Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

В Україні запрацювало оперативне сповіщення про радіаційну та хімічну небезпеку і якість повітря через чат-бот

10. 2. 2023,

Міжнародна програма «Чисте повітря для України»  створила для українців розумний чат-бот, який автоматично присилає сповіщення про перевищення рівня радіаційного фону та небезпечне забруднення повітря, включаючи хімічну загрозу.

З допомогою чат-боту Radiation and Smog Alarm користувач зможе отримати оперативну і об’єктивну інформацію про радіаційний фон і рівень забруднення повітря тут і зараз.

«Чат-бот Radiation and Smog Alarm – це перше в Україні оперативне сповіщенням про радіацію, що надзвичайно важливо під час війни, коли російські терористи захопили Запорізьку АЕС та постійно погрожують ракетними ударами іншим атомним станціям, – розповідає Марцела Черноцова, координаторка програми «Чисте повітря для України», експертка ГО «Арніка» (Чехія). – Оповіщення у разі перевищення рівня радіаційного фону при небезпечному середньому рівні більше за 30мкР/год за останні 10 хвилин приходить усім, хто підписаний хоча б на одну станцію в області.  Протягом війни ми встановили станції з датчиками гамма-фону в різних містах і селищах, зокрема Запоріжжя та Рівного, Києва, навколо АЕС».

«Алгоритм розрахунку умови оповіщення Radiation and Smog Alarm про забруднення максимально включає усі змінні для кожного користувача параметри: наскільки близько розташовані до нього станції вимірювання, чи вони працюють чи відключені, чи це нове обладнання, яке показує цілий перелік забруднюючих речовин, включаючи чадний газ, формальдегід, хлор, аміак, чи старе, яке вимірює лише пил. Також новим є те, що врахований вплив забруднення на різні вразливі категорії населення», – пояснює Олексій Трелевський, засновник і куратор найбільшої в Україні мережі громадського моніторингу радіації та якості повітря EcoCity, технічний експерт програми “Чисте повітря для України”, керівник команди розробників чат-боту Radiation and Smog Alarm.

Можна підписатися на дані однієї станції моніторингу поруч чи на декілька станцій в районі – обмежень немає. Можна перевірити інформацію по цілому місту.

Дивіться презентацію про роботу чат-боту>>07 02 2023 radiatonandsmogalarmbot Trelevsky

Алгоритм оповіщення про забруднення повітря розрахований на основі Українського індексу якості повітря.

Максим Сорока, канд. техн. наук, Ph.D., ГО «Довкола», УДУНТ, керівник команди розробників Українського індексу якості повітря (UA AQI), розповів, що тестування чат-боту триває вже три тижні. «Цей чат-бот для громадян всієї України, і він чесно повідомляє про якість повітря і радіацію, якщо дані є, якщо поруч працює станція моніторингу. Або повідомляє, що даних немає. Я встановив собі сповіщення як по місцю роботи, так і по місцю роботи».

Один із перших регіонів, який почав створювати систему сповіщення населення – Запоріжчина.

«Зараз особливо необхідне оперативне сповіщення населення про безпеку або небезпеку довкілля, коли вторгнення російських терористів підняло тему ядерної загрози та радіаційного забруднення. І, на жаль, це реалізували поки що лише громадські системи. Держава намагалася створити систему моніторингу та сповіщення про забруднення повітря ще в 2000-х роках, але досі над нею створює», – зазначила Ірина Пірогова, заступниця директора департаменту захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації. – Тож ми подавали пропозиції щодо включення громадського моніторингу до системи державного, хоча би як милицю, на період воєнного стану».

Олександр Скакальський, начальник Управління екології виконкому Криворізької міської ради, відзначив: «Коли кількість небезпечних подій і новин зростає – то чат-бот допомагає перевірити радіаційний фон і забруднення повітря і дізнатися, що загрози немає і заспокоїтися, це важливо в час війни. Особливо важливо, що в чат-бот вбудовані прості рекомендації для побутових споживачів, що робити в тій чи іншій ситуації, коли рівень забруднення червоний чи жовтий».

«Війна показала необхідність терміново інформувати населення про стан повітря, радіаційний фон, хімічне забруднення. Програма «Чисте повітря для України» зреагувала швидко, – підсумував Олексій Ангурець, заступник начальника Центру екологічного моніторингу Дніпропетровської обласної ради. –  Результатом буде шлях інтеграції громадського і державного моніторингу до створення модерної системи, яка відповідатиме викликам сьогодення».

Запрошуємо передивитися відеозапис заходу на нашому каналі: https://youtu.be/GwGh54cOyZo

Підпишіться на чат-бот і теж отримуйте сповіщення про радіаційний фон та забруднення повітря (без жодних умов и оплат): https://t.me/ecocity_smog_alarm_bot

Розробка і технічна підтримка чат-боту Radiation and Smog Alarm забезпечені чеською ГО «Арніка» та українською ГО «Фрі Ардуіно» в рамках проєкту «Чисте повітря для України», що фінансується Міністерством закордонних справ Чеської Республіки в рамках Програми Transition та Національного фонду демократії (США).

 

Для отримання додаткової інформації:

Тетяна Жавжарова, «Чисте повітря для України»: Telegram/Viber/Тел.: 099 756-18-95 tetiana.zhavzharova@arnika.org

Про нас

Програма "Чисте повітря для України" реалізується з 2017 року неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами з різних регіонів України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

Координатори:

Партнери програми:

Донори:

Інформаційні партнери: