Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

Викид аміаку після вибуху: ризики та як діяти

Окупанти скоїли черговий злочин проти довкілля і людей. Обстрілами пошкоджено аміакопровід біля Бахмута. Подібних аміакопроводів та цистерн з аміаком багато в різних регіонах України. Тож як діяти населенню у разі техногенної катрастрофи з викидом аміаку?

На наші питання відповів директор дніпропетровського Центру екологічного моніторингу Олексій Ангурець.

– На які відстані поширюється аміак та він небезпечний?

– Це безбарвний газ із різким запахом, схожим на запах нашатирного спирту. Він легший за повітря, тому швидко піднімається вгору. Його зберігають і транспортують у рідкому стані. Як рідина, аміак легший за воду, має меншу густину і при виході на повітря утворює слабкий дим (вогненебезпечний, створює вибухові суміші з повітрям, отруйний).
Безводний газоподібний аміак легший за повітря і тому високо підіймається, тож загалом він розсіюється і не накопичується в низинах. Однак за наявності сирості (підвищена відносна вологість) зріджений безводний аміак формує випари, що важчі за повітря. Ці випари можуть розноситися над поверхнею землі або над низинами.

Поширення аміаку у випадку аварії залежить від багатьох факторів: обсяг витоку, первинна концентрація, метеорологічні фактори (відносна вологість, наявність/відсутність опадів, швидкість вітру, температура повітря). Отже, прогнозну зон ураження в наслідок витоку розраховується спеціалістами в кожному конкретному випадку.

– У яких містах України є працюючі аміакопроводи?

– Основними виробниками аміаку в Україні є підприємства хімічного холдингу OSTCHEM, зокрема, «Рівнеазот», Сєвєродонецьке об’єднання «Азот», Черкаський «Азот» та Концерн «Стирол» (м. Горлівка), а також Одеський припортовий завод та «ДніпроАзот» (м. Кам’янське).

Крім того, у спадок від Радянського Союзу дістався аміакопровід, який функціонує і зараз. Українська його гілка проходить по кількох областях, у яких є насосні станції, звідки можна отримувати аміак: це Харківська, Дніпропетровська, Миколаївська, Одеська, Херсонській області. Також аміак як сировина завозиться залізницею в цистернах.

Аміакопровід Тольятті — Одеса. Довжина трубопроводу 2417 км, з них 1021 км проходить по території України. Оператором української частини є ДП «Укрхімтрансаміак». Трубопровід має гілку до ВАТ «Концерн Стирол» у м. Горлівка. Задля безпеки аміакопровід прокладено не ближче одного кілометру до населених пунктів (у США, де існує кілька аміакопроводів, такої вимоги нема). Крім того, кожні 5 км труба має автоматичні крани на випадок аварійної ситуації.

– Чи правда, що аміак зберігається на всіх харчових підприємствах?

– І не тільки. Використовують аміак переважно для виробництва азотних добрив, вибухових речовин і азотної кислоти. Рідкий аміак використовується в холодильних установках. Водний розчин аміаку (нашатирний спирт) застосовується в медицині.
Аміак, як холодоагент, в основному використовується в системах промислового охолодження, особливо в харчовій  промисловості.

Ключовими перевагами якого є: енергоефективність, низька вартість та екологічність.

Системи охолодження на основі аміаку (NH3, R717) широко використовуються в таких галузях, як:

  • Підприємства харчової промисловості (скотобійні, рибокомбінати, молочні заводи, консервні заводи тощо)
  • Пивоварні
  • Заводи з розливу напоїв
  • Холодильні склади

– Ваші поради на випадок таких руйнувань: почули запах аміаку після обстрілів, як діяти?

Правила поведінки в умовах викиду (виливу) аміаку:

  • виходити із зараженого району необхідно перпендикулярно напрямку вітру;
  • якщо немає можливості вийти з району зараження, необхідно укритися в укриттях, підвалах, квартирах і будинках, попередньо загерметизувавши вікна, двері, вентиляцію (бажано тканиною, змоченою в лимонній кислоті або слабкому розчині оцту чи води);
  • у приміщенні бажано пройти до ванної кімнати та включити душ на мілке розпилення (вода поглинає аміак із повітря), вентиляцію не включати (витягує чисте повітря та затягує забруднене);
  • якщо чуєте запах аміаку – дихати через зволожену марлеву пов’язку (бажано змочити 5% розчином оцтової або лимонної кислоти).

– Чи можна дізнатися про викид аміаку, поки не занадто пізно?

–  Ми і під час війни продовжуємо моніторинг довкілля в Дніпропетровській області. Зокрема, забруднення атмосферного повітря: оксиди азоту (NO, NO₂, NOx), сірководень (H₂S),  діоксид сірки (SO₂), монооксид вуглецю (CO), озон (O₃), аміак (NH₃), дрібнодисперсний пил фракцій 2,5 і 10 мікронів (РМ2,5, РМ10), бензол (C6H6), толуол (C7H8), етилбензол (C8H10), ксилол (C6H4(CH3)2), формальдегід (CH2O), фенол (C6H5OH).

Мережа постів громадського моніторингу Ecocity також моніторить ці показники. Онлайн-карта автоматично за вашою геолокацією знайде станцію поруч.

Для ілюстрації використані фото навчань ДСНС з ліквідації техногенної аварії на ПАТ “Рівне азот”  

Про нас

Програма "Чисте повітря для України" реалізується з 2018 року неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами з різних регіонів України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки та National Endowment for Democracy (USA).

Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

Координатори:

Партнери програми:

Донори:

Інформаційні партнери: