Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

Звіт щодо стану атмосферного повітря у Дніпропетровській та Запорізькій областях за тиждень з 07.08.23 по 13.08.2023

Програма “Чисте повітря для України” розпочинає системний аналіз стану атмосферного повітря, який базуватиметься на даних всеукраїнської мережі громадського моніторингу EcoCity

Нині мережа EcoCity по Україні налічує 250 станцій моніторингу.

Наразі наша команда, спираючись на принципи citizen science (тобто громадянської науки), проводитиме коротко та середньостроковий аналіз даних мережі. 

В результаті:

– покажемо найбільш забруднені місця вашого міста по повітрю з зазначенням головних забрудників за минулий тиждень;

– дізнаємося, у який проміжок часу повітря було найбільш забрудненим;

– порівняємо якість повітря між найбільш забрудненими містами та областями.

Надалі, коли набереться достатня кількість збігів, ми зможемо зіставити дані забруднень з погодними явищами та сезонними циклами для конкретних локацій розташування станцій. Таким чином кожна станція моніторингу повітря не просто попередить вас про забруднення за вікном, а й стане частиною системи для реальної оцінки якості атмосферного повітря – елементом “розумного міста”, яке зробить ваше життя комфортнішим та більш передбачуваним.

Наша команда розпочала аналіз даних якості повітря з двох найбільш забруднених областей сучасної України – Запорізької та Дніпропетровської.

Перший звіт щодо стану атмосферного повітря у Дніпропетровській та Запорізькій областях за тиждень з 07.08.2023 по 13.08.2023, згідно із даними станцій Української мережі громадського моніторингу якості повітря Eco City*, показав нам наступне.

Що по повітрю у Дніпропетровській області?

В Дніпропетровській області ми  проаналізували дані з 32 станцій моніторингу які розташовані у різних місцях: м. Дніпро, м. Кривий Ріг, м. Нікополь, м. Марганець, м. Новомосковськ, смт Васильківка, смт Солоне, смт Демурине, смт Радушне, с. Олександропіль, с. Спаське. 

На графіку бачимо станції моніторингу, де забруднення повітря було найдовше за минулий тиждень. Також відображено найбільші забруднювачі, які обумовили несприятливу та погану якість повітря згідно UAQI (категорії якості повітря Ⅲ – Ⅵ). 

Серед більш знайомих шкідливих речовин діоксиду азоту (NO₂), аміаку (NH3) та озону (O3), також бачимо VOC (H₂CO) – ЛОС (Формальдегід) – сума летких органічних сполук (включно з леткими органічними сполуками у перерахунку на формальдегід), DNO – Електронний Ніс – еквівалентний показник одорації (запаху).

Про забруднювачі та їхній вплив на здоров’я, читайте тут.

Водночас на всіх станціях за тиждень показник гамма радіації (потужності експозиційної дози гамма-випромінювання) коливався в межах 4,2 – 20,98 мкР/год (uR/h), що відповідає природному фону та не становить загрози. Допустиме значення рівня радіаційного фону згідно Норм радіаційної безпеки України (НРБУ-97) - 30 мкР/год.  

Мапа з усіма станціями моніторингу по Дніпропетровській області, за якими були дані за минулий тиждень

 Мапа зі станціями розфарбованими по рівню забруднення (по кольорах: жовтий – % часу за тиждень коли категорія якості повітря 3 та гірше становить 5% -10%; помаранчевий — 10% – 50%; бордовий – >50% часу за тиждень).  

Що по повітрю у Запорізькій області?

По  Запорізькій області ми проаналізували дані з 16 станцій моніторингу, які розташовані у м. Запоріжжя та смт Малокатеринівка за той же період часу.

 По Запорізькій області бачимо вже іншу картину по шкідливих речовинах. Найчастіше повітря забруднювали дрібнодисперсний пил та летючі органічні сполуки. 

На всіх станціях за тиждень показник гамма радіації (потужності експозиційної дози гамма-випромінювання) коливався в межах 3,9 – 15 мкР/год (uR/h), що відповідає природному фону та не становить загрози. Допустиме значення рівня радіаційного фону згідноі із Норм радіаційної безпеки України (НРБУ-97) - 30 мкР/год.  

Мапа зі всіма станціями моніторингу, за якими робився звіт

Мапа зі станціями розфарбованими по рівню забруднення (по кольорах: жовтий – % часу за тиждень коли категорія якості повітря 3 та гірше становить 5% -10%; помаранчевий — 10% – 50%; бордовий – >50% часу за тиждень).

Загальний рейтинг станцій Дніпропетровської та Запорізької областей

 Беремо станції на яких % часу коли спостерігалась категорія якості повітря 3+ становить > 5%.

Загальний рейтинг з включенням всіх категорій індексу та кількістю відсутніх даних

 

*Аналіз даних виконувався з використанням Українського індексу якості повітря (UAQI). Модель аналізу даних: www.researchgate.net/publication/370375449.  

Джерело даних:  

  • Дніпропетровська область – Українська мережа громадського моніторингу якості повітря Eco City [База даних результатів моніторингу]. Кабінет дослідника якості повітря України. Івано-Франківськ: ГО «Фрі Ардуіно», 2023, номер запиту 169. 7,946 МБ. У форматі CSV. URL: https://archive.eco-city.org.ua 
  • Запорізька область – Українська мережа громадського моніторингу якості повітря Eco City [База даних результатів моніторингу]. Кабінет дослідника якості повітря України. Івано-Франківськ: ГО «Фрі Ардуіно», 2023, номер запиту 171. 3,436 МБ. У форматі CSV. URL: https://archive.eco-city.org.ua

Наша команда планує публікувати звіти щодо стану повітря щотижня.  Аби отримувати оповіщення про радіаційну, хімічну небезпеку та якість повітря, підписуйтеся на телеграм чат-бот Radiation and Smog Alarm

 

 

 

 

Про нас

Програма "Чисте повітря для України" реалізується з 2017 року неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами з різних регіонів України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

Координатори:

Партнери програми:

Донори:

Інформаційні партнери: