У жовтні відбулася навчальна поїздка до Чеської Республіки у рамкахпроєкту «Зелене відновлення України: Стале відновлення постраждалих від війни регіонів» за підтримки Програми сприяння Transition Міністерства закордонних справ Чехії для представників муніципалітетів та громад Дніпропетровської та Запорізької областей. Учасниками туру стали делегати з Покровської, Верхівцевської, Томаківської, Підгородненської громад з Дніпропетровщини та Пологівської й Комишуваської ОТГ з Запорізького регіону. Зокрема, взяли участь у поїздці представниці ОВА: заступниця директора департаменту захисту довкілля Запорізької облдержадміністрації та директорка департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської ОВА.
Учасники туру відвідали чеські міста та села, де були успішно реалізовані проєкти сталого розвитку, та переймали чеський досвід, щоб згодом запровадити його вже у своїх громадах. Програма туру була зосереджена на практичних прикладах сталого розвитку муніципалітетів, конкретних екологічних заходах, обміні досвідом місцевих ініціативних груп, пошуку фінансування та створенні нових партнерств між муніципалітетами Чеської Республіки та України.
Щоденник навчальної поїздки: сталий розвиток громад України через досвід Чехії
День перший
Розпочався наш тур із візиту учасників до Чеського гідрометеорологічного інституту (CHI), який знаходиться в м. Брно.
Учасники зустрілися із Яхімом Бржезіною, керівником відділу якості повітря та обговорили моніторинг якості повітря в Чеській Республіці. Також експерт розказав про роботу Інститут та пояснив, яким чином CHI спілкується та працює із муніципалітетами та громадськістю.
На сьогодні основною причиною забруднення повітря у Чехії,за словами Яхіма Бржезіни, є викиди від спалювання твердого палива у приватному секторі (від пічного опалення). Також додатково на сході країни існує транскордонне забруднення з Польщі. Водночас забрудення від промисловості значно зменшився з 90-х років і еарвзі складвє невеликий відсоток.
Зокрема, ми побачили станцію моніторингу, розташовану біля будівлі Інституту. Дана станція працює з 1971 року. Вже у 2025 році її замінять на сучасну — автоматичну. Але стару теж залишать, щоб демонструвати відвідувачам як приклад старої генерації.
Натсупною нашою зупинкою першого дня стало невелике село з незвичайною концентрацією зразкових екологічних проєктів — м. Hostětín
Тут ми побачили опалювальну установку на біомасі з системою розподілу тепла для 80% домогосподарств, дві фотоелектричні станції, пасивний будинок громади у центрі, завод із виробництва сидру з органічним виробництвом, історичний завод для сушіння фруктів. Також прогулялися типовим природним і фруктовим садами, щоб ознайомитися із кореневою системою очистки стічних вод.
День другий
Наступний день учасники навчального туру зустріли у королівському місті Кийов, де діє одна з найкращих у Чеській Республіці місцевих ініціативних груп — Kyjovské Slovácko в русі.
Дана місцева ініціативна група розробляє і втілює проєкти вже 20 років.
В офісі Kyjovské Slovácko нас зустріла керівниця місцевої ініціативної групи (МІГ), Анна Каркова, і розповіла про їхні підходи, реалізовані проекти, фандрайзинг тощо.
«Ми є незалежною організацією, яка спирається на місцеві навички та ресурси та шукає можливості для розвитку регіону!», — зазначила керівниця.
Вона додала, що міські голови, підприємці, фермери та громадські організації працюють разом для покращення життя у своїх громадах.
Місцеві ініціативні групи почали створюватися з початку 90-х років. Тоді сільська економіка та розвиток громад занепадав у Чехії, оскільки молодь виїжджала до міст. Тоді завдяки фінансуванню ЄС почали впроваджувати програми прямого фінансування, коли кошти йдуть безпосередньо до громад. Ця програма почала діяти в Чехії з 1991 року.
Нині 180 місцевих ініціативних груп діють по всій Чехії, підтримуючи села та краї (регіони), щоб забезпечити їх економічну стабільність і розвиток.
Друга локація, яку ми відвідали того дня, — село Шуміце. В цій громалі учасники навчального туру побачили унікальний приклад того, як 75 гектарів інтенсивно використовуваного сільськогосподарського ландшафту перетворили на заплавний ліс та луги. Ба більше, мали змогу прогулятися біокоридорами та навіть побачили міграцію косуль.
Цей амбітний проєкт тривав з 2012 до 2020 року, поступово відроджуючи природу та забезпечуючи захист від екологічних викликів. Разом із головою громади Робіном Андрашеком, ми обговорили вплив цього проєкту на біорізноманіття та якість ґрунту, а також як втілені заходи захищають від посухи та повеней.
День третій
Оржехов — одне з перших сіл, яке реалізувало реформу землі.
Дана громада пройшла довгий шлях відновлення, як інфраструктури, так і довкілля, після наслідків Другої Світової війни та колективізації в середині 50-х XX століття.
В Оржехові запроваджено системний підхід до ревіталізації ландшафту та управління дощовими водами як всередині, так і за межами муніципалітету.
Коли почалася колективізація комуністи знищили всі сади в громаді. Вони відібрали землі й невеликі приватні поля об’єднали у великі. При цьому знищили доріжки та посадки між полями, порушивши ландшафт.
Тому після революції в 1989 році чехи вже намагалися відновлювати ландшафт — хотіли повернути природне середовище до попереднього стану.
В рамках реформи почало працювати багато приватних землеробів. При цьому відновлювали польові доріжки, які раніше були, а також запроваджували заходи для захисту від ерозії ґрунту.
Згодом громада створила нові зелені зони, щоб допомогти природі адаптуватися до змін.
Проєкт управління дощовими стоками полягає не тільки у встановленні лісового валу між полями. Заступник голови розповідає, коли робимо ремонт вулиць, то також працюємо з дощовою водою. В громаді використовують технологію просочування дощової води. А там, де це неможливо зробити, вода проходить через все село під землею і на виході з села стікає у болота і там затримується.
Також у громаді є сухий ставок є, де так само накопичується вода. Болота займають 7 га, також є 9 ставків, які між собою поєднані. Стічна вода доочищується природно вже в цих болотах.
День четвертий
У селі з найдовшою назвою в країні — Нове село біля нового міста на Моравії, ми провели цілий день. Громада унікальна своїм досвідом ревіталізації ставка, деконтамінація якого була ключовою частиною проєкту його відновлення. Подібного досвіду в Чехії до цього не було. В 50-х роках поблизу водойми знаходилася машинно-тракторна станція. В ставок заганяли транспорт, мили його, при цьому масла і бензин просто текли у воду. Внаслідок цього у воді виникла висока концентрація нафтопродуктів та цинку. Про забруднення ставка місцеві знали, але через брак фінансування громада не могла почати жодних робіт з ревіталізації.
У 2020 році була повінь, яка пошкодила дамбу. Ставок розлився, і громада мала шанс щось робити із забрудненою територією ставка. Спершу зробили відбір проб, з’ясували, в яких місцях потрібна очистка. Далі видаляли осад навколо дамби. Бруд з вмістом нафтопродуктів і цинком вивозили на біодеградацію на спеціальні звалища. Це дозволило суттєво скоротити час на очищення забрудненого ґрунту — замість 300 років природного очищення це займе всього кілька років!
День п’ятий
Тиша, неспішна прогулянка, чисте повітря, відсутність інтернету та велич дерев — таким запам’ятався п’ятий день перебування у Чехії нашим учасникам навчального туру. Цей день ми провели у лісі Клокочна, де побачили екологічний підхід до виробництва деревини. Державне підприємство стабільно управляє 400 га продуктивних лісів.
Ліси Чехії займають близько 35% території країни, а майже половина з них (2 млн га) належить державі, і опікуються ними державне підприємство «Ліси Чеської Республіки».
Петр Кьючуков, працівник державного підприємства “Ліси Чеської Республіки”, розповів, що ліс Клокочна — це лісокомбінат. Таких по країні залишилося тільки 4, і вони є самодостатніми: мають коней, машини, робітників тощо. Також тут проводять різні дослідження та навчання, оскільки цей ліс служить взірцем.
При цьому інші 70 лісових об’єктів є філіями підприємства Ліси Чехії. В їхні обов’язки входить тільки доглядати, наймати приватні фірми для проведення необхідних робіт і контролювати процес.
Дослідження стану лісів проводяться кожні 4 роки, що дозволяє оцінювати їхній екологічний стан і планувати наступні кроки. Окрім цього, державне підприємство впровадило програму захисту старих дерев, які є важливими для ландшафту і сприяють розвитку екосистеми.
Чехія також співпрацює з міжнародними екологічними організаціями, впроваджуючи європейські стандарти управління лісами. До 2030 року країна має збільшити частку лісів, які охоронятимуться (стануть заповідними) до 10%.
Неподалік лісу Клокочна знаходиться однойменне село, де мешкає всього 300 жителів. Минулого року громада зробила серйозний крок у напрямку збереження довкілля. Село стало єдиним і поки що першим у Центральній Чехії, де запровадили кореневу систему очищення стічних вод.
Роботу станції забезпечує компанія, яка на 100% у власності добровільного об’єднання муніципалітетів. Вода проходить кілька етапів очищення через механічну очистку, спеціальні септики та природні фільтри з піску та щебеню, а бактерії на коріннях рослин допомагають ефективно очищати воду. При цьому попри високі витрати на впровадження цього проєкту, система використовує лише 10% електроенергії від тієї, що споживають звичайні системи.
Також староста села, Яна Прохаскова, представила стратегічний план громади до 2026 року, де захист довкілля є одним з основних пріоритетів.
Шостий день
Учасники навчальної поїздки мали змогу зустріти ранок на околиці Праги. Тоулцув двір — є екологічно-просвітницьким центром, що діє як організація під адміністрацією столиці. Він складається з комплексу будівель, що охороняються пам’ятками спадщини, а природна територія площею 10 га включає фруктовий сад, поля, луки, заплавний ліс і водно-болотну місцевість. Центр займається екологічною освітою та організацією культурних заходів.
Навчальний тур громадами Чехії став надзвичайно корисним і надихаючим для українських представників ОМС та ОДА. Учасники отримали цінний практичний досвід з управління громадами, зокрема щодо впровадження екологічних рішень, як-от “зелені коридори” чи управління дощовими потоками. Чехи продемонстрували високий рівень відповідальності до природи та своїх територій, що викликає захоплення та прагнення впроваджувати подібні практики в Україні. Головне – зберегти отриманий запал і застосувати ці знання на благо наших громад.
Відгуки учасників навчального туру:
Ольга Барвіненко, головний спеціаліст відділу з питань містобудування, архітектури та енергетичного менеджменту виконавчий комітет Покровської селищної ради, Дніпропетровщина: «Я дуже вдячна нашій “трансрегіональній” спільноті за цей тур! Всіх нас турбують одні й ті ж самі проблеми, що розуміємося ми і на “землі”, і на “ЖКГ”, і на “екології” з її наслідками, і на “складових повітря”! І це не тільки про роботу…. Це про власний досвід, про власне ставлення до суті розвитку громад, можливості та реалії їх підтримки. Вірю, кожному з нас стане у нагоді отриманий досвід, поради чеських колег!!! Вірю, “Зелені коридори” та “управління дощовими потоками” знайдуть своє місце на територіях наших громад! Вірю, наші села знову стануть охайними та мальовничими!»
Надія Заяц, заступник селищного голови (Комишуваська селищна рада Запорізької області): «…Стада серн, які вільно пасутся на полях, викликало у мене шквал позитивних емоцій. Загалом вразило відношення чехів до флори та фауни, відношення людей, держави до того, що вони мають…. Я би хотіла щоб наша Україна була більш еклетичною. Різнорідність мене надихає… А це про те , що мене спонукає до дій, як чиновника, зокрема більше спілкуватися та взаємодіяти із виконавчою владою».
Ірина Пірогова, заступниця директора департаменту захисту довкілля Запорізької облдержадміністрації: В мене враження від поїздки, наче я екстерном отримала курс місцевого самоврядування. Ви стільки мені розповіли, настільки збагатили мої уявлення про роботу наших тергромад, стільки практичного досвіду — не уявляєте НАСКІЛЬКИ це було мені корисно. І це крім всього дійсно гарного, практичного і корисного у чеських громадах. Я віддаю належне, що нашим ОСМ приходиться працювати у значно більше жорсткіших і суворіших умовах, ніж чеським колегам. Насправді для мене честь було бути у цій прекрасній делегації. І звісно, велика подяка Арніці і всім дотичним за організацію поїздки».