Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

Підписано меморандум про співпрацю з Чернівецьким національним університетом

25. 4. 2023,

Науковці отримали від програми “Чисте повітря для України” станцію EcoCity і зможуть протидіяти російським ІПСО про радіаційну загрозу в Чернівцях та покращити навчання автоматизації хімічних експериментів

Ректор Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича професор Роман Петришин привітав присутніх науковців із початком співпраці з міжнародною програмою «Чисте повітря для України» та розповів про майже 150-річну історію Університету.

«Університет виконує цілий ряд проєктів, має наукові і освітні гранти, 207 закордонних партнерів. Ведемо проект розвитку підприємництва із збереженням клімату, і тут співпраця буде корисною. До Чернівців релоковано більше 100 підприємств і не факт, що всі вони є чистими. Тому проєкт з розвитку моніторингу на часі і матиме добрі успіхи», – зазначив ректор.

Проректор з наукової роботи професор Андрій Саміла зазначив, що в Україні і до війни ситуація з чистим повітрям, електронним моніторингом не акцентувалася, а під час війни особливо важливо не допусти негативних наслідків.

Доцент кафедри хімії та експертизи харчової продукції Юрій Халавка розповів про курс автоматизації хімічних експериментів, де під час практичних занять із студентами-хіміками вже здійснювали моніторинг з допомогою систем Arduino. «Хочемо порівняти епізодичні вимірювання з систематичним автоматизованим моніторингом і показати студентам, як це працює». Адже громадянська наука є популярною в ЄС і завдяки євроінтеграції українські студенти теж матимуть підтримку у залученні до громадської науки. Також Університет веде спостереження за радіаційним фоном в ручному режимі за допомогою дозиметричного обладнання, а станція громадського моніторингу EcoCity дозволить автоматизувати цей процес.

Координаторка програми «Чисте повітря для України», представниця чеської неурядової організації «Арніка»  Марцела Чернохова привітала чернівчан із початком чесько-української співпраці і зазначила, що з початком російської війни в Україні розширення мережі моніторингу радіаційного забруднення – одне з основних завдань Програми, поруч із розвитком системи оперативного сповіщення Radiation and Smog Alarm. А можливості науковців Університетів в аналізі даних моніторингу якості повітря та радіаційного фону дуже потрібні місцевій владі під час управління якістю повітря в українських містах.

Засновник і куратор найбільшої в Україні мережі громадського моніторингу EcoCity, технічний експерт програми “Чисте повітря для України”, розробник чат-боту Radiation and Smog Alarm Олексій Трелевський привітав науковців і студентів Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича з новими можливостями зростання. «Ми теж починали з Arduino в 2018 році, але зараз прилади  моніторингу EcoCity використовують професійні мікроконтролери. Тож ця нова станція моніторингу EcoCity буде корисним інструментом для студентів, які за допомогою автоматизованої системи зможуть спостерігати і аналізувати тренди забруднення повітря, зміни радіаційного фону та метеорологічні показники. Ми готові надати для Чернівецького національного університету доступ до архіву даних по всій Чернівецькій області, що дасть можливість студентам виконувати наукові роботи з аналізу даних». Також якщо розробляти план управління якістю повітря м. Чернівці, то можливо на муніципальному рівні врахувати ці дані».

 

Станція громадського моніторингу EcoCity незабаром буде встановлена поруч з корпусом Університету, її дані вимірювань будуть доступні на карті https://eco-city.org.ua/

А також жителям Чернівців та області варто буде підписатися на чат-бот https://t.me/ecocity_smog_alarm_bot

та отримувати сповіщення про небезпечні рівні забруднення повітря чи підвищений радіаційний фон.

 

Програма «Чисте повітря для України» допомагає українцям у досягненні права на безпечне довкілля  з 2018 року за підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки в рамках Програми Transition.

 

 

 

 

Про нас

Програма "Чисте повітря для України" реалізується з 2018 року неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами з різних регіонів України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

Координатори:

Партнери програми:

Донори:

Інформаційні партнери: