Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

Пошкоджені, та не зламані: Ecocity на війні

20. 5. 2022,

Станції моніторингу якості повітря стали під час війни цінною річчю, яку люди рятують із розбомблених домівок. Історія харків’янина Валерія Круковця про це.

3D-модельєр Валерій Круковець лише восени 2021 року переїхав у власний новий будинок біля Харкова – і відразу встановив станцію моніторингу якості повітря Ecocity. «Я і раніше дивився в інтернеті забруднення повітря в районі, іноді бачив перевищення вмісту забруднюючих речовин. Тож вирішив і собі додому придбати станцію, адже росте маленький син. Треба знати безпечність повітря, чи варто виходити на вулицю подихати чистим повітрям, чи не виходити в якісь дні», – згадує він.

Коли почалась війна з рф – родина евакуювалася в іншу область. У квітні у їх будинок влучила російська бомба.

Порозривало все, зруйнувало дах, вибило вікна, двері, зруйнувало гараж. У травні Валерій приїхав навідати будинок – і побачив станцію Ecocity, яка висіла на проводку, була попалена іскрами вибуху, але вціліла.

“Я забрав станцію разом з іншими цінними речами і вивіз до родичів у Дніпропетровську область, – згадує він. – Прилад забило пилом, згорів блок живлення. Я звернувся до виробника Ecocity, який замінив блок безкоштовно – і ось ми встановили станцію вже в іншій домівці, в іншій області».

Тут родина знаходиться у 30-кілометровій зоні навколо Запорізької АЕС, але Валерій вважає, що це безпечніше, ніж жити поруч з кровожерливим сусідом рф, за 20 км від кордону.  Адже кілька станцій Ecocity у Нікополі, Марганці постійно передають дані про рівень радіації. Власна станція справно показує якість повітря.

«Я працюю віддалено, рідні поруч, всі живі, і це добре, – каже Валерій. – Віримо в перемогу».

Так громадський моніторинг якості повітря та рівня радіації виявився живучим і важливим навіть під час війни.

Про нас

Програма "Чисте повітря для України" реалізується з 2018 року неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами з різних регіонів України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки та National Endowment for Democracy (USA).

Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

Координатори:

Партнери програми:

Донори:

Інформаційні партнери: