Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

Робоча зустріч з Департаментом довкілля Херсонської області в рамках проєкту «Зелена відбудова України»

На початку травня відбулася перша робоча онлайн-зустріч команди Програми «Чисте повітря для України» з представниками Департаменту захисту довкілля Херсонської обласної військової адміністрації. Обговорення відбулося в рамках реалізації проєкту «Зелена відбудова України: стале відновлення постраждалих від війни регіонів».

Основною темою діалогу стала співпраця в умовах війни, зокрема — допомога громадам деокупованих і прифронтових територій у вирішенні проблем довкілля, відновленні моніторингової інфраструктури та інтеграції екологічного складника до процесів відбудови.

«Програма Чисте повітря вже співпрацює із Департаментом щодо Каховської катастрофи та подальших перспектив реагування на її наслідки. Ми усвідомлюємо складну безпекову ситуацію на Херсонщині, однак прагнемо розпочати роботу з громадами регіону, які готові ї мають потреби, і звісно, де це можливо»,— наголосив експерт проєкту Олексій Ангурець.

Виконувачка обов’язків директора департаменту захисту довкілля та природних ресурсів Херсонської ОВА, Ольга Філіна, підтвердила зацікавленість у співпраці в рамках проєкту, зазначивши, що саме завдяки аналізу та звітам програми Чистого повітря, дізналися про стан ґрунтів та донних відкладень Каховської ГЕС. (більше про Дослідження забруднення донних відкладів Каховського водосховища читайте ТУТ>>)

«Деокупована частина херсонської області знаходиться у зоні бойових дій,—  наша адміністрація продовжує працювати під вибухи з Херсону, за два кілометри від берега р. Дніпро. Генератори, відсутність світла — це вже норма. Але ми працюємо. І саме зараз як ніколи нам потрібна допомога в модернізації екологічної політики. Наприклад, наша Програма моніторингу — застаріла, її потрібно повністю переглядати. Ми готові до співпраці, особливо у сфері відходів від руйнації внаслідок військових дій».

Серед пріоритетів, які назвали представники департаменту:

  • Відходи руйнації від війни. У деокупованих громадах накопичились великі обсяги відходів руйнувань та боєприпасів. Для їхньої переробки потрібні спеціалізовані лінії та дробарки, ліній для сертифікованої утилізації
  • Недостатність (застарілість) постів моніторингу повітря. До повномасштабного вторгнення в області було лише чотири пости гідрометеослужби — всі у місті Херсоні. Їхнє розміщення не відображало реального стану повітря в області. Потрібне розширення мережі та нові точки моніторингу за межами обласного центру. Варто зазначити, що на сьогодні у Херсоні встановлено 4 станції ЕcoCity, з них дві тимчасово проходять технічне обслуговування. Переглянути дані зі станцій модна на сайті https://reborn.eco-city.org.ua/ 
  • Пошкодження/знищення природно-заповідних об’єктів. Ліси Нижньодніпровського району знищено пожежами й обстрілами. Важливо отримати актуальні аерокосмічні знімки для оцінки втрат та нанесеної шкоди.
  • Відновлення зрошення. У регіоні тривають суперечки щодо майбутнього Каховської ГЕС, однак усі погоджуються, що без зрошення сільське господарство неможливе.
  • Промивка каналів та моніторинг поверхневих вод.

Олена Денисова, начальник відділу економіки природокористування, моніторингу довкілля, зв’язків з громадськістю та ЗМІ управління заповідної справи та економіки природокористування Департаменту захисту довкілля та природних ресурсів Херсонської обласної державної адміністрації також зазначила:

«В минулому році ми розробили План відновлення, який передали до Мінреінтеграції. І  більшість з наших заходів з відновлення вже увійшли до плану відновлення України. Навіть тимчасово окуповані громади вже працюють над планами відновлення. Як приклад, селище Нижні Сірогози (Генічеський район Херсонської області), де місцева влада вже підготувала відповідний план. Відзначу і Каховську військову адміністрацію, яка також має чітке бачення та конкретні кроки щодо подальшої відбудови».

Зі свого боку команда «Чисте повітря для України» запропонувала:

  • виїзди до громад з урахуванням безпекової ситуації та готовності ТГ до співпраці;
  • аналіз екологічних проблем та потреб;
  • проведення онлайн-семінарів з українськими та міжнародними експертами;
  • допомогу в плануванні заходів з відновлення з урахуванням екологічного компонента.
«Нам важливо, щоб результат був практичним. Коли настане час швидкого відновлення, громади мають бути до цього готові», — підкреслив Олексій Ангурець.

Сторони обмінялися пропозиціями щодо досліджень ґрунтів, відбудови зеленої інфраструктури, створення центрів моніторингу та залучення третього сектору до процесів сталої відбудови.

На початку червня заплановано візит координаторки програми Марцели Чернохової (НГО Арніка, Чехія) з експертами програми Чистого повітря в рамках реалізації проєкту «Зелена відбудова України: стале відновлення постраждалих від війни регіонів» до Херсонської області для налагодження подальшої співпраці. Зустрічі відбудуться не тільки з представниками Департаменту довкілля, а й з громадами.

Проєкт ««Зелена відбудова України: стале відновлення постраждалих від війни регіонів» реалізується програмою«Чисте повітря для України» за сприяння чеської неурядової організації «Арніка» за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки в рамках Програми Transition.

Про нас

Програма "Чисте повітря для України" реалізується з 2017 року неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами з різних регіонів України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

Координатори:

Партнери програми:

Донори:

Інформаційні партнери: