Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

  Петиція ‘‘Чисте повітря в Україні‘‘

  Перед тим, як підписати цю петицію спробуйте затримати дихання на 5 хвилин.
  Спробували? Легко?

  Aдресати петиції:
  Комітет Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування
  Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів
  Міністерство охорони здоров’я
  Обласні державні адміністраціі, обласні ради, органи місцевого самоврядування

  Атмосферне повітря залишилось єдиним безкоштовним природним ресурсом. При цьому склад будь-якого продукту та інформація про його виробника наводиться на упаковці цього продукту. Отже ти швидко можеш зрозуміти, що плануєш покласти до рота. Повітря ми споживаємо щохвилини, але не маємо гадки про його склад. Його ми змушені споживати таким, яким воно є в наших містах.

  Ми не маємо можливості обирати якість повітря, ми обмежені в цьому виборі, але маємо право знати про його склад, бо він безпосередньо впливає на наше здоров’я та життя.

  Люди відрізняються від інших живих істот на планеті Земля, бо мають право вибору. Якість повітря залежить від нашого вибору сьогодні.

  Забруднення повітря - одна з ключових загроз для навколишнього середовища та здоров’я людей нинішніх та майбутніх поколінь. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, забруднене повітря може призводити до передчасної смерті, а також є причиною вроджених вад розвитку у немовлят.

  Основним джерелом забруднення повітря є застарілі технології, що застосовуються у важкій промисловості - вугільні електростанції, металургійні або хімічні заводи. Приклад країн ЄС показує, що зміни можливі, і економіка може бути екологічною та відповідальнішою перед громадянами. Наразі, ми змушені платити за прибутки кількох промислових олігархів здоров’ям мільйонів людей.

  Не обирай між забрудненням повітря і здоров’ям, обирай чисте повітря та вимагай разом з нами:

  • Розробити та впровадити оновлену незалежну, надійну систему комплексного державного моніторингу повітря
   Зосередити управління моніторингом в Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів із належним фінансуванням. Результати моніторингу оприлюднювати в публічному просторі (мережі інтернет) у вигляді первинних даних, а також усереднених по станціям спостереження, зонам та агломераціям. Розробити та впровадити систему оперативного оповіщення, попередження та регулювання смогу.
  • Впровадити відкритий реєстр дозволів
   Чинна процедура отримання дозвільних документів на здійснення викидів забруднюючих речовин є застарілою в порівнянні з діючою процедурою оцінки впливу на довкілля та доступу до інформації, пов’язаною з нею. На тепер законодавчо не закріплено та не врегульовано порядок розміщення підприємствами інформації, що міститься в дозволах на викиди. Така прогалина суттєво обмежує права на вільний доступ до екологічної інформації кожному, як того вимагає Орхуська конвенція, та обмежує можливості участі громадян в прийнятті екологічних рішень.
  • Оновити процедури прийняття екологічних рішень
   Результати моніторингу повітря мають стати основою при видачі дозволів на викиди, перегляді й анулюванні дозволів та розробці заходів контролю якості повітря.

  Автори петиціі:
  Проект «Чисте повітря для України» www.cleanair.org.ua
  Анна Амбросова - Досить труїти Кривий Ріг
  Ірина Пирогова - Всеукраїнська екологічна ліга, Запоріжжя
  Максим Сорока - експерт із забруднення повітря, м. Дніпро
  Олеся Крамаренко - Дзига, Запоріжжя
  Олена Шафранова - Право Е, Кривий Ріг

  Допоможіть нам зібрати рукописні підписи - вони мають більшу вагу!
  Ви можете завантажити Петицію та листи для збору підписів тут
  * Дані, позначені зірочкою, є обов’язковими.

  Підписуючи це звернення, я даю згоду на використання та обробку моїх персональних даних згідно з Законом України про захист персональних даних, а також надаю згоду отримувати оповіщення по вказаних каналах зв’язку.

   10 порад для здоров’я

   У районах із забрудненим повітрям найважливіше берегти власне здоров'я. У разі ситуацій із смогом обмежте переміщення на вулиці - очевидно виключити спортивні ігри або ігри на свіжому повітрі для дітей, не провітрюйте зайве. Щоб захиститися від частинок пилу, потрібно носити маску.

   Але як розпізнати критичну ситуацію смогу? Це проблема.

   Хоча в країнах Європейського Союзу держава забезпечує постійне вимірювання якості повітря, в Україні відповідальність розподілена між різними органами влади, і дані, як правило, не доступні громадськості. Запитуйте у міської ради та вимагайте, щоб місто забезпечило моніторинг повітря.

   Окрім доступу до інформації, важливо застосовувати прогресивні правові норми та вимагати від промислових компаній вкладати частину свого прибутку в модернізацію застарілих технологій та дотримуватися діючих обмежень. Саме цьому присвячені громадські об’єднання майже в кожному індустріальному місті. Ви також можете підтримати ініціативу у своєму місті.

   1) Регулярно перевіряйте якість повітря у вашому місті на сайті cleanair.org.ua.

   2) У разі сильного забруднення обмежте своє перебування на свіжому повітрі до мінімуму.

   3) Обмежте вентиляцію та відкривання вікон, провітрюйте коротко та інтенсивно.

   4) Якщо у вас проблеми зі здоров’ям, не відкладайте візит до лікаря а також просіть справу з обстеження.

   5) Подумайте про встановлення станції «AirFreshMax» - чим більше станцій, тим точніші дані про стан повітря.

   6) Не паліть листя і траву, не розводьте відкритий вогонь.

   7) Не використовуйте вдома для обігрівання неякісне вугілля, не спалюйте відходи в печі.

   8) Приєднуйтесь до петиції «За чисте повітря в Україні».

   9) Вимагайте у міської ради проведення інформованості громадян та вирішення проблем.

   10) Підтримуйте екологічні громадські організації у вашому місті.

    Перевірте своє повітря станцією моніторингу «AirFreshMax»:

    «AirFreshMax» - станція мониторингу забруднення повітря нового покоління, в основу якої покладено концепція «громадянської науки», яка стає популярною у всьому світі. Там, де держава не виконує свої зобов’язання, вступають громадяни і роблять все, що потрібно.

    Станція моніторингу якості повітря «AirFreshMax» - це пристрій, який дозволяє здійснювати контроль та реєстрацію стану повітря навколишнього середовища, а саме показники температури, вологості та концентрації пилу PM2.5 і PM10 в режимі реального часу. Крім мікрочастинок пилу (РМ2,5 та РМ10), «AirFreshMax» виконує моніторинг концентрації оксиду вуглецю (СО), діоксиду азоту (NO2), аміаку (NH3), рівня приземного озону (O3) та летких органічних речовин (TVOC, VVOC).

    Станція моніторингу «AirFreshMax» розроблена експертами українських громадських організацій та виготовляється безпосередньо в Україні в рамках соціального підприємництва. Станція моніторингу «AirFreshMax» є удосконаленою версією станції «Oxygen» та надає можливості кожному громадянину оцінювати вміст найпоширеніших небезпечних для здоров'я людини речовин у повітрі.

    Функціональні можливості пристрою дозволять не тільки отримувати оперативні дані про якість атмосферного повітря, а й накопичувати великі дані для оцінки і прогнозування індексів забруднення і ризиків для здоров'я населення, використовуючи для цього персональний кабінет на сайті eco-city.org.ua.

    Цей та інші пристрої моніторингу якості повітря виготовляють та тестують експерти EcoCity у власній майстерні. Термін виготовлення - в середньому 1 тиждень з моменту замовлення (виготовлення, тестування, калібрування). Після отримання, активувати та налаштувати пристрій можна, використавши мануал на сайті eco-city.org.ua. Живлення станції відбувається від стандартного USB адаптера (5V 2A), який йде в комплекті з пристроєм. Довжина кабелю живлення - 7 метрів.

    Використовуйте цю форму для замовлення обладнання. Повідомлення буде надіслано як команді «Чисте повітря», так і команді «Еко Сіті». Потім ми зв’яжемося з вами електронною поштою для підтвердження замовлення.

    *Заповнюючи та відсилаючи цю анкету ви даєте згоду на зберігання та обробку Ваших персональних даних відповідно до законодавства України. Ми обіцяємо, що надані дані не будуть передані "третім особам" та не будуть використані з метою, яка не пов’язана з реалізацією Коаліції "Чисте повітря" та його партнерів.

     Повідомте мене

     Підпишіться, щоб бути в курсі новин та нашої роботи

     [acymailing_form_shortcode id="1"]

     *Заповнюючи та відсилаючи цю анкету ви даєте згоду на зберігання та обробку Ваших персональних даних відповідно до законодавства України. Ми обіцяємо, що надані дані не будуть передані "третім особам" та не будуть використані з метою, яка не пов’язана з реалізацією Коаліції "Чисте повітря" та його партнерів.

      Чи є у вас запитання, пропозиції чи коментарі?

      Дайте нам знати, що відбувається у вашому місті!

      Я хочу опублікувати своє повідомлення на цьому сайті

      публикации осуществляются на усмотрение администрации сайта

      *Заповнюючи та відсилаючи цю анкету ви даєте згоду на зберігання та обробку Ваших персональних даних відповідно до законодавства України. Ми обіцяємо, що надані дані не будуть передані "третім особам" та не будуть використані з метою, яка не пов’язана з реалізацією Коаліції "Чисте повітря" та його партнерів.

       Форма технічної підтримки

       Що пропонує технічна підтримка EcoCity?

       - ми допомагаємо власникам станцій будь-якого виробника та типу з технічним обслуговуванням та модернізацією;
       - ми надаємо експертну безкоштовну консультацію кожному, щоб вибрати найкращу станцію для вашого району чи міста;
       - ми підвищуємо стабільність станцій та якість даних;
       - ми пропонуємо зручний канал зв'язку з технічними спеціалістами для всіх людей, які беруть участь у моніторингу забруднення повітря – незалежно від типу їх станції.

       Як ми можемо вам допомогти?

       а) У мене проблеми з моєю станцією моніторингу
       б) Я помітив проблеми зі станцією моніторингу, яка мені не належить
       в) Я хочу придбати станцію моніторингу і мені потрібна консультація

       Я також хотів би підписатися на розсилку Чисте повітря для України.

       *Заповнюючи та відсилаючи цю анкету ви даєте згоду на зберігання та обробку Ваших персональних даних відповідно до законодавства України. Ми обіцяємо, що надані дані не будуть передані "третім особам" та не будуть використані з метою, яка не пов’язана з реалізацією Коаліції "Чисте повітря" та його партнерів.

       Технічна підтримка громадського моніторингу повітря: від кількості до якості

       Вперше в Україні міжнародним проєктом «Чисте повітря для України» створена можливість для власників станцій громадського моніторингу якості повітря звернутися за безкоштовною технічною підтримкою, налаштуванням і обслуговуванням техніки. Що це дає власникам станцій? Читайте далі.

        «Державна система моніторингу довкілля в Україні, яка відповідає поширеним у ЄС стандартам, тільки починає створюватися. Для цього немає достатньої нормативної бази та відповідного технічного та ресурсного забезпечення. Для українців єдиним джерелом актуальної інформації про безпеку довкілля залишається незалежний громадський моніторинг», – озвучує проблему Мартін Скальський, експерт з питань участі громадськості громадської організації Arnika (Прага, Чехія), яка довгий час опікується питанням промислового забруднення повітря в Україні та інших країнах.

       “За останні три роки мережа громадського моніторингу забруднення повітря в Україні досягла неймовірних результатів. Наразі встановлено понад 1000 станцій громадського моніторингу по всій території України. Мережа активно розвивається, стає більш технологічно розвиненою та  досконалою”, – вказує Максим Сорока, експерт з екологічної безпеки та моніторинг стану довкілля, науково-технічний радник проєкту “Чисте повітря для України”.

       Командою проєкту EcoCity спільно з проєктом “Чисте повітря для України” та  регіональними партнерами встановлено вже понад 500 станцій моніторингу. Мережа EcoCity лідує серед інших громадських ініціатив, які формують громадську мережу спостереження за якістю повітря в Україні, за кількістю станцій, кількістю забруднюючих речовин для моніторингу та поширеністю у різних областях України.

       У своїй доповіді Максим Сорока звернув увагу на проблему, з якою стикнулася Українська мережа громадського моніторингу якості повітря: Розвиток мережі підійшов до переходу від кількості накопичених даних до їх якості. Наразі аналіз даних свідчить про тривожну тенденцію збільшення кількості станцій, які були встановлені, проте через деякий час перестали працювати та надавати дані про якість атмосферного повітря. Прогнозування та оцінка ризиків, що пов’язані із  забрудненням повітря, потребують постійного моніторингу та порівняння результатів у різні періоди року”.

       Опитавши власників станцій громадського моніторингу повітря, а також координаторів екологічних ініціатив, що  опікуються цим питанням, експерт виявив, що основною причиною більшості випадків неактивності станцій є технічні проблеми, з якими власники станцій та екологічні активісти не можуть впоратися самотужки. 

       «Як і будь-яка інша технічна система, яка використовується за різних погодних умов,  станції моніторингу також можуть вийти з ладу, а самі датчики у станціях з часом забруднюючиться або деградують. Як розробник таких станцій, можу сказати впевнено, що існує сто і одна причина, чому ваша станція перестала працювати, зникла з карти, чому її значення здаються дивними», – розповідає Олексій Трелевський, куратор мережі станцій громадського моніторингу EcoCity. 

       Досить часто екологічні активісти стикаються з проблемами налаштування станцій або з різноманітними критичними несправностями – наслідком яких є дивні, викривлені а подекуди неадекватні результати. 

       Максим Сорока пояснює: “Користувачі, стикаючись з  такими проблемами, просто не знають як їх вирішити. У екологічних активістів виникають питання до якості даних цієї станції і, як наслідок – станцію відключають від мережі свідомо, втрачаючи інтерес до  громадського моніторингу – як соціально-екологічного явища. У цьому сенсі, ініціативи, що поширюють практики громадського моніторингу повітря, мають нести розширену відповідальність. Перефразуючи Сент-Екзюпері, ми відповідальні перед системою, яку створили, та людьми, яким дали надію на чисте повітря в Україні.”

       Для допомоги волонтерам та екологічним активістам, які керують станціями громадського моніторингу, проєкт «Чисте повітря для України» спільно з командою EcoCity вперше в Україні запустив   Програму технічної підтримки користувачів. Ця програма спирається на методологічні рекомендації та міжнародний досвід країн ЄС та США. 

       «Якби користувач знав, що його станцію можна відновити до заводських значень, то, можливо, ми би не мали стільки відключених станцій за останні роки. Команда EcoCity має досвід та технічні можливості для цього. Таким чином, спільно ми можемо повернути у активну мережу громадського моніторингу повітря велику частину станцій, які наразі не є активними», – підкреслює Олексій Трелевський.    

       Що передбачає Програма технічної підтримки в рамках проєкту “Чисте повітря для України”?

       Загалом Програма технічної підтримки передбачає чотири основні задачі:

       1 – Технічну підтримку волонтерів та активістів, що вже мають  станцій моніторингу (консультування, технічне обслуговування, очищення, ремонт, модернізації, градуювання або відновлення чи заміна сенсорів)

       2 – Підтримку та консультування волонтерів, активістів або громадські ініціативи, що бажають долучитися до Української мережі громадського моніторингу повітря.

       3 – Глобальну інвентаризацію мережі громадського моніторингу;

       4 – Підготовку та проведення “Великого метрологічного експерименту”.

       Для яких типів станцій надається технічна підтримка?

       Олексій Трелевський наголошує, що пропонують технічну підтримку всім користувачам станцій громадського моніторингу в Україні: EcoCity, SaveDnipro, Luftdaten чи 7-bit AirPol. 

       «У нашої команди техпідтримки є достатньо досвіду, щоб консультувати та давати поради усім користувачам діючих  станцій, незважаючи від виробника. Цим самим ми полегшуємо користувачам експлуатацію їхніх станцій,» – підкреслює Олексій Трелевський. «Переважно станції вимірюють дрібнодисперсний пил двох або трьох фракцій. Є і більш функціональні станції від EcoCity, які використовують різні типи датчиків для вимірювання, аж на 19 забруднюючих речовин у повітрі». 

       Досвід фахівців EcoCity встановив, що з часом у базових станціях моніторингу (приблизно 80 % активної мережі) пошкоджується пиломір та починає показувати невідповідні значення: «Ми навчились відновлювати пошкоджені пиломіри, повертати їх до заводських показників. Ціна відновлення такої станції як мінімум у 5 раз дешевше, ніж вартість нової станцію. Таке відновлення економічно доцільне для користувачів і може перехилити ваги на користь громадського моніторингу та ще й покращити якість накопичених даних», – зазначає Олексій Трелевський.

       Основні завдання технічної підтримки: 

       1. Полегшити експлуатацію станцій моніторингу повітря; 
       2. Збільшити кількість активних станцій, не тільки  шляхом залучення нових громадян до мережі моніторингу, а й через відновлення старих станцій та повернення старих користувачів.  
       3. Змінити підхід до формування мережі громадського моніторингу: від кількості станцій до якості отриманих даних.

       На яких умовах надається технічна підтримка?

       Отримати консультацію щодо технічного обслуговування може будь-хто, хто має станцію громадського моніторингу якості повітря будь-якого виробника. 

       Усі охочі можуть заповнити форму зворотного зв’язку онлайн або поставити питання по телефону 066-203-64-72 чи 097-690-22-96 у вечірні години чи написати у Viber, Telegram у будь-який час. 

       Послуга надається безкоштовно спеціалістами розробника EcoCity (Івано-Франківськ)  за підтримки міжнародного чесько-українського проєкту «Чисте повітря для України», який реалізується у промислових містах неурядовими організаціями «Арніка» (Чехія) та “ФріАрдуіно” за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки в рамках TRANSITION promotion program та Національного фонду на підтримку демократії NED (США).

       Про нас

       Чисте повітря для України

       Цей проект очолюється неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами у промислових містах України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки та National Endowment for Democracy (USA). Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

       Координатори:

       Партнери проекту:

       Донори: