Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

Як Тернопіль розвиває моніторинг якості повітря

19. 7. 2022,

Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка (ТНПУ) взяв на себе місію стежити за безпекою довкілля в різних точках міста Тернополя та Тернопільської області. У співпраці з ГО «Фрі Ардуіно» та за підтримки ГО «Arnika» науковці встановлюють цілу мережу станцій моніторингу якості повітря та радіації.

 Тернопіль не належить до категорії забруднених міст з розвиненою промисловістю. Основними джерелами забруднення атмосферного повітря в місті та області є транспорт. Сучасні станції EcoCity, встановлені в «чистих» та «гарячих» точках Тернопільщини, дадуть можливість з’ясувати, як змінюється стан атмосферного повітря біля доріг. Це сучасна модель AIrFreshMAX EoS з переліком сенсорів, що дозволяє оцінювати якість повітря згідно настанов індексу якості повітря ЄС (РМ, CO, NO2, O3).

Все починається з ініціативи

«Після початку війни та появи біженців у Тернополі стало вдвічі більше автомобілів, рух у місті став інтенсивніший. Згодом, через проблеми з пальним, трафік знов зменшився. Щоправда, від багатьох чую про зниження якості палива (бензину), що могло спричинити збільшення вмісту шкідливих забруднюючих речовин у викидах автомобільних двигунів та знизити безпеку довкілля у місті», – говорить про сьогоднішню ситуацію кандидат біологічних наук, доцент хіміко-біологічного факультету ТНПУ Андрій Іванович Герц.

Він ініціював приєднання Тернополя до моніторингу якості повітря ще в 2018 році. «Я цікавився IT-розробками для захисту довкілля. Розпочав роботу з цього, що встановив дві труби-пиломіри європейської мережі Luftdaten: одну в університеті, іншу вдома, і моніторив стан повітря в різних частинах Тернополя. Це було невеликим початком, та все ж ми стимулювали європейців створити карту Luftdaten для України, бо сервера у нас в країні на той час не було», – згадує науковець. Ці перші станції Luftdaten працюють досі, хоча міряють лише пил і температуру.

У тому ж році почали з’являтися українські мережі. «З приємністю я стежив за розвитком мережі EcoCity у сусідньому м. Івано-Франківську: цікаві сучасні розробки, автори яких професійно вирішують проблеми, виготовляють свої плати. Заходив на сайт і карту https://ecocity.org.ua/. Бачив, як з’являються нові сенсори, модернізуються існуючі станції. Коли ми дізналися, що університети можуть отримати станції безкоштовно, зразу ж звернулися до «Арніки», уклали меморандум про співпрацю, отримали станції і розпочали їх встановлення».

«Для нашого проєкту «Чисте повітря для України» вкрай важлива підтримка і взаємодія з академічними спільнотами в Україні, – зазначає Максим Сорока, еколог, канд. тех. наук, радник проєкту Чисте повітря для України.Основою формування та функціонування нашої спільноти є концепція Citizen Science – у взаємодії громадськості, академічного середовища та влади».

Нині одна із двох станцій EcoCity розташована на центральному корпусі ТНПУ у відносно чистому місці Тернополя.

Друга – поблизу об’їзної дороги м. Тернополя, де інтенсивний рух автотранспорту і рівень забруднення повітря значно вищий. В планах монтаж станції на Бережанщині у Голицькому ботанічному заказнику, у межах якого розташована лабораторія біології та екології «Голицький біостаціонар університету». Це незаймана територія, де рух автомобілів практично відсутній. Завдяки наявності такої станцій можливим буде порівняння стану атмосферного повітря в різних регіонах Тернопільщини.

Разом – сила

«Для нас дуже актуально отримувати інформацію моніторингу якості повітря, бо ми готуємо здобувачів вищої освіти – біологів і хіміків, які будуть працювати не лише в загальноосвітніх школах, але і в державних органах та органах місцевого самоврядування, на виробничих підприємствах, у наукових установах тощо. Тож майбутні фахівці повинні вміти користуватися сучасними джерелами інформації про забруднення довкілля, вміти аналізувати дані, встановлювати причини погіршення стану довкілля тощо. Крім того, в університеті функціонують науково-дослідні лабораторії, прямо чи опосередковано дотичні до екологічної проблематики. Наявність інформації про стан довкілля та динаміку змін актуальна для науковців», – зазначає Дробик Надія Михайлівна, декан хіміко-біологічного факультету ТНПУ, доктор бiологiчних наук, професор, яка також є керівником лабораторії екології та біотехнології, де вивчають забруднення природних та урбанізованих екосистем.

«Ми стараємося стимулювати громадську діяльність викладачів, заохочувати громадські, наукові, грантові ініціативи в колективі», – коментує ректор ТНПУ, доктор філософських наук, професор, член-кореспондент НАПН України Буяк Богдан Богданович. –  У нас дуже потужний хіміко-біологічний факультет, який має свої наукові школи, різнопланову наукову тематику та вагомі результати досліджень. Ми пишаємося нашими співробітниками, які маючи потужну експериментальну базу, постійно реалізують проєкти як за бюджетні, так і за грантові кошти. Усе це служить надійним базисом для якісної підготовки фахівців».

«Той факт, що на території університету встановлена перша у регіоні станція оцінки якості повітря AIrFreshMAX EoS, відкриває нові можливості не лише для навчального і наукового процесу у закладі вищої освіти, але й для розбудови Мережі моніторингу міста Тернополя та його агломерацій», – підсумовує Максим Сорока, – І ця співпраця буде продовжуватися. Той досвід, який був накопичений упродовж 5 років роботи проєкту «Чисте повітря для України» у Центральній і Східній Україні, стане корисним для захисту безпечного і чистого довкілля Тернопільської області».

Отож, в університеті створюється практичний експериментальний майданчик для дослідження якості вода – повітря – земля. Науковці планують постійно отримувати показники забруднення повітря, аналізувати зміни та з використанням математичного моделювання прогнозувати можливі наслідки цих змін. «Будемо шукати механізми для того, щоб подолати ці негативні зміни, які відбулися в місті. Плануємо далі залучати фахівців, – ділиться планами Андрій Герц. – Хтось із тернополян самостійно сконструює прилад, хтось придбає станцію, а хтось буде відстежувати показники якості повітря за онлайн-картою.

Так, з малого почину однієї людини за допомоги колег Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка накреслив великі перспективи покращення якості навчання сотень студентів та якості повітря – для тисяч містян.

Про нас

Чисте повітря для України

Цей проект очолюється неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами у промислових містах України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки та National Endowment for Democracy (USA). Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

Координатори:

Партнери проекту:

Донори:

Інформаційні партнери: