Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

Витік аміаку: що робити

6. 6. 2023,

Черговий злочин проти довкілля і людей від війни росії проти України. Сьогодні було пошкоджено аміакопровод у Куп’янському районі Харківщини. Експерт Олексій Ангурець пояснює, наскільки це небезпечно.

Аміак (NH3) – це   безбарвний газ з характерним різким запахом і їдким смаком.  Його характерною рисою є дуже добра розчинність у воді.  Розчин аміаку у воді називають аміачною водою або нашатирним спиртом.

Негативний вплив цього компонента на навколишнє середовище пов’язаний з його лужним характером. В результаті молекули аміаку реагують з кислотними компонентами, такими як діоксид сірки (SO2), і утворюють атмосферні аерозолі, які погіршують якість повітря. Надмірний контакт людини з аміаком може викликати проблеми зі здоров’ям. Аміак починає взаємодіяти з вологою на поверхні шкіри, очей, рота, слизових поверхонь та утворює їдку речовину, яка веде до некрозу тканин. Такі симптоми, як подразнення або опіки шкіри, очей та горла, проблеми з легенями, що можуть викликати дихальну недостатність, є серйозними ризиками для людей, що опинилися у зоні викиду аміаку.

Головна порада для тих, хто потрапив у зону викиду аміаку або мешкає неподалік – зачинити всі вікна, не провітрювати приміщення, не виходити надвір. У разі неприємних симптомів звернутися до лікарні.

Це вже не перше пошкодження аміакопроводу за цю війну. У травні 2022 року в результаті обстрілів було пошкоджено аміакопровід «Тольятті-Одеса» у Бахмутському районі Донецької області. Розгерметизація трубопроводу призвела до витоку аміаку.

Детальніше про це та інші злочини росії проти довкілля читайте в нашому дослідженні – https://cleanair.org.ua/publication/damages/

Про стан повітря у вашому районі можна дізнатися завдяки мережі громадського моніторингу EcoCity https://eco-city.org.ua/

Нагадаємо, що мережа EcoCity під час війни встановила датчики аміаку на нових станціях в різних містах.

Зокрема, в Харкові показники аміаку стандартні:
https://eco-city.org.ua/?zoom=11&lat=49.963922…

В Донецькій області перевищень по аміаку не показують:

Слов’янськ:

https://eco-city.org.ua/?zoom=11&lat=48.8372939&lng=37.5589481&station=1639&random=4879668

Добропілля:

https://eco-city.org.ua/?zoom=13&lat=48.464964&lng=37.100641&station=1628&random=4873179

Курахове:

https://eco-city.org.ua/?zoom=11&lat=47.996692&lng=37.299829&station=1749&random=7532697

Радимо тут же на карті натиснути на кнопку ПІДПИСАТИСЯ, щоб отримувати в разі чого сповіщення про високе забруднення повітря чи радіацію через Телеграм-бот Radiation and Smog Alarm

Бережіть себе та підтримуйте ЗСУ. Так переможемо!

Про нас

Програма "Чисте повітря для України" реалізується з 2018 року неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами з різних регіонів України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки та National Endowment for Democracy (USA).

Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

Координатори:

Партнери програми:

Донори:

Інформаційні партнери: