Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

Провідний університет Кропивницького працюватиме над поліпшенням якості повітря

21. 1. 2022,

Підписано меморандум про співпрацю між Центральноукраїнським національним технічним університетом та чеською громадською організацією «Арніка» і ГО «Фрі Ардуіно» про співпрацю. Що робитимуть науковці та студенти?

На церемонії підписання Меморандуму про стратегічну співпрацю провідний навчальний заклад Кіровоградщини Центральноукраїнський національний технічний університет, Громадська організація «Фрі Ардуіно» та чеська громадська організація «Арніка» декларували свої наміри в галузі екологічного моніторингу та освіти, наукових досліджень та поширення ідей сталого розвитку, а також дотримання свобод і прав людини на чисте та безпечне довкілля.

«Чисте повітря для України» – спільний багаторічний проєкт найбільшої чеської громадської організації «Арніка» (Прага) та неформальної мережі місцевих неурядових громадських організацій промислових регіонів в Україні, заснований у 2018 році. «Ми поширюємо трансформаційний досвід Європейського Союзу та Чеської Республіки, залучаємо громадян, науковців та експертів до публічних кампаній, досліджень та спільних дій заради чистого повітря для всіх в Україні! У нашій діяльності ми підтримуємо локальні природоохоронні ініціативи, розвиток громадського моніторингу довкілля, тематичні дослідження та підтримуємо співпрацю інституцій громадянського суспільства з академічними спільнотами», – розповів у вступній промові Максим Сорока, науково-технічний радник міжнародного проєкту «Чисте повітря для України».  

Проєкт «Чисте повітря для України» здійснюється за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки в рамках TRANSITION Promotion Program та Національного фонду на підтримку демократії (NED, USA).

Володимир Кропівний, ректор Центральноукраїнського національного технічного університету, академік Міжнародної кадрової академії; заслужений працівник освіти України:

 «Сьогодні у нас важливий прорив у галузі екологічних проєктів – ми із долучаємося до проєкту «Чисте повітря для України». Якість навколишнього середовища, чистота повітря – запорука здоров’я кожної людини та становища суспільства в цілому. Тож дослідження в напрямку екології є надзвичайно важливими для міста та країни. Підписання меморандуму дасть нам можливість розширити дослідження у місті Кропивницькому з допомогою сучасного обладнання, яке нам передається партнерами. У нас з’являється можливість залучити студентів, науковців. Сподіваємося отримати нові цінні наукові результати та практичні рекомендації. Це дасть можливість реалізувати проєкти із подальшого поліпшення стану довкілля у регіоні. Прикладемо максимум наукових і освітніх зусиль до реалізації цього чудового цікавого проєкту».

Про майбутнє партнерства проактивної громадськості та наукових спільнот висловилася Марцела Черноцова, координаторка міжнародного проєкту «Чисте повітря для України»: «Дуже важливою частиною нашої діяльності є співпраця з університетами, оскільки ми вважаємо, що ваша участь в екологічній діяльності має вирішальне значення для ефективності результату, – сказала Марцела Черноцова. – Тож запрошуємо вас, університети, взяти участь у мережі моніторингу – ми надаємо станції моніторингу для встановлення в кампусі університету. А ще ми пропонуємо грантову програму для університетів – для організації конференцій на тему забруднення повітря. Якщо Covid, а власне і політична ситуація дозволяє, ми хочемо надати також гранти на подорожі для експертів для участі в заходах, пов’язаних з метою проєкту».

Одним із головних стовпів проєкту «Чисте повітря для України» є розширення громадської мережі моніторингу повітря, наданої нашим партнером EcoCity. Зараз EcoCity – найбільша мережа, яка об’єднує понад 600 станцій в різних регіонах.

«Команда EcoCity радіє приєднанню Центральноукраїнського національного технічного університету до міжнародного проєкту «Чисте повітря для України»,відповів Олексій Трелевський, голова Громадської організації «Фрі Ардуіно» та куратор української мережі громадського моніторингу якості повітря EcoCity. – Наша мета – залучення молоді до суспільно корисного винахідництва, вивчення природничих і технічних наук, інформування населення про якість повітря у промислових агломераціях та найвіддаленіших куточках України , стимулювання розвитку державної та муніципальної систем стеження за якістю повітря. Наша станції можуть аналізувати якість повітря за 19 показниками забруднення повітря. Щомісяця електронною картою https://eco-city.org.ua/ користуються понад 30 тисяч користувачів з України».  

Ми вже можемо бачити підтвердження дієвої співпраці між інституціями громадянського суспільства та академічними спільнотами. Нещодавно на будівлі кампусу Центральноукраїнського національного технічного університету була встановлена нова  станція громадського моніторингу якості повітря, надана університету в межах нової програми підтримки академічних спільнот проєкту «Чисте повітря для України».

Про візію майбутньої співпраці та наукових досліджень розповіла Ольга Медведєва, завідувачка катедри екології, охорони навколишнього середовища та здорового способу життя, канд. біол. наук, доцент Центральноукраїнського національного технічного університету: «Від імені кафедри та університету дякую за можливість приєднатися до такого важливого проєкту «Чисте повітря для України, – сказала пані Ольга. – Повітря – це найголовніша запорука нашого життя. Тож усі питання, пов’язані з якістю повітря, є надзвичайно важливими. Дуже тішить, що нам надано сучасне інноваційне обладнання, яке містить штучний інтелект. Це надзвичайно перспективний напрямок. Будемо використовувати цей прилад у навчальному процесі та науковій діяльності. Маємо великий досвід моніторингу водних об’єктів, а з моніторингом повітрям ми тільки починаємо працювати.  Дані будемо надавати міській та обласній адміністрації, щоб ефективно управляти якістю повітря. Всі результати аналізів та прогнози будуть корисні не тільки для нашої області, але і країні в цілому».

Показово, що першим зацікавився Citizen Science і встановив першу станцію у місті Кропивницькому Андрій Кириченко, проректор з науково-педагогічної роботи Центральноукраїнського національного технічного університету, доктор технічних наук, професор. «Проглядаючи новини на сторінці у Фейсбук «Чисте повітря для України», я побачив можливість для наукових спільнот. І ми отримали станцію більш професійну, яка дозволяє моніторити більше показників. Віримо, що ця робота буде корисною для суспвільства і України. Щоб повітря стало чистішим, треба його стан аналізувати постійно. Будемо популяризувати цю ідею Citizen Science і моніторингу якості повітря і надалі».

За словами В’ячеслава Дубровського, директора департаменту екології та природних ресурсів Кіровоградської обласної державної адміністрації, всіх головних забруднювачів міста та області вони знають: це і підприємства, і неконтрольований транспорт, тож держава має відповідні плани покращення якості повітря. Зокрема, майже готова Програма моніторингу Кіровоградської області.

 «Створення системи моніторингу атмосферного повітря – це величезний крок в масштабах області. Ми в такій ситуації, в якій була Чехія 30-40 років тому, і я маю надію, що в близькому майбутньому ми теж зможемо покращити довкілля. Дуже важливо, що ми п’ємо, що їмо і чим ми дихаємо. Якби ми хоч на 50% розуміли, що у нас є в атмосфері, ми змогли бі запобігти багатьом хворобам. Це дуже гарна ініціатива, я пишаюсь, що мій рідний університет долучився до події. Це початок великого майбутнього в сфері моніторингу атмосферного повітря».

Міська рада Кропивницього теж, можливо, долучиться до стратегічної співпраці у сфері моніторингу повітря. Галина Негода, начальниця відділу екології та контролю за використанням і охороною земель Управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Кропивницької міської ради, зазначила: «Дуже приємний захід, міська рада бере його до уваги, бо він має стати точкою відліку нових підходів до системи моніторингу. На території міста облаштовано 3 постійні пости спостереження, які проводить гідрометеорологічна лабораторія, але їх рівень технічного забезпечення недостатній. Новий пост Ecocity стане додатковим джерелом інформації пр оякіст ьповітря. На цій території найбільше підприємств, які належать до високого рівня ризику, будемо спостерігати за цією територією з точки зору безпеки для громадян».

Підписання меморандуму про співпрацю надає нові можливості для розвитку міжнародної співпраці, як проаналізував  Олександр Левченко, проректор з наукової роботи, доктор економічних наук, професор, академік Академії економічних наук України: «У рамках проєкту «Добре» USAID, ми навчаємо громади, як поєднати економічний розвиток із екологізацією середовища, як забезпечити безпечне довкілля. Створили кластер бджільництва, даємо консультації громадам із розвитку сучасних агротехнологій. Раді долучитися і до розвитку технологій для чистого повітря».  

Про конкретні результати стратегічної співпраці Центральноукраїнського національного технічного університету та міжнародного проєкту «Чисте повітря для України» будемо розповідати далі.

Відеозапис церемонії підписання Меморандуму про співпрацю доступний: https://fb.watch/aGp7sUwBHj/

Підписуйтесь на Фейсбук-сторінку «Чисте повітря для України», щоб бути в курсі всіх новин першими!

 

 

 

 

Про нас

Чисте повітря для України

Цей проект очолюється неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами у промислових містах України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки та National Endowment for Democracy (USA). Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

Координатори:

Партнери проекту:

Донори:

Інформаційні партнери: