Якість повітря в Україні гірша, ніж в будь-якій іншій країні Європи (1). Хоча в Україні відбувається поступовий процес імплементації Директив ЄС, законодавчі зміни не мають суттєвого впливу на ситуацію. Згідно з новою доповіддю «План дій щодо зменшення промислового забруднення повітря у містах України» Проекту «Чисте повітря», державні органи не виконують закон, а промислові корпорації продовжують свою діяльність. На думку експертів для кардинальних змін необхідно впровадити інтегрований дозвіл, дотримання строгих обмежень забруднення, активізувати участі громадськості у прийнятті рішень та посилити роль контролю з боку екологічної інспекції.
«Моніторинг, доступ до інформації, чіткий процес видачі дозволів, ретельний контроль та значні штрафи для тих, хто порушує правила. Це ті компоненти ефективного управління забрудненням повітря, на яке заслуговують громадяни України», – говорить Шарка Гавранкова, провідна авторка дослідження, юристка та експертка з питань участі громадськості у прийнятті рішень. «Замість того, щоб видавати індивідуальні дозволи на окремі промислові об’єкти, ми повинні слідувати Директиві ЄС про промислове забруднення та інтегрувати процедуру. Таким чином, експерти державної влади, а також громадськість, яка постраждала від забруднення, можуть легко прослідкувати за прийняттям рішення», – додає вона. «На сьогодні система роздроблена, а відповідальність розподіляється між чисельними державними органами. У результаті ніхто не несе справжньої відповідальності».
Публікації можна скачати ТУТ >>>
«Однією з головних перешкод сьогодні є відсутність відповідної та доступної інформації», – коментує екологічний журналіст, старший викладач Києво-Могилянської академії та співавтор доповіді Олександр Ярощук. «Україні потрібна централізована та надійна система моніторингу забруднення повітря. Усі громадяни повинні мати можливість бачити якість повітря у своєму районі в онлайн-доступі. Поки що організований громадський моніторинг забруднення атмосфери є більш значущим, ніж хаотична та недоступна державна система».
«Регулювання законодавства в Україні та ЄС» було однією з тем конференції «Промислове забруднення повітря в Україні 2020». Її організатором виступила чеська громадська організація «Арніка» в рамках проекту «Чисте повітря для України» у співпраці з місцевими громадськими ініціативами у промислових містах за фінансової підтримки «Програми Перехідного періоду» Міністерства закордонних справ Чеської Республіки та Національного фонду демократії (США). Більше інформації та матеріалів тут: https://cleanair.org.ua/happening/conference-air-pollution-ukraine-2020/
Примітки:
(1) Останній підсумок ситуації опублікував bankwatch.org – проблема небезпечного забруднення атмосферного повітря в Україні, що потребує рішень: https://bankwatch.org/blog/ukraine-s-dangerous-air-pollution-problem-in-desperate-need-of-solutions