Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

  Петиція ‘‘Чисте повітря в Україні‘‘

  Перед тим, як підписати цю петицію спробуйте затримати дихання на 5 хвилин.
  Спробували? Легко?

  Aдресати петиції:
  Комітет Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування
  Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів
  Міністерство охорони здоров’я
  Обласні державні адміністраціі, обласні ради, органи місцевого самоврядування

  Атмосферне повітря залишилось єдиним безкоштовним природним ресурсом. При цьому склад будь-якого продукту та інформація про його виробника наводиться на упаковці цього продукту. Отже ти швидко можеш зрозуміти, що плануєш покласти до рота. Повітря ми споживаємо щохвилини, але не маємо гадки про його склад. Його ми змушені споживати таким, яким воно є в наших містах.

  Ми не маємо можливості обирати якість повітря, ми обмежені в цьому виборі, але маємо право знати про його склад, бо він безпосередньо впливає на наше здоров’я та життя.

  Люди відрізняються від інших живих істот на планеті Земля, бо мають право вибору. Якість повітря залежить від нашого вибору сьогодні.

  Забруднення повітря - одна з ключових загроз для навколишнього середовища та здоров’я людей нинішніх та майбутніх поколінь. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, забруднене повітря може призводити до передчасної смерті, а також є причиною вроджених вад розвитку у немовлят.

  Основним джерелом забруднення повітря є застарілі технології, що застосовуються у важкій промисловості - вугільні електростанції, металургійні або хімічні заводи. Приклад країн ЄС показує, що зміни можливі, і економіка може бути екологічною та відповідальнішою перед громадянами. Наразі, ми змушені платити за прибутки кількох промислових олігархів здоров’ям мільйонів людей.

  Не обирай між забрудненням повітря і здоров’ям, обирай чисте повітря та вимагай разом з нами:

  • Розробити та впровадити оновлену незалежну, надійну систему комплексного державного моніторингу повітря
   Зосередити управління моніторингом в Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів із належним фінансуванням. Результати моніторингу оприлюднювати в публічному просторі (мережі інтернет) у вигляді первинних даних, а також усереднених по станціям спостереження, зонам та агломераціям. Розробити та впровадити систему оперативного оповіщення, попередження та регулювання смогу.
  • Впровадити відкритий реєстр дозволів
   Чинна процедура отримання дозвільних документів на здійснення викидів забруднюючих речовин є застарілою в порівнянні з діючою процедурою оцінки впливу на довкілля та доступу до інформації, пов’язаною з нею. На тепер законодавчо не закріплено та не врегульовано порядок розміщення підприємствами інформації, що міститься в дозволах на викиди. Така прогалина суттєво обмежує права на вільний доступ до екологічної інформації кожному, як того вимагає Орхуська конвенція, та обмежує можливості участі громадян в прийнятті екологічних рішень.
  • Оновити процедури прийняття екологічних рішень
   Результати моніторингу повітря мають стати основою при видачі дозволів на викиди, перегляді й анулюванні дозволів та розробці заходів контролю якості повітря.

  Автори петиціі:
  Проект «Чисте повітря для України» www.cleanair.org.ua
  Анна Амбросова - Досить труїти Кривий Ріг
  Ірина Пирогова - Всеукраїнська екологічна ліга, Запоріжжя
  Максим Сорока - експерт із забруднення повітря, м. Дніпро
  Олеся Крамаренко - Дзига, Запоріжжя
  Олена Шафранова - Право Е, Кривий Ріг

  Допоможіть нам зібрати рукописні підписи - вони мають більшу вагу!
  Ви можете завантажити Петицію та листи для збору підписів тут
  * Дані, позначені зірочкою, є обов’язковими.

  Підписуючи це звернення, я даю згоду на використання та обробку моїх персональних даних згідно з Законом України про захист персональних даних, а також надаю згоду отримувати оповіщення по вказаних каналах зв’язку

   Повідомте мене

   Підпишіться, щоб бути в курсі новин та нашої роботи

   *Заповнюючи та відсилаючи цю анкету ви даєте згоду на зберігання та обробку Ваших персональних даних відповідно до законодавства України. Ми обіцяємо, що надані дані не будуть передані "третім особам" та не будуть використані з метою, яка не пов’язана з реалізацією Коаліції "Чисте повітря" та його партнерів.

    Перевірте своє повітря:

    «Oxygen» - станція мониторингу забруднення повітря нового покоління. В її основі лежить концепція «громадянської науки», яка стає популярною у всьому світі. Там, де держава не виконує свої зобов’язання, вступають громадяни і роблять все, що потрібно.

    Станцію «Oxygen» виробляють безпосередньо в Україні НУО в рамках соціального підприємництва. Своєю здатністю вимірювати багато речовин, небезпечних для здоров'я людини, вона відрізняється від подібних приладів. Крім мікрочастинок пилу (ПМ), вона також вимірює концентрації оксиду вуглецю (СО), діоксиду азоту (NO2), аміаку (NH3), озону наземного рівня (O3) та органічних речовин.

    Станція «Oxygen» доступна та проста в установці. Усі вимірювані значення може переглядати будь-хто в Інтернеті. Потім експерти НУО аналізують дані.

    Станція моніторингу якості повітря Air Fresh Max - це пристрій, який дозволяє здійснювати контроль та реєстрацію стану повітря навколишнього середовища, а саме показники температури, вологості та концентрації пилу PM2.5 і PM10 в режимі реального часу. Модуль є економічно ефективним інструментом, що задовольняє потреби всіх зацікавлених в підтримці належного рівня навколишнього середовища.  Показник PM2.5 відображає концентрацію твердих частинок діаметром до 2.5 мікрометра. Показник PM10 відображає концентрацію твердих частинок діаметром до 10 мікрометрів.

    Функціональні можливості пристрою дозволять не тільки отримувати оперативні дані про якість атмосферного повітря, а й накопичувати великі дані для оцінки і прогнозування індексів забруднення і ризиків для здоров'я населення, використовуючи для цього персональний кабінет на сайті eco-city.org.ua.

    Цей та інші пристрої моніторингу якості повітря виготовляємо та тестуємо у Eco City власній майстерні. Термін виготовлення - в середньому 1 тиждень з моменту замовлення (виготовлення, тестування, калібрування). Після отримання, активувати та налаштувати пристрій можна, використавши мануал на сайті eco-city.org.ua. Живлення станції відбувається від стандартного USB адаптера (5V 2A), який йде в комплекті з пристроєм. Довжина кабелю живлення - 7 метрів.

    Використовуйте цю форму для замовлення обладнання. Повідомлення буде надіслано як команді «Чисте повітря», так і команді «Еко Сіті». Потім ми зв’яжемося з вами електронною поштою для підтвердження замовлення.

    *Заповнюючи та відсилаючи цю анкету ви даєте згоду на зберігання та обробку Ваших персональних даних відповідно до законодавства України. Ми обіцяємо, що надані дані не будуть передані "третім особам" та не будуть використані з метою, яка не пов’язана з реалізацією Коаліції "Чисте повітря" та його партнерів.

     Чи є у вас запитання, пропозиції чи коментарі?

     Дайте нам знати, що відбувається у вашому місті!

     Я хочу опублікувати своє повідомлення на цьому сайті

     публикации осуществляются на усмотрение администрации сайта

     *Заповнюючи та відсилаючи цю анкету ви даєте згоду на зберігання та обробку Ваших персональних даних відповідно до законодавства України. Ми обіцяємо, що надані дані не будуть передані "третім особам" та не будуть використані з метою, яка не пов’язана з реалізацією Коаліції "Чисте повітря" та його партнерів.

     Конференція по промисловому забрудненню в Запоріжжі: введення кримінальної відповідальності, судові скарги, процедура ОВД, “додаткова вартість” за захворювання, як механізми впливу на забруднювачів

     25. 11. 2020,

     24 листопада, в Запоріжжі, відбувся II-ий день міжнародної  конференції (онлайн) “Промислове забруднення повітря в Україні: що ми можемо зробити разом?” (УКРАЇНА-ПРАГА). Учасники обговорили тему: “Регулювання забруднення атмосферного повітря в Україні та ЄС на законодавчому рівні”. 

     Олег Бондаренко, Народний депутат ВРУ, голова Комітету ВРУ з питань екологічної політики та природокористування під час привітального слова зазначив про необхідність змінювати концептуальний підхід до підвищення екологічної свідомості. Представник парламенту зупинився на важливих законодавчих ініціативах, над якими працює комітет з громадськістю: “Законопроект про запобігання, зменшення та контроль впливу промислового забруднення” значно наближає природоохоронне законодавство до вимог ЄС і запроваджує новий підхід – видачу інтегрованого дозволу. Другий напрямок – контроль та впровадження моніторингу атмосферного повітря та зміни до “Закону про атмосферне повітря”. “Екологічний комітет тримає на контролі вирішення питань, пов’язаних із забрудненням у Кривому Розі, Запоріжжі, Харкові, Києві, де є великі забруднювачі. Потрібно контролювати дотримання норм, вказаних у дозволах та забезпечити дієвий екологічний контроль”, – зауважив парламентар. 

     Павліна Філіпповова, координатор проекту «Чисте повітря для України», Arnika (Чехія) зауважила, що під час 4 років роботи чеської організації “Арніка” в Україні вдалося втілити багато проектів з метою вирішення проблеми промислового  забруднення: запустити сайт про повітря, провести дослідження, посилити розвиток мережі станцій громадського моніторингу та власне активізму. ”Загалом, наш проект був орієнтований не лише на покращення чистоти повітря, а на підтримку громадян і співпрацю. Кожен повинен починати з себе. Але тоді, коли ці люди об’єднуються створивши велику і сильну спільноту, яку можна побачити та почути, тоді легше здійснювати зміни”.

     Сергій Штепа, Народний депутат Верховної Ради України, голова підкомітету електронного урядування Комітету ВРУ з питань цифрової трансформації, розповів про три законопроекти в сфері промислового забруднення, над якими працює його команда. В першу чергу це про посилення екологічного контролю та відповідальності за недопуск контролюючих служб на підприємство,за яким зафіксовано порушення екологічного законодавства та введення кримінальної відповідальності за забруднення атмосферного повітря.

     Промисловий еколог Анна Амбросова, експертка коаліції громадських організацій «Досить труїти Кривий Ріг» (Кривий Ріг) зупинилась на важливих інструментах впливу громадськості на забруднювачів і дала буквально покрокову інструкцію для захисту громадянами своїх прав на чисте довкілля.

     Ростислав Невецерал, представник проекту APENA розповів про суть міжнародного проєкту який триватиме 3 роки в Україні з метою впровадження в українське законодавство стандартів якості повітря відповідно до європейських директив. В рамках проєкту відбуватиметься співпраця з урядовими органами, тренінгові програми, інституційне посилення та експертна підтримка. Спеціаліст з якості повітря зупинився на розбіжностях між європейським та українським законодавством і розповів як змінювалась ситуація в чеських забруднених містах.

     Євген Тулушев, завідуючий відділення оцінки впливу на здоров’я людини факторів середовища життєдіяльності ДУ “Обласний Лабораторний центр МОЗ України в Запорізькій області”, зазначив: “Найголовніша проблема  – громадське здоров’я. Тому вся система: і регулювання питання викидів у повітря та водні об’єкти,  і поводження з відходами має враховувати і базуватися на факторах, які впливають на здоров’я. Експерт зауважив на ефективності методики оцінки ризиків, яка використовується в усіх розвинутих країнах і була проведена в тому числі в Запоріжжі у 2003-2008 рр. Суть системи в декілька етапів: по-перше визначаються забруднюючі речовини, які найбільш сильно впливають на здоров’я населення, по-друге – визначаються джерела забруднення, по-друге приймаються рішення та заходи, які дозволяють зменшити кількість викидів цих речовин. Ця програма вносить вартісний показник в систему відповідальності за забруднення повітря”. 

     Під час конференції організатори анонсували збір підписів під петицією за чисте повітря, яку розробили учасники проєкту  «Чисте повітря для України». Вона вимагає доступу до екологічної інформації , створення відкритого реєстру Дозволів на викиди. Підписувати тут: www.cleanair.org.ua/web/petition-ua 

     Конференція – підсумковий захід україно-чеської співпраці в рамках проєкту “Чисте повітря для України” (2019-2020), який реалізується в Україні за підтримки чеської організації “Arnika”, що фінансується Міністерством закордонних справ Чеської Республіки в рамках Програми трансформаційної співпраці та Національного фонду демократії (США). 

     Про нас

     Чисте повітря для України

     Цей проект очолюється неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами у промислових містах України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки та National Endowment for Democracy (USA). Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу cleanair@arnika.org