Жителям Києва та Львова стало зручніше відстежувати стан забруднення повітря.
Поки держава повільно рухається в бік створення сучасної системи моніторингу довкілля європейського зразка, українці активно розгортають мережу громадського моніторингу.
EcoCity
Понад 550 станцій мережі EcoCity було виготовлено з кінця 2018 року та встановлено по цілій Україні. 252 з яких працюють і сьогодні. Щоб не зменшувалась кількість працюючих станцій була впроваджена технічна підтримка та відновлення станцій громадського моніторингу будь-якого виробництва. Станції EcoCity здатні вимірювати 19 забруднюючих речовин у повітрі. Вся інформація передається онлайн і доступна на інтерактивній карті EcoCity https://eco-city.org.ua/.
В останні роки в Києві і Львові стрімко розвивається мережа громадського моніторингу ЛУН. Мережа вже виросла понад 100 станцій.
Лун Місто Air
Понад 100 станцій ЛУН Місто Air вимірюють надшкідливий дрібнодисперсний пил PM 1, PM 2,5, і PM 10. Дані мережі транслюються на Карту якості повітря Києва, Карту якості повітря Льва. А також у телеграм-бот Повітря NOW, у iOS-віджет Повітря NOW, у базовий віджет телефонів Xiaomi, у адон для Google Chrome, на інформери провідних українських медіа. Команда ЛУН Місто Air виступає за відкриті дані.
«Чим більше станцій передають дані на портал EcoCity для аналізу, тим точніша картина забруднення по місту і точніше вираховується середній індекс забруднення», – пояснює куратор мережі EcoCity Олексій Трелевський. – Також великий масив даних по місту дозволить нашому застосунку Smog Alarm краще попереджати громадян про ситуації високого забруднення повітря».
«Ми дуже прискіпливо ставимося до точності наших станцій. Кожну калібруємо, тестуємо, слідкуємо за встановленням і показниками в процесі роботи. Детально підійшли до розробки програмного забезпечення, а також корпусу станцій – щоб він відповідав стандартам встановлення метеостанцій. Тому ми раді розширенню переліку майданчиків, де транслюються дані нашої мережі”, – додає коодинатрка ЛУН Місто Air Анна Денисенко.
У результаті жителі Києва та Львова отримають ще більше даних на сайті https://eco-city.org.ua/, а індекс забруднення повітря AIQ у цих містах стане точнішим.