Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

  Петиція ‘‘Чисте повітря в Україні‘‘

  Перед тим, як підписати цю петицію спробуйте затримати дихання на 5 хвилин.
  Спробували? Легко?

  Aдресати петиції:
  Комітет Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування
  Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів
  Міністерство охорони здоров’я
  Обласні державні адміністраціі, обласні ради, органи місцевого самоврядування

  Атмосферне повітря залишилось єдиним безкоштовним природним ресурсом. При цьому склад будь-якого продукту та інформація про його виробника наводиться на упаковці цього продукту. Отже ти швидко можеш зрозуміти, що плануєш покласти до рота. Повітря ми споживаємо щохвилини, але не маємо гадки про його склад. Його ми змушені споживати таким, яким воно є в наших містах.

  Ми не маємо можливості обирати якість повітря, ми обмежені в цьому виборі, але маємо право знати про його склад, бо він безпосередньо впливає на наше здоров’я та життя.

  Люди відрізняються від інших живих істот на планеті Земля, бо мають право вибору. Якість повітря залежить від нашого вибору сьогодні.

  Забруднення повітря - одна з ключових загроз для навколишнього середовища та здоров’я людей нинішніх та майбутніх поколінь. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, забруднене повітря може призводити до передчасної смерті, а також є причиною вроджених вад розвитку у немовлят.

  Основним джерелом забруднення повітря є застарілі технології, що застосовуються у важкій промисловості - вугільні електростанції, металургійні або хімічні заводи. Приклад країн ЄС показує, що зміни можливі, і економіка може бути екологічною та відповідальнішою перед громадянами. Наразі, ми змушені платити за прибутки кількох промислових олігархів здоров’ям мільйонів людей.

  Не обирай між забрудненням повітря і здоров’ям, обирай чисте повітря та вимагай разом з нами:

  • Розробити та впровадити оновлену незалежну, надійну систему комплексного державного моніторингу повітря
   Зосередити управління моніторингом в Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів із належним фінансуванням. Результати моніторингу оприлюднювати в публічному просторі (мережі інтернет) у вигляді первинних даних, а також усереднених по станціям спостереження, зонам та агломераціям. Розробити та впровадити систему оперативного оповіщення, попередження та регулювання смогу.
  • Впровадити відкритий реєстр дозволів
   Чинна процедура отримання дозвільних документів на здійснення викидів забруднюючих речовин є застарілою в порівнянні з діючою процедурою оцінки впливу на довкілля та доступу до інформації, пов’язаною з нею. На тепер законодавчо не закріплено та не врегульовано порядок розміщення підприємствами інформації, що міститься в дозволах на викиди. Така прогалина суттєво обмежує права на вільний доступ до екологічної інформації кожному, як того вимагає Орхуська конвенція, та обмежує можливості участі громадян в прийнятті екологічних рішень.
  • Оновити процедури прийняття екологічних рішень
   Результати моніторингу повітря мають стати основою при видачі дозволів на викиди, перегляді й анулюванні дозволів та розробці заходів контролю якості повітря.

  Автори петиціі:
  Проект «Чисте повітря для України» www.cleanair.org.ua
  Анна Амбросова - Досить труїти Кривий Ріг
  Ірина Пирогова - Всеукраїнська екологічна ліга, Запоріжжя
  Максим Сорока - експерт із забруднення повітря, м. Дніпро
  Олеся Крамаренко - Дзига, Запоріжжя
  Олена Шафранова - Право Е, Кривий Ріг

  Допоможіть нам зібрати рукописні підписи - вони мають більшу вагу!
  Ви можете завантажити Петицію та листи для збору підписів тут
  * Дані, позначені зірочкою, є обов’язковими.

  Підписуючи це звернення, я даю згоду на використання та обробку моїх персональних даних згідно з Законом України про захист персональних даних, а також надаю згоду отримувати оповіщення по вказаних каналах зв’язку.

   10 порад для здоров’я

   У районах із забрудненим повітрям найважливіше берегти власне здоров'я. У разі ситуацій із смогом обмежте переміщення на вулиці - очевидно виключити спортивні ігри або ігри на свіжому повітрі для дітей, не провітрюйте зайве. Щоб захиститися від частинок пилу, потрібно носити маску.

   Але як розпізнати критичну ситуацію смогу? Це проблема.

   Хоча в країнах Європейського Союзу держава забезпечує постійне вимірювання якості повітря, в Україні відповідальність розподілена між різними органами влади, і дані, як правило, не доступні громадськості. Запитуйте у міської ради та вимагайте, щоб місто забезпечило моніторинг повітря.

   Окрім доступу до інформації, важливо застосовувати прогресивні правові норми та вимагати від промислових компаній вкладати частину свого прибутку в модернізацію застарілих технологій та дотримуватися діючих обмежень. Саме цьому присвячені громадські об’єднання майже в кожному індустріальному місті. Ви також можете підтримати ініціативу у своєму місті.

   1) Регулярно перевіряйте якість повітря у вашому місті на сайті cleanair.org.ua.

   2) У разі сильного забруднення обмежте своє перебування на свіжому повітрі до мінімуму.

   3) Обмежте вентиляцію та відкривання вікон, провітрюйте коротко та інтенсивно.

   4) Якщо у вас проблеми зі здоров’ям, не відкладайте візит до лікаря а також просіть справу з обстеження.

   5) Подумайте про встановлення станції «AirFreshMax» - чим більше станцій, тим точніші дані про стан повітря.

   6) Не паліть листя і траву, не розводьте відкритий вогонь.

   7) Не використовуйте вдома для обігрівання неякісне вугілля, не спалюйте відходи в печі.

   8) Приєднуйтесь до петиції «За чисте повітря в Україні».

   9) Вимагайте у міської ради проведення інформованості громадян та вирішення проблем.

   10) Підтримуйте екологічні громадські організації у вашому місті.

    Перевірте своє повітря станцією моніторингу «AirFreshMax»:

    «AirFreshMax» - станція мониторингу забруднення повітря нового покоління, в основу якої покладено концепція «громадянської науки», яка стає популярною у всьому світі. Там, де держава не виконує свої зобов’язання, вступають громадяни і роблять все, що потрібно.

    Станція моніторингу якості повітря «AirFreshMax» - це пристрій, який дозволяє здійснювати контроль та реєстрацію стану повітря навколишнього середовища, а саме показники температури, вологості та концентрації пилу PM2.5 і PM10 в режимі реального часу. Крім мікрочастинок пилу (РМ2,5 та РМ10), «AirFreshMax» виконує моніторинг концентрації оксиду вуглецю (СО), діоксиду азоту (NO2), аміаку (NH3), рівня приземного озону (O3) та летких органічних речовин (TVOC, VVOC).

    Станція моніторингу «AirFreshMax» розроблена експертами українських громадських організацій та виготовляється безпосередньо в Україні в рамках соціального підприємництва. Станція моніторингу «AirFreshMax» є удосконаленою версією станції «Oxygen» та надає можливості кожному громадянину оцінювати вміст найпоширеніших небезпечних для здоров'я людини речовин у повітрі.

    Функціональні можливості пристрою дозволять не тільки отримувати оперативні дані про якість атмосферного повітря, а й накопичувати великі дані для оцінки і прогнозування індексів забруднення і ризиків для здоров'я населення, використовуючи для цього персональний кабінет на сайті eco-city.org.ua.

    Цей та інші пристрої моніторингу якості повітря виготовляють та тестують експерти EcoCity у власній майстерні. Термін виготовлення - в середньому 1 тиждень з моменту замовлення (виготовлення, тестування, калібрування). Після отримання, активувати та налаштувати пристрій можна, використавши мануал на сайті eco-city.org.ua. Живлення станції відбувається від стандартного USB адаптера (5V 2A), який йде в комплекті з пристроєм. Довжина кабелю живлення - 7 метрів.

    Використовуйте цю форму для замовлення обладнання. Повідомлення буде надіслано як команді «Чисте повітря», так і команді «Еко Сіті». Потім ми зв’яжемося з вами електронною поштою для підтвердження замовлення.

    *Заповнюючи та відсилаючи цю анкету ви даєте згоду на зберігання та обробку Ваших персональних даних відповідно до законодавства України. Ми обіцяємо, що надані дані не будуть передані "третім особам" та не будуть використані з метою, яка не пов’язана з реалізацією Коаліції "Чисте повітря" та його партнерів.

     Повідомте мене

     Підпишіться, щоб бути в курсі новин та нашої роботи

     [acymailing_form_shortcode id="1"]

     *Заповнюючи та відсилаючи цю анкету ви даєте згоду на зберігання та обробку Ваших персональних даних відповідно до законодавства України. Ми обіцяємо, що надані дані не будуть передані "третім особам" та не будуть використані з метою, яка не пов’язана з реалізацією Коаліції "Чисте повітря" та його партнерів.

      Чи є у вас запитання, пропозиції чи коментарі?

      Дайте нам знати, що відбувається у вашому місті!

      Я хочу опублікувати своє повідомлення на цьому сайті

      публикации осуществляются на усмотрение администрации сайта

      *Заповнюючи та відсилаючи цю анкету ви даєте згоду на зберігання та обробку Ваших персональних даних відповідно до законодавства України. Ми обіцяємо, що надані дані не будуть передані "третім особам" та не будуть використані з метою, яка не пов’язана з реалізацією Коаліції "Чисте повітря" та його партнерів.

       Форма технічної підтримки

       Що пропонує технічна підтримка EcoCity?

       - ми допомагаємо власникам станцій будь-якого виробника та типу з технічним обслуговуванням та модернізацією;
       - ми надаємо експертну безкоштовну консультацію кожному, щоб вибрати найкращу станцію для вашого району чи міста;
       - ми підвищуємо стабільність станцій та якість даних;
       - ми пропонуємо зручний канал зв'язку з технічними спеціалістами для всіх людей, які беруть участь у моніторингу забруднення повітря – незалежно від типу їх станції.

       Як ми можемо вам допомогти?

       а) У мене проблеми з моєю станцією моніторингу
       б) Я помітив проблеми зі станцією моніторингу, яка мені не належить
       в) Я хочу придбати станцію моніторингу і мені потрібна консультація

       Я також хотів би підписатися на розсилку Чисте повітря для України.

       *Заповнюючи та відсилаючи цю анкету ви даєте згоду на зберігання та обробку Ваших персональних даних відповідно до законодавства України. Ми обіцяємо, що надані дані не будуть передані "третім особам" та не будуть використані з метою, яка не пов’язана з реалізацією Коаліції "Чисте повітря" та його партнерів.

       Відповіді на гострі питання про громадський моніторинг

       11. 5. 2021,

       Часто люди дискутують про надійність і точність станцій громадського моніторингу якості повітря. Ми підготували відповіді експертів на найважливіші проблемні питання.

       Чи можна довіряти даним громадського моніторингу?

       Відповідає Максим Сорока, експерт з екологічної безпеки, науково-технічний радник проєкту “Чисте повітря для України”:

       “В останні місяці активно обговорюють, що саме дані громадського моніторингу показують завищені показники забруднення в туманну погоду. Проте це лише частина правди, а подекуди дешева маніпуляція з боку промислових забруднювачів, які не бажають модернізувати системи очищення викидів, або з боку органів влади та місцевого самоврядування. Наразі, станції EcoCity – це сучасні інструменти моніторингу та оцінки якості повітря, які відповідають міжнародним настановам та рекомендаціям розвитку low-cost систем моніторингу якості повітря. Станції EcoCity обладнані фізичною системою термокомпенсації на випадок туману та спеціальним алгоритмом виявлення аномальних значень. На жаль, не всі станції громадського моніторингу повітря в Україні (особливо у базових наборах “збери сам”) проходять трирівневу систему забезпечення надійності. І це ще раз доводить важливість та нагальність впровадження   Програми технічної підтримки користувачів

       Чи справді у громадському моніторингу використовують пиломіри низької якості? 

       Відповідає Олексій Трелевський, куратор мережі станцій громадського моніторингу EcoCity: 

       «У мережах громадського моніторингу якості повітря використовують пиломіри з оптичними сенсорами. У них є хороше сходження з показниками референцних систем.  Оптичні сенсори використовують такий принцип дії:  що коли повітря гірше просвічується лазером, а фотодіод менше сприймає світла, то і показники з сенсора будуть більшими. Відповідно, в туманну погоду, як і при забрудненні, повітря гірше просвічується лазером, а фотодіод сприймає менше світла, тому показники зростають. Частково нівелювати вплив туману на показники ми домоглись установкою термокомпенсаційного модуля перед пиломіром. Фактично від вологості в 70% ми розігріваємо повітря перед пиломіром, цим переводимо дрібнодисперсні частки води у газоподібний стан, таким чином зменшуємо вплив цих дрібнодисперсних краплин води на показники датчика. На даний час усі нові станції EcoCity мають таку термокомпенсацію». 

       Чому громадські станції моніторингу не сертифіковані? 

       Відповідає Максим Сорока, експерт з екологічної безпеки, науково-технічний радник проєкту “Чисте повітря для України:

       “Пропоную звернутися до практик, рекомендацій та результатів досліджень EPA (USA) EEA (EU). Громадські мережі моніторингу повітря не підлягають прямій сертифікації. А якість даних, отриманих у таких мережа моніторингу, забезпечується комбінацією інших методів – контроль сенсорів на потужностях виробника, колокаційні градуювання, машинне навчання та інші. Наразі у  Європейському союзі та США активно розробляють спеціальні стандарти та технічні умови для сертифікації та контроля якості громадських сенсорних мереж моніторингу якості повітря”. 

       Хочу нагадати, що в Україні відсутні технічні регламенти для сертифікації такого обладнання. Профільний центральний орган вищої виконавчої влади (Міндовкілля) не розробив настанови та вимоги у сфері законодавчо регульованої метрології. Тому я пропоную спитати, сертифікувати відповідно до чого?  Загальний бюджет розробки технологічного регламенту сертифікації оцінений у понад 3,5 млн. грн. Я вважаю, що такі кошти радше витратити на виготовлення та встановлення додаткової кількості станцій моніторингу”.

       Відповідає Олексій Трелевський, куратор мережі станцій громадського моніторингу EcoCity:

       “Сума 300 000 грн за сертифікацію однієї станції строком на один рік не підйомна для громадян та для нас як некомерційної організації. Не можна порівнювати точність референтного обладнання державних станцій моніторингу за декілька мільйонів гривень з нашим індикативним обладнанням за тисячу гривень з копійками.  Громадський моніторинг – у першу чергу індикативний, тобто є індикатором забруднення повітря та сигналом до органів місцевого самоврядування та влади досліджувати забруднення повітря референтними методами. До громадських станцій не висуваються вимоги повного розподілу фракцій та повного осушування проби. Тим не менш, ця доступна за ціною для громадян технологія  дає можливість оцінки якості повітря з точністю 70-90%”.

       Чи дає громадський моніторинг реальну картину забруднення в містах України?

       Відповідає Максим Сорока, науково-технічний експерт проєкту «Чисте повітря для України».

       “Так. Я вважаю, що зараз громадський моніторинг якості повітря є більш сучасним, незалежним, оперативним та достовірним за державний. Не можна отримати цілісної картини рівня забруднення повітря міста, спираючись на дані  2-3 референтних постів моніторингу. Особливо, якщо ці “референтні” пости спираються на технології та стандарти 60-х років. За допомогою 5-10 сучасних станцій від команди EcoCity можна отримати не тільки загальне уявлення про якість повітря, а також обчислити ризик для здоров’я населення. А в багатьох містах та селищах України відсутні будь-які пости державного моніторингу повітря. Для цих випадків громадянам на 100% доводиться довіряти громадському моніторингу.

       При відповідному плануванні та використанні триангуляційних моделей можна слідкувати за переміщенням забруднених повітряних мас та локалізувати джерело забруднення. Хочу зазначити, що результати супутникового дистанційного моніторингу якості повітря добре корелюються з результатами “наземної” мережі. 

       У всьому світові моніторинг довкілля заснований на взаємній повазі та довірі усіх учасниках процесу. Проте в Україні і досі застосовують суб’єкт-орієнтований підхід до розбудови державної мережі моніторингу довкілля. Непоодинокі випадки, коли люди в прямому сенсі починають “бачити” повітря, яким дихають. На фоні офіційних заяв, на кшталт “якість повітря в межах норми” – починаєш довіряти незалежним від волі можновладців системам громадського моніторингу якості повітря. 

       Що робити далі з даними громадського моніторингу про високий рівень забруднення?

       Відповідає Максим Сорока, науково-технічний експерт міжнародного проєкту «Чисте повітря для України».

       “Наразі моя рекомендація складається з п’яти основних кроків:

       1 – Будьте уважними! Відповідально поставитися до рекомендацій, які надають громадські системи для цього рівня забруднення. Звертайте увагу не тільки на “колір забруднення”, а також на текст рекомендацій та застережень.

       2 – Не мовчіть! Поширюйте інформацію про високий рівень забруднення серед знайомих, родичів, колег, у соціальних мережах та каналах спілкування.

       3 – Не мовчите! Пишіть звернення та скарги до органів місцевого самоврядування, обласної державної адміністрації та Державної екологічної інспекції. 

       4 – Будьте проактивними! Беріть активну участь у процедурах оцінки впливу на довкілля та процедурах отримання дозволів на викиди забруднюючих речовин. Пам’ятайте, що підприємствам “дозволили” викиди забруднюючі речовини тому, що від громади не надходило претензій та зауважень.

       5 – Вимагайте розвитку державної системи моніторингу якості повітря на вашій території проживання! А доки держава та місцеве самоврядування буде “чухатися” – збирайте кошти, купуйте власну станцію та долучайтеся до всесвітнього руху громадського моніторингу якості повітря.

       Про нас

       Чисте повітря для України

       Цей проект очолюється неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами у промислових містах України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки та National Endowment for Democracy (USA). Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

       Координатори:

       Партнери проекту:

       Донори: