу якості атмосферного повітря на окремих станціях

(наведено для 4-х станцій з найгіршою якістю атмосферного повітря)

 

Що по повітрю, Запорізька область?

По Запорізькій області за минулий тиждень проаналізували 11 станцій: м. Запоріжжя – 9 станцій (з яких 2 станції виключені з аналізу через недостатню кількість даних); смт Малокатеринівка та смт Балабине – по 1 станції.

Мапа з усіма станціями моніторингу за якими робився звіт

Мапа зі станціями розфарбованими по рівню забруднення

На всіх станціях за тиждень показник гамма радіації (потужності експозиційної дози гамма-випромінювання) коливався в межах 6,1 – 14,9 мкР/год(uR/h), що відповідає природному фону та не становить загрози. Допустиме значення рівня радіаційного фону згідно Норм радіаційної безпеки України (НРБУ-97) – 30 мкР/год.

 

Станції на яких % часу коли спостерігалась несприятлива та погана якість повітря 5 – 100%

У повітрі Запоріжжя та Малокатеринівки за минулий тиждень наші станції моніторингу, які ввійшли до звіту, зафіксували наступні забруднювачі, які найбільше впливали на якість повітря:

– дрібнодисперсний пил (PM10, PM2.5 та PM1.0) у Запоріжжі, смт Малокатеринівка та смт Балабине;
– оксид вуглецю (СО) – у Запоріжжі.

 

Стабільність роботи станцій

Наводимо інформацію стосовно станцій на яких за тиждень було більш як 5 % відсутніх даних:

 • м. Запоріжжя, Комунарський р-н (Eco_3_Pivdenny) – 98% даних відсутні;
 • м. Запоріжжя, Шевченківський р-н (Гімназія 101) – 51% даних відсутні;
 • смт Балабине (КЗ ЗСО Балабинська гімназія “Престиж”) – 27% даних відсутні;
 • м. Запоріжжя, Комунарський р-н (Eco_2_Pivdenny) – 23% даних відсутні;
 • смт Малокатеринівка (Malokaterinivka) – 11% даних відсутні.

 

Динаміка зміни категорії індексу якості атмосферного повітря на окремих станціях

(наведено для 4-х станцій з найгіршою якістю атмосферного повітря)

 

Що по повітрю, Харківщино?

В період з 22.01.2024 по 28.01.2024 ми проаналізували дані з 8 станцій моніторингу, 6 з яких встановлені у м. Харків; у смт Пісочин та с. Подвірки – по 1 станції.

Мапа з усіма станціями моніторингу за якими робився звіт

Мапа зі станціями розфарбованими по рівню забруднення

На всіх станціях за тиждень показник гамма радіації (потужності експозиційної дози гамма-випромінювання) коливався в межах 6,25 – 12,2 мкР/год(uR/h), що відповідає природному фону та не становить загрози. Допустиме значення рівня радіаційного фону згідно Норм радіаційної безпеки України (НРБУ-97) – 30 мкР/год.

 

Станції на яких % часу коли спостерігалась несприятлива та погана якість повітря 5 – 100%

У Харківській області минулого тижня наші станції моніторингу, які ввійшли до звіту, зафіксували такі шкідливі речовини у повітрі, які впливали на його якість:

– дрібнодисперсний пил (PM10, PM2.5, PM1.0) у Харкові, смт Пісочин та с.Подвірки;

–  оксид вуглецю (СО) – у Харкові.

 

Стабільність роботи станцій

Наводимо інформацію стосовно станцій на яких за тиждень було більш як 5 % відсутніх даних:

 • м. Харків, Новобаварський р-н (Каразінський навчально-науковий інститут екології) – 6% даних відсутні.

 

На всіх станціях спостерігалось погіршення якості повітря (збільшився % часу коли фіксувалась Ⅲ-Ⅵ категорія якості повітря) у порівнянні з попереднім періодом дослідження. 

Динаміка зміни категорії індексу якості атмосферного повітря на окремих станціях

(наведено для 3-х станцій з найгіршою якістю атмосферного повітря)


 

Загальний рейтинг станцій Дніпропетровської, Запорізької та Харківської областей

(беруться станції на яких % часу коли спостерігалась категорія якості повітря Ⅲ – Ⅵ (несприятлива та погана якість повітря) становить > 5%)

 

Загальний рейтинг з включенням всіх категорій індексу

 

Джерело даних:

 • Дніпропетровська область – Українська мережа громадського моніторингу якості повітря Eco City [База даних результатів моніторингу]. Кабінет дослідника якості повітря України. Івано-Франківськ: ГО «Фрі Ардуіно», 2024, номер запиту 497. 4,15 МБ. У форматі CSV. URL: https://archive.eco-city.org.ua 
 • Запорізька область – Українська мережа громадського моніторингу якості повітря Eco City [База даних результатів моніторингу]. Кабінет дослідника якості повітря України. Івано-Франківськ: ГО «Фрі Ардуіно», 2024, номер запиту 498. 2,78 МБ. У форматі CSV. URL: https://archive.eco-city.org.ua
 • Харківська область – Українська мережа громадського моніторингу якості повітря Eco City [База даних результатів моніторингу]. Кабінет дослідника якості повітря України. Івано-Франківськ: ГО «Фрі Ардуіно», 2024, номер запиту 499. 2,17 МБ. У форматі CSV. URL: https://archive.eco-city.org.ua 

 


Щоб отримувати оповіщення про радіаційну, хімічну небезпеку та якість повітря, завантажуйте наш додаток EcoCity:

 

Якщо Ви бажаєте, аби і ваша громада встановила станцію моніторингу якості повітря та долучилася до розбудови мережі громадської системи моніторингу, заповнюйте анкету за посиланням: https://cleanair.org.ua/vstanovy-sviy-sensor/

 

Дізнатися про якість повітря та радіаційний фон у вашій місцевості в реальному часі можна на карті EcoCity :https://eco-city.org.ua/

Про нас

Програма "Чисте повітря для України" реалізується з 2017 року неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами з різних регіонів України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

Координатори:

Партнери програми:

Донори:

Інформаційні партнери: