Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

Як відновити довкілля в Україні після війни: матеріали конференції

22. 3. 2023,

21 березня понад 130 учасників зібрала міжнародна онлайн-конференція «Екологічні наслідки російської війни в Україні: разом до майбутнього відновлення українського довкілля». Представляємо матеріали заходу.

Війна стала драматичним фактором, який погіршив екологічну ситуацію в усій Європі. Транскордонні наслідки війни для довкілля турбують експертів різних країн. У Чеській республіці створено посаду Уповноваженого з питань відновлення України, а Чехія буде допомагати Дніпропетровській області над відновленням. Про це розповів  Якуб Левандовскі, представник Посольства Чеської Республіки.

«Війна в Україні вже перевищила за впливом атомне бомбардування Хіросими, можна порівняти, ніби ядерні бомби падають двічі на місяць. Постраждали не тільки люди та інфраструктура, але й повітря, вода, ґрунти. Величезною загрозою є пожежі, горіння лісів і міст. Але найгірший влив на довкілля ми відчуємо через 10 років, коли будуть відбудовуватися будівлі, дороги, запрацює промисловість», – вважає директор Чеського агентства екологічної інформації Мирослав Гавранек. Так, відбудова 1 км дороги призводить до викидів 65,78 т СО2. Будівництво 1 м.кв. будівлі – 0,2-0,3 т СО2. Він підкреслює, що будівельних матеріалів буде не вистачати, тож необхідно буде впровадити широкий рециклінг матеріалів.

Європа після Другої світової війни стикнулася з довготривалими проблемами забруднення територій та відбудови міст. Німеччина, Чехія, Польша пройшли шлях відновлення, який буде корисним Україні.

У заході взяли участь представники Міністерства довкілля Чеської республіки, представники Чеського посольства в Україні, а також Посольств інших європейських країн, представники МЗС Чехії, екологи та науковці з України та різних країн Європи, які працюють у темі  оцінки впливу військових дій на довкілля.

Фахівці представили міжнародний досвід подолання шкоди, завданої військовими діями в минулому та обговорили плани відновлення навколишнього середовища і відбудови країни, базуючись на принципах сталого розвитку.

Олексій Ангурець, експерт програми «Чисте повітря для України», разом із своєю командою представили аналітичний звіт про вплив військових дій на довкілля протягом першого року війни.  Проаналізовані як прямі наслідки війни для довкілля (руйнування та забруднення), так і непрямі наслідки.

Завантажити презентований аналітичний звіт «Environmental consequences of Russian war in Ukraine»

Ребекка Хармс, колишня депутатка Європейського парламенту від Німеччини, підкреслила в доповіді екологічні виклики для відновлення.  «Післявоєнне відновлення України має включати всі збитки, які нанесені довкіллю. Тож ЄС робить систематичний огляд наслідків війни, перш ніж почати ведику відбудову.  Потрібен комплексний аналіз тих збитків, які вже є, і тих, які з’являться в процесі будівництва. Потрібно проаналізувати всі проблеми та визначити пріорітети, розробити єдину методику післявоєного відновлення», – сказала політикиня.

Марцела Черноцова, координаторка програми «Чисте повітря для України», ГО «Арніка», коротко розповіла про роботу Програми під час війни: нові станції моніторингу хімічних загроз і радіації, чат-бот з оповіщення про небезпечне забруднення повітря та радіаційний фон Radiation and Smog Alarm. І розкрила плани програми «Чисте повітря для України».

«Ми плануємо провести 4 дослідження забруднення грунтів війною в Дніпропетровській і Запорізькій області, використовуючи чеський досвід і методологію відновлення грунтів, яка може бути помічна Україні», – сказала Марцела.

«Ми бачимо схожість Чеської Республіки та України. Ми були під впливом СРСР і комунізму, у нас ішли бойові дії, ми звільнялися від російського тиску. У нас було сильне промислове забруднення і відновлення економіки. І Чехія теж ішла до вступу до ЄС», – підкреслила Черноцова.

В Чехії проводили національну інвентаризацію забруднених земель, відновлювали ці землі, забруднені війною та промисловим забрудненням.

Мод Сарлів з Pravo Justic представила огляд правових засад і норм, яких треба дотримуватися при збиранні доказів військових злочинів у сфері довкілля.

Цікаве дослідження впливу війни на забруднення повітря в Україні на прикладі вмісту діоксиду азоту NO2 на основі супутникових даних представила Сімона Бочкова, «Світ із космосу».

Презентації спікерів можна завантажити за цим посиланням>>

Конференцiя була організована чеською неурядовою організацією «Арніка» в рамках програми «Чисте повітря для України», що фінансується Міністерством закордонних справ Чеської Республіки в рамках Програми Transition. 

Про нас

Програма "Чисте повітря для України" реалізується з 2017 року неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами з різних регіонів України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

Координатори:

Партнери програми:

Донори:

Інформаційні партнери: