Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

Українські еко-активісти створили мобільну станцію громадського моніторингу аналогів якої немає в Європі

30. 7. 2020,
Українські еко-активісти створили мобільну станцію громадського моніторингу аналогів якої немає в Європі
PHOTO: EcoCity

Команда розробників EcoCity за підтримки проекту Чисте повітря для України та чеської неурядової організації Arnika презентують унікальні мобільні станції моніторингу атмосферного повітря Sapphire-32. Станція не потребує стаціонарної фіксації, дозволяє цілодобово проводити незалежну оцінку якості атмосферного повітря в будь-якому місці за понад 15 параметрами. Sapphire-32 від EcoCity – це інноваційна розробка українських технічних експертів та винахідників, яка виведе на новий рівень адвокацію у сфері захисту прав громадян на чисте та безпечне повітря в Україні.

На думку науково-технічного радника проекту «Чисте повітря для України» Максима Сороки мобільність та автономність станції Sapphire-32 від EcoCity надають унікальну можливість оцінити якість та безпечність повітря в умовах надзвичайних та аварійних ситуацій, пожеж, несприятливих метеоумов та різкого погіршення якості повітря.

Ключовим розробником спеціального програмного забезпечення для станцій став 15-ти річний Дмитро Обухов, який зазначив, що мобільна станція Sapphire-32 – це унікальна українська розробка, що не має аналогів в Україні. Цей досвід можна поширити на проекти громадського моніторингу повітря по всьому світові.

Якість повітря тепер можна перевіряти за більш ніж 15 параметрами, а саме: дрібнодисперсний пил фракції РМ10, РМ2,5, чадний газ СО та вуглекислий газ СО2, діоксид нітрогену NO2, діохиду сірку SO2, формальдегід H2CO, аміак NH3, приземний озон O3, сумарні концентрації органічних сполук TVOC. Є можливість розширення переліку специфічних токсичних речовин та адорантів – ароматичних вуглеводнів DG, сірководню H2S та соляне кислоти HCl. Ці токсичні речовини  входять в пріоритетний перелік оцінювання якості повітря згідно з практиками Європейського Союзу та новим Порядком державного моніторингу в сфері охорони атмосферного повітря (ПКМУ від 14 серпня 2019 р № 827). Додатково мобільна станція дозволяє оцінювати рівень фізичного (параметричного)забруднення за показниками радіаційного фону, шумового забруднення та інтенсивності УФ-випромінювання.

Куратор проекту громадського моніторингу якості повітря EcoCity Олексій Трелевський зазначає, що мобільна конструкція дозволяє проводити оцінку якості повітря навіть у приміщеннях. «Ця станція оснащена електронним діалоговим табло, яке дозволяє дізнатися рівень забруднення атмосферного повітря тут і зараз – навіть в умовах відсутності підключення до мережі Інтернет. Всі покази сенсорів виводяться на дисплей у реальному часі, рахується середнє значення за 20 хвилин, надсилаються на сервер і записуються в пам’ять на самому пристрої, звідки їх можна вивантажити в вигляді CVS файлу для подальшого аналізу еко-активістами та експертами. Цим забезпечується багаторівневий захист даних, а модуль GPS дозволяє точно визначити час і місце моніторингу».

Вбудовані акумуляторні батареї підвищеної ємності дозволяють проводити моніторинг атмосферного повітря в польових умовах упродовж 48 годин, що  дозволяє одразу провести оцінку якості повітря і дослідити максимально разові та середньодобові концентрації.

У липні-серпні 5 перших прототипів мобільних станцій моніторингу повітря Sapphire-32 від EcoCity будуть передані для тестування та експлуатації еко-активістам та партнерам проекту «Чисте повітря для України» у Запоріжжя, Кривий Ріг, Дніпро, Харків та Краматорськ.

 

Презентація станцій Sapphire-32 відбудеться наживо 31 липня (п’ятниця) з 15:00 до 16:00 у форматі on-line конференції у ZOOM з трансляцією у Facebook. Для участі запрошується представники ЗМІ, громадськості, органів місцевого самоврядування, наукової та експертної спільноти. Реєстрація ЗМІ та гостей за посиланням: https://www.facebook.com/events/2735434270108642/

 

Для довідки:
«Чисте повітря для України» (https://cleanair.org.ua/) – це міжнародний проект, який з 2018 року реалізується спільними зусиллями чеської неурядової організації ARNIKA (https://english.arnika.org/) та громадських екологічних організацій коаліції «Кампанія за чисте повітря в містах Східної України». Ресурсно-фінансова підтримка реалізації проекту надана Міністерством закордонних справ Чеської Республіки в рамках TRANSITION Promotion Program та фунацією National Endowment for Democracy
EcoCity (https://eco-city.org.ua) – це соціальний екологічний проект та найбільша мережа громадського моніторингу якості повітря України. Цей проект з 2018 року реалізовується командою неприбуткової громадської організації «Free Arduino» за ресурсної та фінансової підтримки громадян, неприбуткових громадських організацій, незалежних партнерів і консультантів.

Експерти проекту:
Максим Сорока, науково-технічних радник проекту «Чисте повітря для України»,  +38 096 669 48 77
Олексій Трелевський, куратор громадського моніторингу якості повітря EcoCity, +38 099 087 03 01

Про нас

Чисте повітря для України

Цей проект очолюється неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами у промислових містах України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки та National Endowment for Democracy (USA). Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

Координатори:

Партнери проекту:

Донори:

Інформаційні партнери: