Станція моніторингу якості повітря EcoCity з’явилася цього літа у містечку Кам’янка-Дніпровська в Запорізькій області. Це справжня командна робота представників органів місцевого самоврядування та місцевих медіа. Розповідає головний редактор газети «Знамя труда» Валентина Овчатова.
– Валентино, коли ви брали участь у Екоквізі для виграшу станції моніторингу, то що ви планували дізнатися?
– Кам’янка-Дніпровська – невелике місто, де промисловості немає, у нас розвинуте сільське господарство, але поруч знаходиться Запорізька АЕС. Тож ми цікавилися не стільки забрудненням повітря, скільки рівнем радіації.
Голова Кам’янсько-Дніпровської громади Володимир Антоненко підтримав ідею можливості встановлення станції на території громади. Залишилось взяти участь у проєкті «Чисте повітря для України» та спробувати виграти станцію моніторингу якості повітря з датчиками рівня радіації безплатно. До речі, інформацію про проєкт активно поширила начальниця відділу організаційної та інформаційної роботи міської ради Тетяна Пшенична, яка й залучила, наприклад, до участі особисто мене.
Розташоване обладнання у міському ЦНАПі по вул. Каховській. Як ми і планували, дані станції відстежуються постійно і регулярно розміщується інформація про результати моніторингу якості повітря на сторінці громади у Фейсбуці та на офіційному сайті громади. Звісно, всі охочі мають можливість контролювати дані про забруднення повітря самостійно онлайн у режимі реального часу на сайті https://eco-city.org.ua.
– І які результати ви отримали, чи задоволені, було щось несподіване?
– За ці 4 місяці спостережень перевищень рівня радіації не було виявлено жодного разу. І це нас приємно вразило і навіть заспокоїло. Адже ми живемо в 30-кілометровій зоні від атомної станції, яка побудована при СРСР, і чули багато про ризики радіаційного забруднення. Хочеться вірити в правдивість та об’єктивність вимірювань станцій EcoCity, адже їх поширює міжнародний проєкт «Чисте повітря для України» за участі європейських екологів із Чехії.
– Які подальші плани вашої громади?
– Незабаром люди почнуть палити листя – це відома проблема українських міст і селищ. Взимку почнуть опалювати теплиці. Тож подивимося, як буде змінюватися рівень забруднення повітря та проведемо роз’яснювальну кампанію, що листя та сміття палити не можна.