Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

«З заводів витікають хімікати». Війна в Україні завдає шкоди природі, чехи намагаються допомогти

18. 7. 2022,

Війна в Україні сильно руйнує довкілля. Українській природі десятиліттями доведеться боротися з наслідками конфлікту, що торкнеться кількох поколінь людей. Українські екологи зараз переважно картографують збитки. У цьому їм допомагає чеська «Арніка».

За даними ООН, забруднені не лише ґрунт, а й повітря та вода, і це забруднення може переміщатися в сусідні країни. Також проблемою є витоки шкідливих речовин, зазначає еколог Максим Сорока, експерт з екологічної безпеки чесько-українського проєкту «Чисте повітря для України».

«Це не просто забруднення та зараження. Також ми бачимо знищення всієї природи і ресурсів: загибель тварин, знищення найпродуктивніших і найбільших екосистем, особливо в південній частині країни», – описує Сорока.

Супутникові знімки ООН зафіксували значне збільшення кількості пожеж у різних природних заповідниках і заповідних територіях, а також у лісистих районах.

Хімікати з заводів

До війни чеські екологи в Україні зосереджувалися переважно на моніторингу якості повітря в країні. Тепер їхня робота поширилася на інші проблеми, які виникла війною в Україні, пояснює Олексій Ангурець (Дніпро), інший учасник «Чистого повітря для України»:

«Найбільші проблеми викликані витоком хімікатів з різних промислових зон і заводів, які забруднюють воду і повітря. Це, наприклад, хлор, аміак, а також різні нафтопродукти, мастила тощо. Інші проблеми виникають через стрілянину та вибухи. Усе це сильно забруднює ґрунт, повітря, воду».

За його словами, ще однією великою проблемою є загроза АЕС. Зараз екологи в Україні в основному з’ясовують, наскільки серйозні збитки завдали військові дії. Вони хочуть опублікувати результати моніторингу і таким чином створити основу для подальших досліджень і подальшого вирішення цих проблем – тобто, що потрібно зробити для відновлення екосистем, скільки це буде коштувати тощо.

На думку Олексія Ангурця, нинішня ситуація – це певним чином і можливість побудувати Україну після війни на екологічних засадах.

Чеська допомога

Екологи в Україні продовжують співпрацювати із закордонними організаціями, зокрема з чеською Arnika. Ще до початку російського вторгнення в Україну ситуація із забрудненням повітря там була дуже поганою.

Вимірювання забруднення повітря ускладнилося з початком війни, оскільки багато станцій моніторингу не працюють або відключені. Але дані також спотворюються з інших причин. «Щодо якості повітря, це дуже дискусійно, тому що деякі великі підприємства, які були великими промисловими забруднювачами, припинили свою діяльність або більше не існують. Аналізувати це зараз важко і передчасно», – додає Марцела Черноцова, ГО “Арніка” (Прага), координаторка проєкту «Чисте повітря для України».

«Арніка» у співпраці з українськими екологами намагається точно відслідковувати наслідки військового вторгнення – аварії, спричинені бомбардуваннями та обстрілами, витоки небезпечних речовин чи стічних вод. Проте з початком війни організації довелося суттєво змінити всю свою діяльність, пояснює Марцела Черноцова з «Арніки»: «Першочерговою турботою було те, як забезпечити життя та здоров’я наших колег в Україні. Таким чином ми перетворили свою діяльність на своєрідну гуманітарну допомогу».

Магдалена Файтова

Джерело: www.irozhlas.cz

 

 

Про нас

Чисте повітря для України

Цей проект очолюється неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами у промислових містах України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки та National Endowment for Democracy (USA). Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

Координатори:

Партнери проекту:

Донори:

Інформаційні партнери: