Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

Звіт щодо стану атмосферного повітря у Дніпропетровській, Запорізькій та Харківській областях з 12.02.2024 по 18.02.2024

Представляємо аналіз якості атмосферного повітря та радіаційного фону Дніпропетровської, Запорізької та Харківської областей зі станцій Української мережі громадського моніторингу якості повітря EcoCity за період з 12.02.2024 по 18.02.2024. 

Нагадуємо, що з усіх станцій, які досліджувалися, ми відбираємо лише ті, на яких спостерігалась несприятлива та погана якість повітря згідно Українського індексу якості повітря  UAQI (категорії якості повітря Ⅲ – Ⅵ)*.

 

Що по повітрю, Дніпропетровщино?

По Дніпропетровській області впродовж грудня аналізувались дані 20 станцій моніторингу EcoCity, які розташовані у різних місцях регіону:

  • м. Дніпро – 5 станцій (1 з яких виключена з аналізу через недостатню кількість даних); 
  • м. Кривий Ріг – 5 станцій (1 з яких виключена з аналізу через недостатню кількість даних); 
  • м. Нікополь – 3 станції; 
  • м. Марганець, м. Підгородне, смт Демурине, смт Солоне, c.Свистунове, с. Мар’янське, ПЗ «Дніпровсько-Орільський» – по 1 станції.

 

Мапа з усіма станціями моніторингу, які були взяті для аналізу  

 

Мапа зі станціями розфарбованими по рівню забруднення

(по кольорах: зелений – добра та задовільна якість повітря, незадовільна якість повітря становить <5%; жовтий – % часу за тиждень коли категорія якості повітря 3 та гірше становить 5% -10%; помаранчевий –10% – 50%; бордовий – >50% часу за тиждень; сірий – недостатньо даних (наявно <50% даних від загальної кількості за тиждень)

На минулому тижні найгірша ситуація спостерігалась у м. Кривий Ріг, с. Свистунове та у природному заповіднику «Дніпровсько-Орільський».  


На всіх станціях за тиждень показник гамма радіації (потужності експозиційної дози гамма-випромінювання) коливався в межах 7,6 – 15,4 мкР/год (uR/h), що відповідає природному фону та не становить загрози. Допустиме значення рівня радіаційного фону згідно Норм радіаційної безпеки України (НРБУ-97) – 30 мкР/год.

З усіх станцій які досліджувались були відібрані станції на яких спостерігалась несприятлива та погана якість повітря згідно UAQI (категорії якості повітря Ⅲ – Ⅵ). На графіку відображено % часу за тиждень коли на станціях спостерігалась несприятлива та погана якість повітря згідно UAQI, а також, показники які найбільше вплинули на якість повітря (беруться показники, кількість значень категорії індексу Ⅲ та гірше яких >50%, якщо такого немає – декілька речовин, але не більше 3-х, які загалом складають> 70% від загальної кількості значень).

Станції на яких % часу коли спостерігалась несприятлива та погана якість повітря 5 – 100%

По Дніпропетровській області станції моніторингу в період з 12.02.2024 по 18.02.2024 фіксували наступні шкідливі речовини, які найбільше впливали на якість атмосферного повітря:

– дрібнодисперсний пил (PM2.5 та PM10, PM1.0) у  Кривому Розі, Дніпрі, Нікополі, смт Демурине, с. Мар’янське та с.Свистунове;

– оксид вуглецю (СО) – у Кривому Розі, Нікополі та на території Природного заповідника “Дніпровсько-Орільський”.

 

Стабільність роботи станцій

Важливим питанням аналізу також є стабільність роботи станцій. Отже, наводимо інформацію стосовно станцій на яких за тиждень було більш як 5 % відсутніх даних:

– м. Дніпро, Соборний р-н (ДНІМ (Arnika)) – 66% даних відсутні;
– м. Кривий Ріг, Тернівський р-н (ДТКР-12*) – 63% даних відсутні;
– с. Свистунове (ГФ ОГП Екологічний патруль) – 38% даних відсутні;
– смт Солоне (Eco City Солонянська громада) – 10% даних відсутні;
– м. Кривий Ріг, Довгинцівський р-н (ДТКР-16*) – 9% даних відсутні.

 

 

Динаміка зміни категорії індексу якості атмосферного повітря на окремих станціях

(наведено для 3-х станцій з найгіршою якістю атмосферного повітря)

Що по повітрю, Запорізька область? 

В період з 12.02.2024 по 18.02.2024 взяті до аналізу 10 станцій моніторингу: м. Запоріжжя – 8 станцій;
смт Малокатеринівка та смт Балабине – по 1 станції.

 

1 Мапа з усіма станціями моніторингу за якими робився звіт 

2 Мапа зі станціями розфарбованими по рівню забруднення

На всіх станціях за тиждень показник гамма радіації (потужності експозиційної дози гамма-випромінювання) коливався в межах 6,0 – 14,8 мкР/год(uR/h), що відповідає природному фону та не становить загрози. Допустиме значення рівня радіаційного фону згідно Норм радіаційної безпеки України (НРБУ-97) – 30 мкР/год.

 Станції на яких % часу коли спостерігалась несприятлива та погана якість повітря 5 – 100%

Минулого тижня станції моніторингу повітря EcoCity зафіксували наступні забруднювачі:

– дрібнодисперсний пил (PM2.5 та PM10, PM1.0) – у Малокатеринівці та Запоріжжі;

– оксид вуглецю (СО) – у Запоріжжі та смт Балабине;

– озон (O3) – у Запоріжжі.

Стабільність роботи станцій

Важливим питанням аналізу також є стабільність роботи станцій. Отже, наводимо інформацію стосовно станцій на яких за тиждень було більш як 5 % відсутніх даних: не зафіксовано.


Майже на всіх станціях спостерігалось погіршення якості повітря (збільшився % часу коли фіксувалась Ⅲ-Ⅵ категорія якості повітря) у порівнянні з попереднім періодом дослідження. Лише на станціях «Eco_2_Pivdenny» та «EcocityINZP» якість повітря майже не змінилась (спостерігалось незначне покращення якості повітря).


 

Динаміка зміни категорії індексу якості атмосферного повітря на окремих станціях

(наведено для 3-х станцій з найгіршою якістю атмосферного повітря)

Що по повітрю, Харківщино?

Минулого тижня ми аналізували роботу 8 станцій: у м. Харків – 6 станцій; смт Пісочин та с. Подвірки – по 1 станції.

 Мапа з усіма станціями моніторингу за якими робився звіт

 Мапа зі станціями розфарбованими по рівню забруднення

На всіх станціях за тиждень показник гамма радіації (потужності експозиційної дози гамма-випромінювання) коливався в межах 6,5 – 11,6 мкР/год(uR/h), що відповідає природному фону та не становить загрози. Допустиме значення рівня радіаційного фону згідно Норм радіаційної безпеки України (НРБУ-97) – 30 мкР/год.

 

Станції на яких % часу коли спостерігалась несприятлива та погана якість повітря 5 – 100%

У Харківській області минулого тижня наші станції моніторингу, які ввійшли до звіту, зафіксували такі шкідливі речовини у повітрі, які найбільше впливали на його якість:

– дрібнодисперсний пил (PM10, PM2.5) у Харкові та с.Подвірки;

–  оксид вуглецю (СО) та діоксид азоту (NO₂) – у Харкові.

 

Стабільність роботи станцій

Важливим питанням аналізу також є стабільність роботи станцій. Отже, наводимо інформацію стосовно станцій на яких за тиждень було більш як 5 % відсутніх даних:
– м. Харків, Індустріальний р-н (12 квітня) – 8% даних відсутні.

 
Динаміка зміни категорії індексу якості атмосферного повітря на окремих станціях

(наведено для 2-х станцій з найгіршою якістю атмосферного повітря)


Загальний рейтинг станцій Дніпропетровської, Запорізької та Харківської областей (беруться станції на яких % часу коли спостерігалась категорія якості повітря Ⅲ – Ⅵ

(несприятлива та погана якість повітря) становить > 5%)

Загальний рейтинг з включенням всіх категорій індексу

 

Джерело даних: 

  • Дніпропетровська область – Українська мережа громадського моніторингу якості повітря Eco City [База даних результатів моніторингу]. Кабінет дослідника якості повітря України. Івано-Франківськ: ГО «Фрі Ардуіно», 2024, номер запиту 522. 4,99 МБ. У форматі CSV. URL: https://archive.eco-city.org.ua 
  • Запорізька область – Українська мережа громадського моніторингу якості повітря Eco City [База даних результатів моніторингу]. Кабінет дослідника якості повітря України. Івано-Франківськ: ГО «Фрі Ардуіно», 2024, номер запиту 523. 3,11 МБ. У форматі CSV. URL: https://archive.eco-city.org.ua
  • Харківська область – Українська мережа громадського моніторингу якості повітря Eco City [База даних результатів моніторингу]. Кабінет дослідника якості повітря України. Івано-Франківськ: ГО «Фрі Ардуіно», 2024, номер запиту 524. 2,34 МБ. У форматі CSV. URL: https://archive.eco-city.org.ua 

Щоб отримувати оповіщення про радіаційну, хімічну небезпеку та якість повітря, завантажуйте наш додаток EcoCity:

для Андроїд: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ecocity
(для iOS) https://apps.apple.com/ua/app/ecocity/id6473950551?l=uk

Якщо Ви бажаєте, аби і ваша громада встановила станцію моніторингу якості повітря та долучилася до розбудови мережі громадської системи моніторингу, заповнюйте анкету за посиланням: https://cleanair.org.ua/vstanovy-sviy-sensor/

 

Дізнатися про якість повітря та радіаційний фон у вашій місцевості в реальному часі можна на карті EcoCity: https://eco-city.org.ua/

Про нас

Програма "Чисте повітря для України" реалізується з 2017 року неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами з різних регіонів України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

Координатори:

Партнери програми:

Донори:

Інформаційні партнери: