Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

  Петиція ‘‘Чисте повітря в Україні‘‘

  Перед тим, як підписати цю петицію спробуйте затримати дихання на 5 хвилин.
  Спробували? Легко?

  Aдресати петиції:
  Комітет Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування
  Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів
  Міністерство охорони здоров’я
  Обласні державні адміністраціі, обласні ради, органи місцевого самоврядування

  Атмосферне повітря залишилось єдиним безкоштовним природним ресурсом. При цьому склад будь-якого продукту та інформація про його виробника наводиться на упаковці цього продукту. Отже ти швидко можеш зрозуміти, що плануєш покласти до рота. Повітря ми споживаємо щохвилини, але не маємо гадки про його склад. Його ми змушені споживати таким, яким воно є в наших містах.

  Ми не маємо можливості обирати якість повітря, ми обмежені в цьому виборі, але маємо право знати про його склад, бо він безпосередньо впливає на наше здоров’я та життя.

  Люди відрізняються від інших живих істот на планеті Земля, бо мають право вибору. Якість повітря залежить від нашого вибору сьогодні.

  Забруднення повітря - одна з ключових загроз для навколишнього середовища та здоров’я людей нинішніх та майбутніх поколінь. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, забруднене повітря може призводити до передчасної смерті, а також є причиною вроджених вад розвитку у немовлят.

  Основним джерелом забруднення повітря є застарілі технології, що застосовуються у важкій промисловості - вугільні електростанції, металургійні або хімічні заводи. Приклад країн ЄС показує, що зміни можливі, і економіка може бути екологічною та відповідальнішою перед громадянами. Наразі, ми змушені платити за прибутки кількох промислових олігархів здоров’ям мільйонів людей.

  Не обирай між забрудненням повітря і здоров’ям, обирай чисте повітря та вимагай разом з нами:

  • Розробити та впровадити оновлену незалежну, надійну систему комплексного державного моніторингу повітря
   Зосередити управління моніторингом в Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів із належним фінансуванням. Результати моніторингу оприлюднювати в публічному просторі (мережі інтернет) у вигляді первинних даних, а також усереднених по станціям спостереження, зонам та агломераціям. Розробити та впровадити систему оперативного оповіщення, попередження та регулювання смогу.
  • Впровадити відкритий реєстр дозволів
   Чинна процедура отримання дозвільних документів на здійснення викидів забруднюючих речовин є застарілою в порівнянні з діючою процедурою оцінки впливу на довкілля та доступу до інформації, пов’язаною з нею. На тепер законодавчо не закріплено та не врегульовано порядок розміщення підприємствами інформації, що міститься в дозволах на викиди. Така прогалина суттєво обмежує права на вільний доступ до екологічної інформації кожному, як того вимагає Орхуська конвенція, та обмежує можливості участі громадян в прийнятті екологічних рішень.
  • Оновити процедури прийняття екологічних рішень
   Результати моніторингу повітря мають стати основою при видачі дозволів на викиди, перегляді й анулюванні дозволів та розробці заходів контролю якості повітря.

  Автори петиціі:
  Проект «Чисте повітря для України» www.cleanair.org.ua
  Анна Амбросова - Досить труїти Кривий Ріг
  Ірина Пирогова - Всеукраїнська екологічна ліга, Запоріжжя
  Максим Сорока - експерт із забруднення повітря, м. Дніпро
  Олеся Крамаренко - Дзига, Запоріжжя
  Олена Шафранова - Право Е, Кривий Ріг

  Допоможіть нам зібрати рукописні підписи - вони мають більшу вагу!
  Ви можете завантажити Петицію та листи для збору підписів тут
  * Дані, позначені зірочкою, є обов’язковими.

  Підписуючи це звернення, я даю згоду на використання та обробку моїх персональних даних згідно з Законом України про захист персональних даних, а також надаю згоду отримувати оповіщення по вказаних каналах зв’язку.

   10 порад для здоров’я

   У районах із забрудненим повітрям найважливіше берегти власне здоров'я. У разі ситуацій із смогом обмежте переміщення на вулиці - очевидно виключити спортивні ігри або ігри на свіжому повітрі для дітей, не провітрюйте зайве. Щоб захиститися від частинок пилу, потрібно носити маску.

   Але як розпізнати критичну ситуацію смогу? Це проблема.

   Хоча в країнах Європейського Союзу держава забезпечує постійне вимірювання якості повітря, в Україні відповідальність розподілена між різними органами влади, і дані, як правило, не доступні громадськості. Запитуйте у міської ради та вимагайте, щоб місто забезпечило моніторинг повітря.

   Окрім доступу до інформації, важливо застосовувати прогресивні правові норми та вимагати від промислових компаній вкладати частину свого прибутку в модернізацію застарілих технологій та дотримуватися діючих обмежень. Саме цьому присвячені громадські об’єднання майже в кожному індустріальному місті. Ви також можете підтримати ініціативу у своєму місті.

   1) Регулярно перевіряйте якість повітря у вашому місті на сайті cleanair.org.ua.

   2) У разі сильного забруднення обмежте своє перебування на свіжому повітрі до мінімуму.

   3) Обмежте вентиляцію та відкривання вікон, провітрюйте коротко та інтенсивно.

   4) Якщо у вас проблеми зі здоров’ям, не відкладайте візит до лікаря а також просіть справу з обстеження.

   5) Подумайте про встановлення станції «AirFreshMax» - чим більше станцій, тим точніші дані про стан повітря.

   6) Не паліть листя і траву, не розводьте відкритий вогонь.

   7) Не використовуйте вдома для обігрівання неякісне вугілля, не спалюйте відходи в печі.

   8) Приєднуйтесь до петиції «За чисте повітря в Україні».

   9) Вимагайте у міської ради проведення інформованості громадян та вирішення проблем.

   10) Підтримуйте екологічні громадські організації у вашому місті.

    Перевірте своє повітря станцією моніторингу «AirFreshMax»:

    «AirFreshMax» - станція мониторингу забруднення повітря нового покоління, в основу якої покладено концепція «громадянської науки», яка стає популярною у всьому світі. Там, де держава не виконує свої зобов’язання, вступають громадяни і роблять все, що потрібно.

    Станція моніторингу якості повітря «AirFreshMax» - це пристрій, який дозволяє здійснювати контроль та реєстрацію стану повітря навколишнього середовища, а саме показники температури, вологості та концентрації пилу PM2.5 і PM10 в режимі реального часу. Крім мікрочастинок пилу (РМ2,5 та РМ10), «AirFreshMax» виконує моніторинг концентрації оксиду вуглецю (СО), діоксиду азоту (NO2), аміаку (NH3), рівня приземного озону (O3) та летких органічних речовин (TVOC, VVOC).

    Станція моніторингу «AirFreshMax» розроблена експертами українських громадських організацій та виготовляється безпосередньо в Україні в рамках соціального підприємництва. Станція моніторингу «AirFreshMax» є удосконаленою версією станції «Oxygen» та надає можливості кожному громадянину оцінювати вміст найпоширеніших небезпечних для здоров'я людини речовин у повітрі.

    Функціональні можливості пристрою дозволять не тільки отримувати оперативні дані про якість атмосферного повітря, а й накопичувати великі дані для оцінки і прогнозування індексів забруднення і ризиків для здоров'я населення, використовуючи для цього персональний кабінет на сайті eco-city.org.ua.

    Цей та інші пристрої моніторингу якості повітря виготовляють та тестують експерти EcoCity у власній майстерні. Термін виготовлення - в середньому 1 тиждень з моменту замовлення (виготовлення, тестування, калібрування). Після отримання, активувати та налаштувати пристрій можна, використавши мануал на сайті eco-city.org.ua. Живлення станції відбувається від стандартного USB адаптера (5V 2A), який йде в комплекті з пристроєм. Довжина кабелю живлення - 7 метрів.

    Використовуйте цю форму для замовлення обладнання. Повідомлення буде надіслано як команді «Чисте повітря», так і команді «Еко Сіті». Потім ми зв’яжемося з вами електронною поштою для підтвердження замовлення.

    *Заповнюючи та відсилаючи цю анкету ви даєте згоду на зберігання та обробку Ваших персональних даних відповідно до законодавства України. Ми обіцяємо, що надані дані не будуть передані "третім особам" та не будуть використані з метою, яка не пов’язана з реалізацією Коаліції "Чисте повітря" та його партнерів.

     Повідомте мене

     Підпишіться, щоб бути в курсі новин та нашої роботи

     [acymailing_form_shortcode id="1"]

     *Заповнюючи та відсилаючи цю анкету ви даєте згоду на зберігання та обробку Ваших персональних даних відповідно до законодавства України. Ми обіцяємо, що надані дані не будуть передані "третім особам" та не будуть використані з метою, яка не пов’язана з реалізацією Коаліції "Чисте повітря" та його партнерів.

      Чи є у вас запитання, пропозиції чи коментарі?

      Дайте нам знати, що відбувається у вашому місті!

      Я хочу опублікувати своє повідомлення на цьому сайті

      публикации осуществляются на усмотрение администрации сайта

      *Заповнюючи та відсилаючи цю анкету ви даєте згоду на зберігання та обробку Ваших персональних даних відповідно до законодавства України. Ми обіцяємо, що надані дані не будуть передані "третім особам" та не будуть використані з метою, яка не пов’язана з реалізацією Коаліції "Чисте повітря" та його партнерів.

       Форма технічної підтримки

       Що пропонує технічна підтримка EcoCity?

       - ми допомагаємо власникам станцій будь-якого виробника та типу з технічним обслуговуванням та модернізацією;
       - ми надаємо експертну безкоштовну консультацію кожному, щоб вибрати найкращу станцію для вашого району чи міста;
       - ми підвищуємо стабільність станцій та якість даних;
       - ми пропонуємо зручний канал зв'язку з технічними спеціалістами для всіх людей, які беруть участь у моніторингу забруднення повітря – незалежно від типу їх станції.

       Як ми можемо вам допомогти?

       а) У мене проблеми з моєю станцією моніторингу
       б) Я помітив проблеми зі станцією моніторингу, яка мені не належить
       в) Я хочу придбати станцію моніторингу і мені потрібна консультація

       Я також хотів би підписатися на розсилку Чисте повітря для України.

       *Заповнюючи та відсилаючи цю анкету ви даєте згоду на зберігання та обробку Ваших персональних даних відповідно до законодавства України. Ми обіцяємо, що надані дані не будуть передані "третім особам" та не будуть використані з метою, яка не пов’язана з реалізацією Коаліції "Чисте повітря" та його партнерів.

       Що спонукає підприємців забруднювати атмосферне повітря?

       30. 5. 2021,

       Максим Сорока, еколог, науковець, громадський діяч, науково-технічний експерт проєкту «Чисте повітря для України», у статті для журналу Ecobusiness проаналізував типові причини порушень норм законодавства підприємцями та надав свої пропозиції, як припинити забруднення атмосферного повітря.

       Охорона атмосферного повітря вже не є виключно фаховим питанням. У суспільстві відбулися зміни, через які «охорона атмосферного повітря» сприймається як персональна проблема для кожного. Громадяни вимагають від влади зробити «принаймні щось». Влада у цих обставинах робить «аби шо».

       У своїй практиці я зустрічав вкрай мало екологів підприємств, які свідомо та умисно порушували норми екологічного законодавства. Здебільшого ці правопорушення – вимушений крок зі сторони менеджерів природокористування.

       Розділ XV Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»[1] та розділ VII Закону України «Про охорону атмосферного повітря»[2] містять перелік правопорушень, з якими у господарській діяльності можуть стикнутися підприємці. Незважаючи на вичерпність цього переліку, подекуди зміст його вимог зрозумілий лише фахівцям та правознавцям.

       Адміністративний штраф, враховуючи його мізерний розмір до 160 грн., вже ні для кого не виступає запобіжником порушення екологічного законодавства. Значні збитки (розмір яких може сягати декількох млн. грн.) фактично можуть бути нараховані тільки за результатами інструментально-лабораторних вимірювань та заходів нагляду і контролю. Тим паче, між нарахуванням збитків та їх реальним стягненням лежить «прірва» у вигляді складного, довгого та непередбачуваного судового процесу.

       Природоохоронну діяльність в Україні формує скоріше не норми екологічного законодавства, а відсутність відповідальності за їх порушення. Саме цей принцип «безвідповідальності» сформував умови, у яких підприємці умисно чи вимушено порушують норми законодавства у сфері охорони атмосферного повітря.

       Тож розглянемо головні причини порушень норм законодавства.

        

       Хибна кадрова політика

       «Еколог, навіщо він мені потрібен? Його робота не приносить мені прибутку!» – це, мабуть, одна з найстрашніших фраз ТОП-менеджменту підприємства. Еколог на «мінімалці» потребує понад 320 тис. грн. доходу підприємства за рік. При цьому «інвестиція» у висококваліфікованого еколога не позбавляє від ризиків адміністративних стягнень та сплати збитків за забруднення довкілля, а більшість дозвільних документів спеціального природокористування формуються на аутсорсі. Тож сьогодні «гарний» юрист дешевший за кваліфікованого еколога.

        

       Економічна недоцільність заходів

       «Впровадження природоохоронних заходів та екомодернізації – економічно недоцільно…», ‑ саме з такою аргументацією часто мають справу екологи підприємств, державні службовці та громадяни. На жаль, порушувати дешевше!

       У сфері охорони атмосферного повітря основним порушенням є перевищення встановленого нормативу ГДВ. Специфіка чинної Методики[3] розрахунку розмірів відшкодування збитків вимагає здійснення заходів державного нагляду та контролю. При цьому факт наднормативного викиду встановлюється за результатами інструментально-лабораторних методів контролю, документальної перевірки суб’єкта господарювання або розрахунковими методами. За цих вимог «гарному та економному» екологу суб’єкта господарювання «вигідно» не допустити екологічного інспектора до перевірки. Аналогічно і для суб’єктів господарювання, що працюють без дозвільних документів.

       Типовим випадком, для якого законослухняні підприємці «платять двічі», є складна процедура отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин.

       За своєю сутністю інвентаризація – є декларацією суб’єкта господарювання та результатом його оперативного виробничого контролю. Разом з цим, чинний порядок отримання дозволу підміняє цю ланку екологічного менеджменту формальним документом у формі звіту.

       Будь-який технологічний процес – це набір чинників, які постійно змінюються.  Жорсткий зв’язок «дозволу на викиди» та «інвентаризації джерел викидів» впливає на ефективність всієї виробничої діяльності. В якості прикладу слід навести проблеми великої кількості підприємств, що виникли у 2014-2015 роках під час жорсткого обмеження використання енергоносіїв на виробництві. В умовах дефіциту газу суб’єкти господарювання оперативно змінювали теплогенеруючі потужності – переходили на твердопаливні котли. У цих умовах очікувати на виконання усіх регламентованих процедур – було економічно недоцільно та фактично неможливо.

       Відсутність мотивації до постійного виробничого контролю – це прихована проблема «жорсткого» підходу до інвентаризації джерел викидів. Особливого поширення вона набуває для малих підприємств, які за обсягами та складом викидів відносяться до ІІІ групи. Стаття 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»[4] визначає строк дії дозволу для І групи до 7 років, ІІ групи до 10 років та ІІІ групи – безстроково. Таким чином сама система стає причиною відсутності оперативного екологічного менеджменту та причиною порушення законодавства у сфері охорони атмосферного повітря від забруднення.

       Проте найбільшої економічної шкоди чинна дозвільна система завдає розвитку виробничих потужностей. Будь-яке розширення виробничої діяльності потребує оцінки потенційного впливу та ризиків для довкілля.

       Проте суб’єкти господарювання стикаються з проблемою вимірювання максимальних обсягів викидів обладнання. Фактично, суб’єктам господарювання пропонується виконати інвестиції та свідомо збільшувати строк їх окупності – що безглуздо з точки зору ринкової економіки. Найчастіше виходом з цієї ситуації є різноманітні «акти» тимчасового «введення – виведення» з експлуатації технологічного обладнання.

       Тож процес «інвентаризації викидів» має  еволюціонувати у процес внутрішнього аудиту, стати частиною функцій виробничого контролю, перевірки ефективності ПГОУ тощо.

        

       Що робити?

       Розірвати це збиткове коло дозволить докорінна реформація до регулювання, нагляду та контролю у сфері охорони атмосферного повітря від забруднення. Здебільшого, цю проблему можна вирішити, впроваджуючи ідеї Законопроєкту № 4167[5] про запобігання, зменшення та контроль забруднення, що виникає в результаті промислової діяльності. Разом з цим необхідно:

       • переглянути зв’язок між інвентаризацією джерел викидів та дозвільною процедурою та пом’якшити регулювання малопотужних джерел викидів;
       • трансформувати «інвентаризацію джерел викидів» у постійний операційний процес виробничого контролю, посилюючи його зв’язок з внутрішніми операційними процесами екологічного менеджменту на підприємстві (контролем, моніторингом, статистичною звітністю, обліком нарахованої суми екологічного податку, ефективністю ПГОУ тощо).
       • провести цифровізацію процесу інвентаризації джерел викидів.

       Вже 30 років незалежності України ми накопичуємо ці проблеми – законодавчі, операційні, економічні, кадрові, інституційні, процедурні – через які підприємства йдуть на порушення законодавства у сфері охорони атмосферного повітря від забруднення. Вимушеність екологічного менеджменту багато років «брехати» про реальний стан речей – головна причина корупції та відсутності екологічної модернізації. Досягнення проголошених Green Deal України просто неможлива без об’єднання зусиль, дерегуляції та заохочення суб’єктів господарювання «бути чесними».

       [1] https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1264-12

       [2] https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2707-12

       [3]https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0414-20

       [4] https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2707-12

       [5] http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=70077

       Повну версію публікації читайте у журналі Ecobusiness

       Про нас

       Чисте повітря для України

       Цей проект очолюється неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами у промислових містах України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки та National Endowment for Democracy (USA). Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

       Координатори:

       Партнери проекту:

       Донори: