Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

  Петиція ‘‘Чисте повітря в Україні‘‘

  Перед тим, як підписати цю петицію спробуйте затримати дихання на 5 хвилин.
  Спробували? Легко?

  Aдресати петиції:
  Комітет Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування
  Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів
  Міністерство охорони здоров’я
  Обласні державні адміністраціі, обласні ради, органи місцевого самоврядування

  Атмосферне повітря залишилось єдиним безкоштовним природним ресурсом. При цьому склад будь-якого продукту та інформація про його виробника наводиться на упаковці цього продукту. Отже ти швидко можеш зрозуміти, що плануєш покласти до рота. Повітря ми споживаємо щохвилини, але не маємо гадки про його склад. Його ми змушені споживати таким, яким воно є в наших містах.

  Ми не маємо можливості обирати якість повітря, ми обмежені в цьому виборі, але маємо право знати про його склад, бо він безпосередньо впливає на наше здоров’я та життя.

  Люди відрізняються від інших живих істот на планеті Земля, бо мають право вибору. Якість повітря залежить від нашого вибору сьогодні.

  Забруднення повітря - одна з ключових загроз для навколишнього середовища та здоров’я людей нинішніх та майбутніх поколінь. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, забруднене повітря може призводити до передчасної смерті, а також є причиною вроджених вад розвитку у немовлят.

  Основним джерелом забруднення повітря є застарілі технології, що застосовуються у важкій промисловості - вугільні електростанції, металургійні або хімічні заводи. Приклад країн ЄС показує, що зміни можливі, і економіка може бути екологічною та відповідальнішою перед громадянами. Наразі, ми змушені платити за прибутки кількох промислових олігархів здоров’ям мільйонів людей.

  Не обирай між забрудненням повітря і здоров’ям, обирай чисте повітря та вимагай разом з нами:

  • Розробити та впровадити оновлену незалежну, надійну систему комплексного державного моніторингу повітря
   Зосередити управління моніторингом в Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів із належним фінансуванням. Результати моніторингу оприлюднювати в публічному просторі (мережі інтернет) у вигляді первинних даних, а також усереднених по станціям спостереження, зонам та агломераціям. Розробити та впровадити систему оперативного оповіщення, попередження та регулювання смогу.
  • Впровадити відкритий реєстр дозволів
   Чинна процедура отримання дозвільних документів на здійснення викидів забруднюючих речовин є застарілою в порівнянні з діючою процедурою оцінки впливу на довкілля та доступу до інформації, пов’язаною з нею. На тепер законодавчо не закріплено та не врегульовано порядок розміщення підприємствами інформації, що міститься в дозволах на викиди. Така прогалина суттєво обмежує права на вільний доступ до екологічної інформації кожному, як того вимагає Орхуська конвенція, та обмежує можливості участі громадян в прийнятті екологічних рішень.
  • Оновити процедури прийняття екологічних рішень
   Результати моніторингу повітря мають стати основою при видачі дозволів на викиди, перегляді й анулюванні дозволів та розробці заходів контролю якості повітря.

  Автори петиціі:
  Проект «Чисте повітря для України» www.cleanair.org.ua
  Анна Амбросова - Досить труїти Кривий Ріг
  Ірина Пирогова - Всеукраїнська екологічна ліга, Запоріжжя
  Максим Сорока - експерт із забруднення повітря, м. Дніпро
  Олеся Крамаренко - Дзига, Запоріжжя
  Олена Шафранова - Право Е, Кривий Ріг

  Допоможіть нам зібрати рукописні підписи - вони мають більшу вагу!
  Ви можете завантажити Петицію та листи для збору підписів тут
  * Дані, позначені зірочкою, є обов’язковими.

  Підписуючи це звернення, я даю згоду на використання та обробку моїх персональних даних згідно з Законом України про захист персональних даних, а також надаю згоду отримувати оповіщення по вказаних каналах зв’язку.

   10 порад для здоров’я

   У районах із забрудненим повітрям найважливіше берегти власне здоров'я. У разі ситуацій із смогом обмежте переміщення на вулиці - очевидно виключити спортивні ігри або ігри на свіжому повітрі для дітей, не провітрюйте зайве. Щоб захиститися від частинок пилу, потрібно носити маску.

   Але як розпізнати критичну ситуацію смогу? Це проблема.

   Хоча в країнах Європейського Союзу держава забезпечує постійне вимірювання якості повітря, в Україні відповідальність розподілена між різними органами влади, і дані, як правило, не доступні громадськості. Запитуйте у міської ради та вимагайте, щоб місто забезпечило моніторинг повітря.

   Окрім доступу до інформації, важливо застосовувати прогресивні правові норми та вимагати від промислових компаній вкладати частину свого прибутку в модернізацію застарілих технологій та дотримуватися діючих обмежень. Саме цьому присвячені громадські об’єднання майже в кожному індустріальному місті. Ви також можете підтримати ініціативу у своєму місті.

   1) Регулярно перевіряйте якість повітря у вашому місті на сайті cleanair.org.ua.

   2) У разі сильного забруднення обмежте своє перебування на свіжому повітрі до мінімуму.

   3) Обмежте вентиляцію та відкривання вікон, провітрюйте коротко та інтенсивно.

   4) Якщо у вас проблеми зі здоров’ям, не відкладайте візит до лікаря а також просіть справу з обстеження.

   5) Подумайте про встановлення станції «AirFreshMax» - чим більше станцій, тим точніші дані про стан повітря.

   6) Не паліть листя і траву, не розводьте відкритий вогонь.

   7) Не використовуйте вдома для обігрівання неякісне вугілля, не спалюйте відходи в печі.

   8) Приєднуйтесь до петиції «За чисте повітря в Україні».

   9) Вимагайте у міської ради проведення інформованості громадян та вирішення проблем.

   10) Підтримуйте екологічні громадські організації у вашому місті.

    Перевірте своє повітря станцією моніторингу «AirFreshMax»:

    «AirFreshMax» - станція мониторингу забруднення повітря нового покоління, в основу якої покладено концепція «громадянської науки», яка стає популярною у всьому світі. Там, де держава не виконує свої зобов’язання, вступають громадяни і роблять все, що потрібно.

    Станція моніторингу якості повітря «AirFreshMax» - це пристрій, який дозволяє здійснювати контроль та реєстрацію стану повітря навколишнього середовища, а саме показники температури, вологості та концентрації пилу PM2.5 і PM10 в режимі реального часу. Крім мікрочастинок пилу (РМ2,5 та РМ10), «AirFreshMax» виконує моніторинг концентрації оксиду вуглецю (СО), діоксиду азоту (NO2), аміаку (NH3), рівня приземного озону (O3) та летких органічних речовин (TVOC, VVOC).

    Станція моніторингу «AirFreshMax» розроблена експертами українських громадських організацій та виготовляється безпосередньо в Україні в рамках соціального підприємництва. Станція моніторингу «AirFreshMax» є удосконаленою версією станції «Oxygen» та надає можливості кожному громадянину оцінювати вміст найпоширеніших небезпечних для здоров'я людини речовин у повітрі.

    Функціональні можливості пристрою дозволять не тільки отримувати оперативні дані про якість атмосферного повітря, а й накопичувати великі дані для оцінки і прогнозування індексів забруднення і ризиків для здоров'я населення, використовуючи для цього персональний кабінет на сайті eco-city.org.ua.

    Цей та інші пристрої моніторингу якості повітря виготовляють та тестують експерти EcoCity у власній майстерні. Термін виготовлення - в середньому 1 тиждень з моменту замовлення (виготовлення, тестування, калібрування). Після отримання, активувати та налаштувати пристрій можна, використавши мануал на сайті eco-city.org.ua. Живлення станції відбувається від стандартного USB адаптера (5V 2A), який йде в комплекті з пристроєм. Довжина кабелю живлення - 7 метрів.

    Використовуйте цю форму для замовлення обладнання. Повідомлення буде надіслано як команді «Чисте повітря», так і команді «Еко Сіті». Потім ми зв’яжемося з вами електронною поштою для підтвердження замовлення.

    *Заповнюючи та відсилаючи цю анкету ви даєте згоду на зберігання та обробку Ваших персональних даних відповідно до законодавства України. Ми обіцяємо, що надані дані не будуть передані "третім особам" та не будуть використані з метою, яка не пов’язана з реалізацією Коаліції "Чисте повітря" та його партнерів.

    Повідомте мене

    Підпишіться, щоб бути в курсі новин та нашої роботи

    *Заповнюючи та відсилаючи цю анкету ви даєте згоду на зберігання та обробку Ваших персональних даних відповідно до законодавства України. Ми обіцяємо, що надані дані не будуть передані “третім особам” та не будуть використані з метою, яка не пов’язана з реалізацією Коаліції “Чисте повітря” та його партнерів.

     Чи є у вас запитання, пропозиції чи коментарі?

     Дайте нам знати, що відбувається у вашому місті!

     Я хочу опублікувати своє повідомлення на цьому сайті

     публикации осуществляются на усмотрение администрации сайта

     *Заповнюючи та відсилаючи цю анкету ви даєте згоду на зберігання та обробку Ваших персональних даних відповідно до законодавства України. Ми обіцяємо, що надані дані не будуть передані "третім особам" та не будуть використані з метою, яка не пов’язана з реалізацією Коаліції "Чисте повітря" та його партнерів.

      Форма технічної підтримки

      Що пропонує технічна підтримка EcoCity?

      - ми допомагаємо власникам станцій будь-якого виробника та типу з технічним обслуговуванням та модернізацією;
      - ми надаємо експертну безкоштовну консультацію кожному, щоб вибрати найкращу станцію для вашого району чи міста;
      - ми підвищуємо стабільність станцій та якість даних;
      - ми пропонуємо зручний канал зв'язку з технічними спеціалістами для всіх людей, які беруть участь у моніторингу забруднення повітря – незалежно від типу їх станції.

      Як ми можемо вам допомогти?

      а) У мене проблеми з моєю станцією моніторингу
      б) Я помітив проблеми зі станцією моніторингу, яка мені не належить
      в) Я хочу придбати станцію моніторингу і мені потрібна консультація

      Я також хотів би підписатися на розсилку Чисте повітря для України.

      *Заповнюючи та відсилаючи цю анкету ви даєте згоду на зберігання та обробку Ваших персональних даних відповідно до законодавства України. Ми обіцяємо, що надані дані не будуть передані "третім особам" та не будуть використані з метою, яка не пов’язана з реалізацією Коаліції "Чисте повітря" та його партнерів.

      В Івано-Франківську відкрилась 5-ти денна Міжнародна онлайн-конференція “Промислове забруднення повітря в Україні 2020”

      20. 11. 2020,

      Конференція стала підсумковим заходом дворічної україно-чеської співпраці в рамках проєкту “Чисте повітря для України” (2019-2020), який реалізується в Україні за підтримки чеської організації “Arnika”, що фінансується Міністерством закордонних справ Чеської Республіки в рамках Програми трансформаційної співпраці та Національного фонду демократії (США).

      Відкрив конференцію модератор заходу Мартін Скальський, ГО “Арніка” (Чехія), який зазначив про необхідність об’єднання зусиль не тільки між людьми, але й посилення співпраці між країнами. “За останні 30 років досвід Чехії показав, що можно продовжувати економічний розвиток, покращуючиекологічнускладову,” – підкреслив експерт. – Конференція, яку ми організували, важлива для обміну досвідом, інформацією, кращими європейськими практиками, обговоренням ризиків та перешкод, що стоять на шляху до чистого повітря в Україні.

      З вітальним словом до присутніх виступив Jakub Lewandowski, секретар посольства Чеської Республіки в Україні, який наголосив на системній співпраці Посольства з чеською організацією “Арніка”, на пріоритизації екологічних питань, які пов’язані не лише із здоров’ям, а й з правами людини.

      ”Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів усвідомлює важливість питання якості моніторингу повітря для українців, тому воно включено в пріоритет програми Дій уряду.” – наголосила у вітальному слові Ірина Ставчук, заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України. – З одного боку це зменшення промислового забруднення, а з іншого – налагодження системи моніторингу повітря відповідно до Європейських Директив/50 та /75.

      Другий процес, над яким працює Міністерство – інтегрований підхід на дозволи, це доступні та кращі технології, модернізація підприємств, обов’язкові системи моніторингу на джерелах викидів. Відповідний Законопроект пройшов всі необхідні обговорення і направлений на розгляд ВРУ. Паралельно в Україні за міжнародної підтримки розпочався проєкт побудови дорожньої карти розвитку системи моніторингу повітря за участю громадськості та експертів. Розуміючи ситуацію і соціальний запит жителів мати в поточному часі дані про якість повітря ми підтримуємо громадську активність в питаннях розвитку системи моніторингу”, – резюмувала Ірина Ставчук.

      Юлія Овчинникова народна депутатка ВРУ, членкиня Комітету ВРУ з питань екологічної політики та природокористування зазначила “На державному рівні важлива екологізація всіх сфер: для комплексного вирішення – екологізація виробництва і формування екологічної культури”.

      Після вітальних слів розпочалася робота конференції. Максим Сорока, науково-технічний радник проекту «Чисте повітря для України» (Дніпро) презентував доповідь “На шляху до чистого повітря – досвід та досягнення громадського моніторингу повітря в Україні”. Під час презентації розповів про шлях становлення та розбудови системи громадського моніторингу повітря в Україні, про виклики з якими зіткнулися активісти. Експерт розповів про створення унікальних пристроїв оцінки якості повітря та динаміку розвитку української мережі громадського моніторингу повітря. «Незважаючи на наші спільні успіхи вкрай важливо говорити про проблеми, з якими зіткнулись громадські системи моніторингу повітря, а саме: обмежений та непропорційний ріст мережі, необхідність технічного обслуговування та забезпечення стабільної активності станцій моніторингу». «Громадський моніторинг вже став сервісом з великою довірою серед населення. Саме цього прагнуть державні структури, проте досягають незалежні громадські ініціативи. За цей рік ми неодноразово переконалися в цьому – чи то під час «пилової бурі» у квітні, чи то під час несприятливих метеоумов у вересні – саме станції громадського моніторингу стали єдиним оперативним сигналом про забруднення повітря. Все це демонструє величезні можливості громадського моніторингу повітря: громадянам допомогти адаптуватися до промислового забруднення у місті, підприємствам – ставати більш соціально- та ЕКО- відповідальними, а міській владі приймати ефективні управлінські рішення». «Тільки використовуючи принцип «together because together» ми зможемо пройти цей шлях визнання і мати справжній вплив на вирішення ситуації із забрудненням повітря», – зазначив експерт.

      Маргарита Женчук, координаторка роботи з міжнародними партнерами “Промприлад. Реновація” (Івано-Франківськ) мотивуючи розповіла про соціальне підприємництво і підтримку громадських ініціатив на прикладі успішно діючого публічного простору “Urban Space 100”, платформи громадських ініціатив “Тепле місто” та інноваційного інвестиційного проєкту “Промприлад. Реновація”. Вона запевнила слухачів, що коли є мета і бажання щось змінювати, попри виклики що є сьогодні, треба використовувати ресурсну підтримку і не боятися йти вперед.

      Олексій Трелевський, куратор проекту громадського моніторингу якості повітря EcoCity розповів історію успіху діяльності команди EcoCity, про перші поразки та перші станції моніторингу, які з’явилися в місті, вдосконалення обладнання, оновлення команди розробників, про проблеми на шляху реалізації проекту.Дослідник представив також концепт нової станції для вимірювання води та грунтів за 5 параметрами, над якою вони зараз працюють. Дмитро Обухів, розробник програмного забезпечення станцій моніторингу та співавтор проекту EcoCity, розповів про значення громадського моніторингу для жителів забруднених міст і великий потенціал проєкту в майбутньому.

      Olesya Kramarenko, Дзига (Запоріжжя) & Павліна Філіпповова, Арніка (Чехія) розповіли про “Ситуацію в промислових містах та успішні громадські кампанії в рамках Програми малих грантів Arnika”, яка стартувала у 2019 році. Подано було проєкти від 39 громадських організацій з 10 українських міст, відібрано 6 проектів на суму 12 000 євро. Серед основних результатів: встановлено 15 станцій громадського моніторингу, охоплено близько 10 000 слухачів вебінарів, глядачів ефірів та учасників проектів, проведено 26 зустрічей та обговорень, підготовлено більше 50 документів, звернень та листів. Павліна Філіпповова відмітила, що “Ця спіпраця стала доволі корисною для активізації локальних громад та створення потужного руху за чисте повітря в містах України”.

      Під час дискусії учасники та гості конференції обговорили актуальні питання сертифікації та калібровки станцій моніторингу, перспективи визнання та використання даних, необхідність розбудови системної комплексної стратегії державного моніторингу, необхідності посилення контролю за промисловим забрудненням, а також проблеми якісної розробки дозвільних документів і вдосконалення нормативної бази у цій сфері.

      Крім того, під час конференції оголошено про початок збору підписів під петицією за чисте повітря.

      Наступна конференція відбудеться 24 листопада в м.Запоріжжі за темою законодавчого регулювання забруднення повітря в Україні та ЄС.

      Про нас

      Чисте повітря для України

      Цей проект очолюється неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами у промислових містах України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки та National Endowment for Democracy (USA). Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

      Координатори:

      Партнери проекту:

      Донори:

      Інформаційні партнери: