Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

Дніпровська політехніка разом із міською та обласною радою включилася в управління якістю повітря

8. 12. 2021,

7 грудня міжнародний проєкт «Чисте повітря для України» провів у Дніпрі круглий стіл «Управління якістю атмосферного повітря: від концепції до впровадження», де був підписаний Меморандум про співпрацю з «Дніпровською політехнікою»

Керівниця чесько-українського міжнародного проєкту «Чисте повітря для України» Марцела Черноцова розповіла про роботу чеської ГО «Арніка», яка допомогла впровадити в Україні систему громадського моніторингу. «Без науковців і студентів, які аналізуватимуть отримані дані, громадський моніторинг не буде по-справжньому успішним. Тому для нас важлива співпраця не лише з органами влади, але і з науковцями», – зазначила вона. У Чехії теж розвинена металургія і було сильно забруднене повітря, але громадянам вдалося досягнути безпечного повітря.

Дніпро є піонером у багатьох речах, зокрема в охороні довкілля. Місто має бюджет для фінансування таких заходів, розробив нормативні документи, такі як екологічна стратегія. Сергій Березань, заступник начальника управління з питань екології та природних ресурсів виконавчого апарату Дніпропетровської обласної ради, подякував міжнародним партнерам і зазначив: «Ми знаємо, що Дніпро посідає 1-е місце за забрудненням довкілля. Завдяки науковцям, ми знаємо про зв’язок між забрудненням повітря та здоров’ям мешканців. Перші в Україні розпочали будувати екологічний мніторинг на базі обласної ради що до того, як вони стали на порядку денному в країні. Наш «Центр екологічного моніторингу» є провідним длдя інших регіонів. Нам будуть допомогати науковці аналізувати інформацію: куди ми рухаємося, як формувати наступні програми».

«Захід поєднує науковців, громадськість і владу для спільної роботи», – підкреслив Артем Павличенко, перший проректор, професор кафедри екології та технологій захисту навколишнього середовища  НТУ «Дніпровська політехніка».

Вже кілька університетів з різних міст уклали меморандуми про співпрацю з проєктом «Чисте повітря для України», тож дослідження ґрунтуються на експертизі вчених.

Також було урочисто підписано Меморандум про співпрацю між «Дніпровською політехнікою» та чеською екологічною ГО «Арніка» і найбільшою в Україні Мережею громадського моніторингу Ecocity.

«Підписання Меморандуму про співпрацю між університетами та екологічною громадськістю  – це лише перший крок до покращення якості повітря», – зазначив Мартін Скальськи, керівник ГО «Арніка».

Олексій Ангурець, КП «Центр екологічного моніторингу»,  ГО «Зелений світ – Друзі Землі», презентував ґрунтовне дослідження «Управління якістю атмосферного повітря: від концепції до реалізації», підготоване експертами проєкту, потім відбулося обговорення планів Дніпра зі зменшення забруднення повітря.

Марина Ратушна, експертка ГО «Екодія», зробила огляд реалізації планів поліпшення якості повітря в країнах Європи.

Юрій Бучавий, НТУ «Дніпровська політехніка», проаналізував проблему збору та обробки вхідних даних для імплементації системи моніторингу атмосферного повітря в зонах та агломераціях згідно Постанови №827 КМУ та запропонував шляхи її вирішення. Так, за 5 років знизився обсяг викидів промислових підприємств, але на 30% збільшилася кількість зареєстрованих автівок. Тож щоби стежити за ситуацією із забрудненням комплексно, мало орієнтуватися лише на дані постів Гідромету (які не дають безперервної інформації), центру моніторингу, але й потрібен масив даних від індикативних станцій, які мають охопити всю територію міста.

 

Запис круглого столу у Дніпрі дивіться на сторінці «Чисте повітря для України»>>

Про нас

Чисте повітря для України

Цей проект очолюється неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами у промислових містах України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки та National Endowment for Democracy (USA). Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

Координатори:

Партнери проекту:

Донори:

Інформаційні партнери: