Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

  Петиція ‘‘Чисте повітря в Україні‘‘

  Перед тим, як підписати цю петицію спробуйте затримати дихання на 5 хвилин.
  Спробували? Легко?

  Aдресати петиції:
  Комітет Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування
  Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів
  Міністерство охорони здоров’я
  Обласні державні адміністраціі, обласні ради, органи місцевого самоврядування

  Атмосферне повітря залишилось єдиним безкоштовним природним ресурсом. При цьому склад будь-якого продукту та інформація про його виробника наводиться на упаковці цього продукту. Отже ти швидко можеш зрозуміти, що плануєш покласти до рота. Повітря ми споживаємо щохвилини, але не маємо гадки про його склад. Його ми змушені споживати таким, яким воно є в наших містах.

  Ми не маємо можливості обирати якість повітря, ми обмежені в цьому виборі, але маємо право знати про його склад, бо він безпосередньо впливає на наше здоров’я та життя.

  Люди відрізняються від інших живих істот на планеті Земля, бо мають право вибору. Якість повітря залежить від нашого вибору сьогодні.

  Забруднення повітря - одна з ключових загроз для навколишнього середовища та здоров’я людей нинішніх та майбутніх поколінь. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, забруднене повітря може призводити до передчасної смерті, а також є причиною вроджених вад розвитку у немовлят.

  Основним джерелом забруднення повітря є застарілі технології, що застосовуються у важкій промисловості - вугільні електростанції, металургійні або хімічні заводи. Приклад країн ЄС показує, що зміни можливі, і економіка може бути екологічною та відповідальнішою перед громадянами. Наразі, ми змушені платити за прибутки кількох промислових олігархів здоров’ям мільйонів людей.

  Не обирай між забрудненням повітря і здоров’ям, обирай чисте повітря та вимагай разом з нами:

  • Розробити та впровадити оновлену незалежну, надійну систему комплексного державного моніторингу повітря
   Зосередити управління моніторингом в Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів із належним фінансуванням. Результати моніторингу оприлюднювати в публічному просторі (мережі інтернет) у вигляді первинних даних, а також усереднених по станціям спостереження, зонам та агломераціям. Розробити та впровадити систему оперативного оповіщення, попередження та регулювання смогу.
  • Впровадити відкритий реєстр дозволів
   Чинна процедура отримання дозвільних документів на здійснення викидів забруднюючих речовин є застарілою в порівнянні з діючою процедурою оцінки впливу на довкілля та доступу до інформації, пов’язаною з нею. На тепер законодавчо не закріплено та не врегульовано порядок розміщення підприємствами інформації, що міститься в дозволах на викиди. Така прогалина суттєво обмежує права на вільний доступ до екологічної інформації кожному, як того вимагає Орхуська конвенція, та обмежує можливості участі громадян в прийнятті екологічних рішень.
  • Оновити процедури прийняття екологічних рішень
   Результати моніторингу повітря мають стати основою при видачі дозволів на викиди, перегляді й анулюванні дозволів та розробці заходів контролю якості повітря.

  Автори петиціі:
  Проект «Чисте повітря для України» www.cleanair.org.ua
  Анна Амбросова - Досить труїти Кривий Ріг
  Ірина Пирогова - Всеукраїнська екологічна ліга, Запоріжжя
  Максим Сорока - експерт із забруднення повітря, м. Дніпро
  Олеся Крамаренко - Дзига, Запоріжжя
  Олена Шафранова - Право Е, Кривий Ріг

  Допоможіть нам зібрати рукописні підписи - вони мають більшу вагу!
  Ви можете завантажити Петицію та листи для збору підписів тут
  * Дані, позначені зірочкою, є обов’язковими.

  Підписуючи це звернення, я даю згоду на використання та обробку моїх персональних даних згідно з Законом України про захист персональних даних, а також надаю згоду отримувати оповіщення по вказаних каналах зв’язку.

   10 порад для здоров’я

   У районах із забрудненим повітрям найважливіше берегти власне здоров'я. У разі ситуацій із смогом обмежте переміщення на вулиці - очевидно виключити спортивні ігри або ігри на свіжому повітрі для дітей, не провітрюйте зайве. Щоб захиститися від частинок пилу, потрібно носити маску.

   Але як розпізнати критичну ситуацію смогу? Це проблема.

   Хоча в країнах Європейського Союзу держава забезпечує постійне вимірювання якості повітря, в Україні відповідальність розподілена між різними органами влади, і дані, як правило, не доступні громадськості. Запитуйте у міської ради та вимагайте, щоб місто забезпечило моніторинг повітря.

   Окрім доступу до інформації, важливо застосовувати прогресивні правові норми та вимагати від промислових компаній вкладати частину свого прибутку в модернізацію застарілих технологій та дотримуватися діючих обмежень. Саме цьому присвячені громадські об’єднання майже в кожному індустріальному місті. Ви також можете підтримати ініціативу у своєму місті.

   1) Регулярно перевіряйте якість повітря у вашому місті на сайті cleanair.org.ua.

   2) У разі сильного забруднення обмежте своє перебування на свіжому повітрі до мінімуму.

   3) Обмежте вентиляцію та відкривання вікон, провітрюйте коротко та інтенсивно.

   4) Якщо у вас проблеми зі здоров’ям, не відкладайте візит до лікаря а також просіть справу з обстеження.

   5) Подумайте про встановлення станції «AirFreshMax» - чим більше станцій, тим точніші дані про стан повітря.

   6) Не паліть листя і траву, не розводьте відкритий вогонь.

   7) Не використовуйте вдома для обігрівання неякісне вугілля, не спалюйте відходи в печі.

   8) Приєднуйтесь до петиції «За чисте повітря в Україні».

   9) Вимагайте у міської ради проведення інформованості громадян та вирішення проблем.

   10) Підтримуйте екологічні громадські організації у вашому місті.

    Перевірте своє повітря станцією моніторингу «AirFreshMax»:

    «AirFreshMax» - станція мониторингу забруднення повітря нового покоління, в основу якої покладено концепція «громадянської науки», яка стає популярною у всьому світі. Там, де держава не виконує свої зобов’язання, вступають громадяни і роблять все, що потрібно.

    Станція моніторингу якості повітря «AirFreshMax» - це пристрій, який дозволяє здійснювати контроль та реєстрацію стану повітря навколишнього середовища, а саме показники температури, вологості та концентрації пилу PM2.5 і PM10 в режимі реального часу. Крім мікрочастинок пилу (РМ2,5 та РМ10), «AirFreshMax» виконує моніторинг концентрації оксиду вуглецю (СО), діоксиду азоту (NO2), аміаку (NH3), рівня приземного озону (O3) та летких органічних речовин (TVOC, VVOC).

    Станція моніторингу «AirFreshMax» розроблена експертами українських громадських організацій та виготовляється безпосередньо в Україні в рамках соціального підприємництва. Станція моніторингу «AirFreshMax» є удосконаленою версією станції «Oxygen» та надає можливості кожному громадянину оцінювати вміст найпоширеніших небезпечних для здоров'я людини речовин у повітрі.

    Функціональні можливості пристрою дозволять не тільки отримувати оперативні дані про якість атмосферного повітря, а й накопичувати великі дані для оцінки і прогнозування індексів забруднення і ризиків для здоров'я населення, використовуючи для цього персональний кабінет на сайті eco-city.org.ua.

    Цей та інші пристрої моніторингу якості повітря виготовляють та тестують експерти EcoCity у власній майстерні. Термін виготовлення - в середньому 1 тиждень з моменту замовлення (виготовлення, тестування, калібрування). Після отримання, активувати та налаштувати пристрій можна, використавши мануал на сайті eco-city.org.ua. Живлення станції відбувається від стандартного USB адаптера (5V 2A), який йде в комплекті з пристроєм. Довжина кабелю живлення - 7 метрів.

    Використовуйте цю форму для замовлення обладнання. Повідомлення буде надіслано як команді «Чисте повітря», так і команді «Еко Сіті». Потім ми зв’яжемося з вами електронною поштою для підтвердження замовлення.

    *Заповнюючи та відсилаючи цю анкету ви даєте згоду на зберігання та обробку Ваших персональних даних відповідно до законодавства України. Ми обіцяємо, що надані дані не будуть передані "третім особам" та не будуть використані з метою, яка не пов’язана з реалізацією Коаліції "Чисте повітря" та його партнерів.

     Повідомте мене

     Підпишіться, щоб бути в курсі новин та нашої роботи

     *Заповнюючи та відсилаючи цю анкету ви даєте згоду на зберігання та обробку Ваших персональних даних відповідно до законодавства України. Ми обіцяємо, що надані дані не будуть передані "третім особам" та не будуть використані з метою, яка не пов’язана з реалізацією Коаліції "Чисте повітря" та його партнерів.

      Чи є у вас запитання, пропозиції чи коментарі?

      Дайте нам знати, що відбувається у вашому місті!

      Я хочу опублікувати своє повідомлення на цьому сайті

      публикации осуществляются на усмотрение администрации сайта

      *Заповнюючи та відсилаючи цю анкету ви даєте згоду на зберігання та обробку Ваших персональних даних відповідно до законодавства України. Ми обіцяємо, що надані дані не будуть передані "третім особам" та не будуть використані з метою, яка не пов’язана з реалізацією Коаліції "Чисте повітря" та його партнерів.

      Отруйне повітря: Дані супутників Європейського космічного агентства свідчать про найбільш забруднені регіони України

      1. 12. 2020,
      Отруйне повітря: Дані супутників Європейського космічного агентства свідчать про найбільш забруднені регіони України
      Mariupol PHOTO: Stanislav Krupar / Arnika

      Суттєве забруднення повітря отруйними частинками пилу, що перевищують стандарти ВООЗ, було зафіксоване в Кривому Розі, Дніпрі, Запоріжжі та Донецьку. Унікальне дослідження, засноване на супутникових вимірах Європейського космічного агентства та Служби моніторингу атмосфери Коперника [1], було розроблене чеським стартапом World from Space разом з громадською організацією Arnika в рамках проекту «Чисте повітря для України». У десятках районів Дніпропетровської, Донецької, Луганської та Запорізької областей та столиці Києва повітря можна вважати небезпечним для здоров’я людей [2]. Головний винуватець – енергетика, металургія та інші важкі галузі.

      «Супутники та наземні датчики контролюють небезпечне забруднення повітря у всьому світі. На основі нашого аналізу даних Кривбас та Донбас є найбільш забрудненими регіонами України. На цих територіях  важка промисловість, ймовірно, є причиною проблеми. На місто Київ, ще одну точку забруднення в Україні, також сильно впливає автомобільний рух», – говорить Jan Labohy (Ян Лабохи), провідний автор дослідження чеського стартапу «World from Space».

      «Соромно і сумно, що забруднення повітря в Україні видно навіть з Космосу. Основними джерелами забруднення є застарілі технології вугільних електростанцій, металургії, видобутку та переробки. Дані супутника підтверджують підозри громадян та результати громадського моніторингу повітря “EcoCity”», – говорить Максим Сорока, експерт проекту«Чисте повітря для України», один із співавторів дослідження. “Ми сподіваємось, що державна влада, органи місцевого самоврядування та промислова галузь припинять усі спроби заперечувати цю проблему і почнуть її вирішувати – перш за все, використовуючи найкращі доступні методи та сучасні системи моніторингу в режимі онлайн», – додає Сорока.

      Щорічно в Україні внаслідок хвороб, причинених забрудненням повітря вмирає близько 14 400 людей. На думку авторів нового дослідження, державна політика, що підтримує покращення якості повітря, повинна зосереджуватись на чотирьох основних напрямках: організація комплексного  моніторингу якості повітря, відкритість і доступність реєстрів викидів та планів, внесення змін у практику управління у ключових секторах та залучення громадськості до прийняття рішень виготовлення процедур.

      Нове дослідження “World from Space” є результатом досліджень Празького університету хімії та технологій, які підтвердили забруднення річкових відкладень, ґрунту та харчових продуктів забрудненням повітря [3]. Громадяни також можуть долучитися до нещодавно розпочатої петиції за чисте повітря >>>

      Ключові висновки дослідження були представлені на конференції “Промислове забруднення повітря – Україна 2020” – організованої в рамках проекту “Чисте повітря для України”, який проводить чеська громадська організація “Арніка” у співпраці з місцевими громадськими ініціативами в промислових містах України, за фінансової підтримки Промоції переходу Програма Міністерства закордонних справ Чеської Республіки та Національного фонду демократії (США). Програму конференції (кожного вівторка до 15 грудня) та безкоштовну реєстрацію можна переглянути тут.


      Примітки:

      [1] Повний текст дослідження:

      Англійською: https://cleanair.org.ua/publication/air-pollution-in-ukraine-from-space/
      Українська: https://cleanair.org.ua/publication/zabrudnennya-povitrya-v-ukrayini-z-kosmosu/ 

      [2] Основні висновки дослідження “Україна з космосу”:

      Ситуація з якістю повітря в Україні відображає розподіл міських та промислових центрів. Загалом Дніпропетровська, Донецька, Київська, Луганська та Запорізька області є найбільш забрудненими. З точки зору локалізації міст, слід зосередити увагу на шести ключових містах, включаючи Дніпро, Донецьк, Кривий Ріг, Київ, Маріуполь та Запоріжжя.

      NO2: Розподіл забруднення є відносно рівномірним, причому деякі регіони (Київ, Донецьк, Запорізька область тощо) мають набагато вищі концентрації, ніж решта країни. Найбільш високі концентрації спостерігаються здебільшого у промислових та вугільних районах. У зимовий сезон спостерігається значне споживання NO2 з Польщі на північному заході України.

      CO: Вплив людини на концентрації помітний на низовинах основних центрів виробництва сталі, включаючи Маріуполь, Запоріжжя, Кривий Ріг та Кам’янське. Найбільш постраждали регіони – Дніпропетровськ, Київ та Запоріжжя.

      Формальдегід та SO2: В Україні, як правило, низька концентрація. Більша концентрація знаходиться навколо міських районів, особливо у східній частині країни, з діючими вугільними шахтами, коксом, хімічною та важкою промисловістю.

      Тверді частинки (PM2,5 та PM10): Забруднення зменшується з півдня на північ країни, з найбільшими концентраціями в промисловому регіоні сходу України. Середні концентрації PM2,5 перевищують норми ВООЗ в 127 районах, причому найбільш вразливі – Донецька та Дніпропетровська області та місто Київ. Навіть середній показник показника PM2,5 по країні перевищив норму ВООЗ у березні 2017 року, листопаді 2018 року та лютому 2019 року. Керівні принципи ВООЗ щодо PM10 були перевищені в Маріуполі та в деяких районах чотирьох міст – Кривого Рогу, Дніпра, Запоріжжя та Донецька, всі вони розташовані на південному заході України. Було два місяці, коли середній показник по країні досяг межі PM10 ВООЗ (вересень 2018 р. та березень 2020 р.).

      [3] Вплив забруднення на здоров’я населення та навколишнє середовище в п’яти промислових містах України: https://cleanair.org.ua/publication/vpliv-zabrednennya-na-zdorovya-naselennya-ta-navkolisne/

      Про нас

      Чисте повітря для України

      Цей проект очолюється неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами у промислових містах України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки та National Endowment for Democracy (USA). Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу cleanair@arnika.org

      Координатори:

      Партнери проекту:

      Донори: