У вересні 2024 року чеська НГО Arnika за підтримки Чеської агенції розвитку ініціювала масштабний проєкт з покращення стану довкілля на території Дніпропетровщини «Ідентифікація та визначення пріоритетів екологічного навантаження на довкілля в Дніпропетровській області». Даний проєкт є частиною міжнародної програми «Чисте повітря для України». У рамках цієї ініціативи впродовж трьох місяців українські та чеські експерти визначали найбрудніші точки області та проводили їхнє дослідження, зокрема відбирали проби ґрунтів та води. За результатами досліджень буде створено план очищення ділянок з найкритичнішою екологічною ситуацією. Що надалі дозволить визначити ризики для довкілля і здоров’я людей у Дніпропетровській області та частково Запорізькій.
Фото Majda Slamova
Більше фото дивіться ТУТ
Співпраця українських та чеських експертів
Так, на старті проєкту у Дніпрі відбулася зустріч заступника голови Чеської агенції розвитку Збинека Войковські, керівника проєктів в Україні Яна Пейржила з українськими партнерами: заступником голови Дніпропетровської обласної ради Ігорем Каширіним та лідером ГО «Зелений світ – Друзі Землі» Олексієм Ангурцем. Обласна рада виступила ключовим партнером проєкту. Ігор Каширін зазначив важливість такої співпраці і висловив вдячність уряду Чехії за підтримку.
Важливим партнером в реалізації проєкту пріоритезація екологічних навантажень стала також Державна екологічна інспекція Придніпровського округу, яка допомагала у визначенні об’єктів для досліджень. Об’єднання зусиль стало можливим завдяки громадській організації «Зелений світ – Друзі Землі», яка майже рік готувала ґрунт для цього проєкту.
Ключові етапи проєкту
Стартував проєкт у жовтні 2024 року і тривав три місяці в Україні. Роботи виконувалися у три етапи. Нині проєкт знаходиться на 3 етапі реалізації.
Дослідження забруднених ділянок, включаючи складання базового списку та відбір 10 ключових об’єктів, проводилися безпосередньо в Дніпропетровській області та частково Запорізькій. На всіх етапах реалізації проєкту залучалися місцеві фахівці, що забезпечувало глибше розуміння регіональних екологічних проблем. Водночас відбір проб здійснювали, зокрема, і експерти чеської компанії Деконта. Інші заходи, такі як аналіз, підготовка звітів та розробка пропозицій щодо дезактивації, виконуватимуть вже чеські експерти. Такий підхід забезпечує використання найкращих міжнародних практик у сфері екологічного відновлення.
Основні етапи проєкту ідентифікації екологічних навантажень:
- Формування списку потенційно небезпечних ділянок. На першому етапі було створено перелік з 62 об’єктів, які потребували базового аналізу та моніторингу. Ці ділянки представляють потенційні «гарячі точки» екологічного навантаження.
- Відбір 10 найбільш ризикованих об’єктів (забруднених ділянок). Зі складу основного списку було відібрано 10 ділянок, що мають найвищий рівень ризику для навколишнього середовища та придатні для подальших досліджень. Для цих ділянок було проведено більш детальний аналіз, включаючи відбір проб та оцінку забруднення. Експертам за три місяці вдалося відвідати 21 об’єкт із забрудненими ділянками, на території 14 з них у певних точках вони відібрали проби ґрунту та поверхневі води.
- Розробка планів очищення. Наразі з 10 відібраних ділянок буде обрано 2, для яких розробляють технічну документацію для детального попереднього рекультиваційного завдання, методологію досліджень. Згодом створять і конкретний план відновлення та дезактивації цих територій.
Очікувані результати
Проєкт «Ідентифікація та визначення пріоритетів екологічного навантаження на довкілля в Дніпропетровській області» сприятиме:
- Виявленню найбільш критичних екологічних проблем у Дніпропетровській області, з якими профільні департаменти та установи зможуть працювати й надалі.
- Підготовці до практичних заходів із відновлення забруднених територій.
- Підвищенню рівня співпраці між українськими та міжнародними екологічними організаціями.
Це вже другий проєкт в екологічній сфері, який реалізується на Дніпропетровщині. Раніше у 2024 році Чеська агенція з розвитку вже допомагала Центру Екологічного Моніторингу. Завдяки партнерській підтримці було поновлено обслуговування обладнання та проведення калібрування стаціонарної станції моніторингу повітря, а також вдалося виконати моніторинг повітря та води в декількох громадах області.
Реалізація проєкту «Ідентифікація та визначення пріоритетів екологічного навантаження на довкілля в Дніпропетровській області» за сприяння чеської сторони має важливе значення для покращення екологічної ситуації в регіоні та може стати прикладом ефективного міжнародного партнерства у сфері екології.
__________________________________
Проєкт «Ідентифікація та визначення пріоритетів екологічного навантаження на довкілля в Дніпропетровській області» за сприяння чеської сторони, який підтримується Чеською агенцією розвитку.