Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

  Петиція ‘‘Чисте повітря в Україні‘‘

  Перед тим, як підписати цю петицію спробуйте затримати дихання на 5 хвилин.
  Спробували? Легко?

  Aдресати петиції:
  Комітет Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування
  Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів
  Міністерство охорони здоров’я
  Обласні державні адміністраціі, обласні ради, органи місцевого самоврядування

  Атмосферне повітря залишилось єдиним безкоштовним природним ресурсом. При цьому склад будь-якого продукту та інформація про його виробника наводиться на упаковці цього продукту. Отже ти швидко можеш зрозуміти, що плануєш покласти до рота. Повітря ми споживаємо щохвилини, але не маємо гадки про його склад. Його ми змушені споживати таким, яким воно є в наших містах.

  Ми не маємо можливості обирати якість повітря, ми обмежені в цьому виборі, але маємо право знати про його склад, бо він безпосередньо впливає на наше здоров’я та життя.

  Люди відрізняються від інших живих істот на планеті Земля, бо мають право вибору. Якість повітря залежить від нашого вибору сьогодні.

  Забруднення повітря - одна з ключових загроз для навколишнього середовища та здоров’я людей нинішніх та майбутніх поколінь. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, забруднене повітря може призводити до передчасної смерті, а також є причиною вроджених вад розвитку у немовлят.

  Основним джерелом забруднення повітря є застарілі технології, що застосовуються у важкій промисловості - вугільні електростанції, металургійні або хімічні заводи. Приклад країн ЄС показує, що зміни можливі, і економіка може бути екологічною та відповідальнішою перед громадянами. Наразі, ми змушені платити за прибутки кількох промислових олігархів здоров’ям мільйонів людей.

  Не обирай між забрудненням повітря і здоров’ям, обирай чисте повітря та вимагай разом з нами:

  • Розробити та впровадити оновлену незалежну, надійну систему комплексного державного моніторингу повітря
   Зосередити управління моніторингом в Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів із належним фінансуванням. Результати моніторингу оприлюднювати в публічному просторі (мережі інтернет) у вигляді первинних даних, а також усереднених по станціям спостереження, зонам та агломераціям. Розробити та впровадити систему оперативного оповіщення, попередження та регулювання смогу.
  • Впровадити відкритий реєстр дозволів
   Чинна процедура отримання дозвільних документів на здійснення викидів забруднюючих речовин є застарілою в порівнянні з діючою процедурою оцінки впливу на довкілля та доступу до інформації, пов’язаною з нею. На тепер законодавчо не закріплено та не врегульовано порядок розміщення підприємствами інформації, що міститься в дозволах на викиди. Така прогалина суттєво обмежує права на вільний доступ до екологічної інформації кожному, як того вимагає Орхуська конвенція, та обмежує можливості участі громадян в прийнятті екологічних рішень.
  • Оновити процедури прийняття екологічних рішень
   Результати моніторингу повітря мають стати основою при видачі дозволів на викиди, перегляді й анулюванні дозволів та розробці заходів контролю якості повітря.

  Автори петиціі:
  Проект «Чисте повітря для України» www.cleanair.org.ua
  Анна Амбросова - Досить труїти Кривий Ріг
  Ірина Пирогова - Всеукраїнська екологічна ліга, Запоріжжя
  Максим Сорока - експерт із забруднення повітря, м. Дніпро
  Олеся Крамаренко - Дзига, Запоріжжя
  Олена Шафранова - Право Е, Кривий Ріг

  Допоможіть нам зібрати рукописні підписи - вони мають більшу вагу!
  Ви можете завантажити Петицію та листи для збору підписів тут
  * Дані, позначені зірочкою, є обов’язковими.

  Підписуючи це звернення, я даю згоду на використання та обробку моїх персональних даних згідно з Законом України про захист персональних даних, а також надаю згоду отримувати оповіщення по вказаних каналах зв’язку.

   10 порад для здоров’я

   У районах із забрудненим повітрям найважливіше берегти власне здоров'я. У разі ситуацій із смогом обмежте переміщення на вулиці - очевидно виключити спортивні ігри або ігри на свіжому повітрі для дітей, не провітрюйте зайве. Щоб захиститися від частинок пилу, потрібно носити маску.

   Але як розпізнати критичну ситуацію смогу? Це проблема.

   Хоча в країнах Європейського Союзу держава забезпечує постійне вимірювання якості повітря, в Україні відповідальність розподілена між різними органами влади, і дані, як правило, не доступні громадськості. Запитуйте у міської ради та вимагайте, щоб місто забезпечило моніторинг повітря.

   Окрім доступу до інформації, важливо застосовувати прогресивні правові норми та вимагати від промислових компаній вкладати частину свого прибутку в модернізацію застарілих технологій та дотримуватися діючих обмежень. Саме цьому присвячені громадські об’єднання майже в кожному індустріальному місті. Ви також можете підтримати ініціативу у своєму місті.

   1) Регулярно перевіряйте якість повітря у вашому місті на сайті cleanair.org.ua.

   2) У разі сильного забруднення обмежте своє перебування на свіжому повітрі до мінімуму.

   3) Обмежте вентиляцію та відкривання вікон, провітрюйте коротко та інтенсивно.

   4) Якщо у вас проблеми зі здоров’ям, не відкладайте візит до лікаря а також просіть справу з обстеження.

   5) Подумайте про встановлення станції «AirFreshMax» - чим більше станцій, тим точніші дані про стан повітря.

   6) Не паліть листя і траву, не розводьте відкритий вогонь.

   7) Не використовуйте вдома для обігрівання неякісне вугілля, не спалюйте відходи в печі.

   8) Приєднуйтесь до петиції «За чисте повітря в Україні».

   9) Вимагайте у міської ради проведення інформованості громадян та вирішення проблем.

   10) Підтримуйте екологічні громадські організації у вашому місті.

    Перевірте своє повітря станцією моніторингу «AirFreshMax»:

    «AirFreshMax» - станція мониторингу забруднення повітря нового покоління, в основу якої покладено концепція «громадянської науки», яка стає популярною у всьому світі. Там, де держава не виконує свої зобов’язання, вступають громадяни і роблять все, що потрібно.

    Станція моніторингу якості повітря «AirFreshMax» - це пристрій, який дозволяє здійснювати контроль та реєстрацію стану повітря навколишнього середовища, а саме показники температури, вологості та концентрації пилу PM2.5 і PM10 в режимі реального часу. Крім мікрочастинок пилу (РМ2,5 та РМ10), «AirFreshMax» виконує моніторинг концентрації оксиду вуглецю (СО), діоксиду азоту (NO2), аміаку (NH3), рівня приземного озону (O3) та летких органічних речовин (TVOC, VVOC).

    Станція моніторингу «AirFreshMax» розроблена експертами українських громадських організацій та виготовляється безпосередньо в Україні в рамках соціального підприємництва. Станція моніторингу «AirFreshMax» є удосконаленою версією станції «Oxygen» та надає можливості кожному громадянину оцінювати вміст найпоширеніших небезпечних для здоров'я людини речовин у повітрі.

    Функціональні можливості пристрою дозволять не тільки отримувати оперативні дані про якість атмосферного повітря, а й накопичувати великі дані для оцінки і прогнозування індексів забруднення і ризиків для здоров'я населення, використовуючи для цього персональний кабінет на сайті eco-city.org.ua.

    Цей та інші пристрої моніторингу якості повітря виготовляють та тестують експерти EcoCity у власній майстерні. Термін виготовлення - в середньому 1 тиждень з моменту замовлення (виготовлення, тестування, калібрування). Після отримання, активувати та налаштувати пристрій можна, використавши мануал на сайті eco-city.org.ua. Живлення станції відбувається від стандартного USB адаптера (5V 2A), який йде в комплекті з пристроєм. Довжина кабелю живлення - 7 метрів.

    Використовуйте цю форму для замовлення обладнання. Повідомлення буде надіслано як команді «Чисте повітря», так і команді «Еко Сіті». Потім ми зв’яжемося з вами електронною поштою для підтвердження замовлення.

    *Заповнюючи та відсилаючи цю анкету ви даєте згоду на зберігання та обробку Ваших персональних даних відповідно до законодавства України. Ми обіцяємо, що надані дані не будуть передані "третім особам" та не будуть використані з метою, яка не пов’язана з реалізацією Коаліції "Чисте повітря" та його партнерів.

    Повідомте мене

    Підпишіться, щоб бути в курсі новин та нашої роботи

    *Заповнюючи та відсилаючи цю анкету ви даєте згоду на зберігання та обробку Ваших персональних даних відповідно до законодавства України. Ми обіцяємо, що надані дані не будуть передані “третім особам” та не будуть використані з метою, яка не пов’язана з реалізацією Коаліції “Чисте повітря” та його партнерів.

     Чи є у вас запитання, пропозиції чи коментарі?

     Дайте нам знати, що відбувається у вашому місті!

     Я хочу опублікувати своє повідомлення на цьому сайті

     публикации осуществляются на усмотрение администрации сайта

     *Заповнюючи та відсилаючи цю анкету ви даєте згоду на зберігання та обробку Ваших персональних даних відповідно до законодавства України. Ми обіцяємо, що надані дані не будуть передані "третім особам" та не будуть використані з метою, яка не пов’язана з реалізацією Коаліції "Чисте повітря" та його партнерів.

      Форма технічної підтримки

      Що пропонує технічна підтримка EcoCity?

      - ми допомагаємо власникам станцій будь-якого виробника та типу з технічним обслуговуванням та модернізацією;
      - ми надаємо експертну безкоштовну консультацію кожному, щоб вибрати найкращу станцію для вашого району чи міста;
      - ми підвищуємо стабільність станцій та якість даних;
      - ми пропонуємо зручний канал зв'язку з технічними спеціалістами для всіх людей, які беруть участь у моніторингу забруднення повітря – незалежно від типу їх станції.

      Як ми можемо вам допомогти?

      а) У мене проблеми з моєю станцією моніторингу
      б) Я помітив проблеми зі станцією моніторингу, яка мені не належить
      в) Я хочу придбати станцію моніторингу і мені потрібна консультація

      Я також хотів би підписатися на розсилку Чисте повітря для України.

      *Заповнюючи та відсилаючи цю анкету ви даєте згоду на зберігання та обробку Ваших персональних даних відповідно до законодавства України. Ми обіцяємо, що надані дані не будуть передані "третім особам" та не будуть використані з метою, яка не пов’язана з реалізацією Коаліції "Чисте повітря" та його партнерів.

      Програма малих грантів Україна 2020: результати

      Напередодні нового грантового року, ми підвели підсумки того, що вдалося досягнути коаліції “Чисте повітря для України” в 2020 році. Розповідаємо, які проблеми вирішували міста та яким чином.

      Знай, чим ти дихаєш!

      Добра воля / Харків 

      Приблизна кількість жертв забруднення: 50 000 осіб

      Промислова зона на кордоні Харкова, другого за величиною міста України, та Дергачівського району Харківської області, оточена житловими районами. Основними забруднювачами є Харківська ТЕЦ-5 та низка промислових підприємств. Найбільше страждають Пісочинська та Солоницівська громади, мешканці яких підозрюють, що заводи викидають надмірну кількість токсичних речовин саме вночі. Державних станцій моніторингу якості повітря в цьому районі немає.

      У рамках проєкту було встановлено чотири станції громадського моніторингу забруднення повітря EcoCity, які почали збирати перші незалежні дані. Було проведено два круглі столи з місцевою владою в онлайн форматі (10 учасників, 337 глядачів) для обговорення можливих дій щодо зменшення забруднення, а для інформування громадян була опублікована стаття у місцевих ЗМІ. В результаті виникли дві нові місцеві громадські ініціативи, зосереджені на екологічній ситуації навколо цієї промислової зони: Пісочинська альтернатива та Солоницівська альтернатива.

       

      Action Green Protection

      Дзига / Запоріжжя

      Приблизна кількість жертв забруднення: 300 000 осіб

      Законодавство України не пов’язує забруднення повітря безпосередньо зі шкодою для здоров’я людини. Громадяни, які хочуть відстоювати свої екологічні права, теоретично можуть подати позов до суду, але їм необхідно зібрати докази самостійно.

      ГО “Дзига” у співпраці з ГО “Запорізька правозахисна ліга” проаналізували відповідні закони, опублікували огляд основних порад громадянам та шаблони скарг до різних органів державної влади. Мобільна станція «Сапфір-32», розроблена для громадського моніторингу забруднення повітря, була використана для вивчення рівня токсичних речовин у повітрі у житлових районах, що прилягають до промислової зони. Результати викликали велику увагу громадськості (опублікована стаття).

      Був організований круглий стіл з органами державної влади щодо того, як налагодити державний моніторинг забруднення повітря та зменшити забруднення. В рамках популярної виставки “ Запорізький екофорум ” були  організовані лекції з публічним обговоренням.

       

      Знай! Бери участь! Впливай!

      Досить труїти Кривий Ріг (ДТКР) / Кривий Ріг

      Приблизна кількість жертв забруднення: 600 000 осіб

      Кривий Ріг – один з головних українських центрів видобутку вугілля, металургії та хімічної промисловості. Застарілі технології (деякі з них функціонують з 1930-х років) спричиняють надзвичайне забруднення повітря.

      Активісти звернулися до президента Володимира Зеленського під час його візиту до Кривого Рогу та змусили його пообіцяти розслідування ситуації в Раді Безпеки. Спілка ДТКР брала участь у 11 процедурах оцінки впливу на довкілля (ОВД) для промислових об’єктів та сприяла участі у 5 громадських слуханнях серед мешканців. 4 статті були опубліковані в ЗМІ  та тисячі повідомлень через соціальні мережі.

      Найбільш суперечливим був план будівництва нового промислового звалища металургійного комбінату «АрселорМіттал”. 1200 людей підписали петицію проти проєкту цього будівництва. Громадський контроль над прийняттям рішень призвів до покращення проєктів та впровадження більш жорстких заходів щодо захисту навколишнього середовища. У двох випадках, зокрема, Мінприроди відхилило проєкти.

       

      Асфальт і повітря

      Кризовий медіа-центр / Сєвєродонецьк

      Приблизна кількість жертв забруднення: 10 000 осіб

      Після закриття великого хімічного заводу через окупацію Донбасу забруднення повітря в місті значно зменшилося. Проте мешканці околиць Сєвєродонецька та сусіднього села Воєводівка страждають від роботи нещодавно відкритих двох асфальтових заводів. Вони розташовані лише за 100 та 285 метрів від житлових будинків і неподалік від двох місцевих лікарень, хоча мінімальна відстань, встановлена ​​законодавством, повинна становити 1000 метрів.

      Було проведено розслідування відповідності реального впливу асфальтобетонних заводів на навколишнє середовище виданим дозволам (відео) та організовано 4 громадські обговорення (86 учасників). Для вимірювання викидів було встановлено чотири громадські станції моніторингу забруднення повітря EcoCity. В результаті було доведено порушення законів та норм викидів обома асфальтними заводами. Відповідальні органи просили вжити заходів та забезпечити виконання закону; “Кризовий медіа-центр” подав позов та представляв місцеву громаду в суді.

       

      Nikopol Clean Air Monitor

      Міжнародна екологічна безпека / Нікополь

      Приблизна кількість жертв забруднення: 100 000 осіб

      У Нікопольській промисловій агломерації працюють найбільші європейські підприємства з видобутку марганцевої руди, Нікопольський завод феросплавів та ряд металургійних заводів, але в регіоні муніципальний моніторинг забруднення відсутній.

      Для обговорення стратегій покращення екологічної ситуації було організовано серію з 6-денних заходів у офлайн та онлайн форматах «Майстерня міста. ЕКО виставка» (150 учасників, включаючи представників міської ради та чиновників). В рамках проєкту в Нікополі та сусідніх містах Марганець та Покров загалом було встановлено п’ять станцій громадського моніторингу повітря EcoCity.  Був створений та презентований  онлайн-каталог «Екологічно відповідальний бізнес» для просування проєктів з покращення громадського простору та натхнення інших (4 онлайн-заходів, 120 учасників). Проведено конкурс публікацій, результатом якого стало 15 статей про забруднення та інші екологічні проблеми в місцевих ЗМІ. Кампанія зі збору коштів на платформі “Спільнокошт” зібрала 24 000 грн та дозволила придбати додатково до стаціонарних станцій мобільний пристрій моніторингу забруднення повітря Sapphire-32.

       

      Посилення мешканців на захист їхніх екологічних прав

      Фонд розвитку громад / Краматорськ

      Приблизна кількість жертв забруднення: 700 000 осіб

      Існує кілька великих промислових підприємств, що забруднюють повітря в Краматорську. У 2014 році ситуація погіршилася після того, як новий власник заводу феросплавів почав використовувати доменну піч для виплавки феромарганцю. У 2018 році мешканці почали массово публікувати відеоролики кольорового диму, що виходить із заводу, але через відсутність державного моніторингу забруднення інформація про концентрацію токсичних сполук відсутня.

      Було встановлено п’ять станцій громадського моніторингу повітря EcoCity. Мобільна станція Sapphire-32 використовувалася для вимірювання надмірних викидів разом з безпілотником, що записував аерофотознімки (стаття). Низку статей було опубліковано в місцевих ЗМІ та подано кілька запитів до органів державної влади. В результаті, через недотримання виданих дозволів, завод був закритий на реконструкцію.

      ________________________________________________________________________

      Програма малих грантів реалізується у рамках Проекту «Чисте повітря для України» у співпраці неурядових організацій Arnika (Чехія) та EcoCity (Україна), що фінансується Міністерством закордонних справ Чеської Республіки в рамках Програми Transition та Національного фонду демократії (США).

      Про нас

      Чисте повітря для України

      Цей проект очолюється неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами у промислових містах України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки та National Endowment for Democracy (USA). Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

      Координатори:

      Партнери проекту:

      Донори:

      Інформаційні партнери: