Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

Звіт щодо стану атмосферного повітря у Дніпропетровській та Запорізькій областях за тиждень з 14.08.2023 по 20.08.2023

 

Представляємо щотижневий аналіз забруднення повітря та радіаційного фону в Дніпропетровській та Запорізькій областях з 14.08.2023 по 20.08.2023 за даними спостережень Української мережі громадського моніторингу EcoCity *.

Програма “Чисте повітря для України” розпочала системний аналіз стану атмосферного повітря, який базується на даних всеукраїнської мережі громадського моніторингу EcoCity, яка нині налічує 250 станцій по Україні. 

Наразі наша команда, спираючись на принципи citizen science (тобто громадянської науки), проводить коротко та середньостроковий аналіз даних мережі. 

В результаті:

– покажемо найбільш забруднені місця вашого міста по повітрю з зазначенням головних забрудників за минулий тиждень;

– дізнаємося, у який проміжок часу повітря було найбільш забрудненим;

– порівняємо якість повітря між найбільш забрудненими містами та областями.

Надалі, коли назбираємо достатню кількість збігів, то зіставимо дані забруднень з погодними явищами та сезонними циклами для конкретних локацій розташування станцій. Таким чином кожна станція моніторингу повітря не просто попередить вас про забруднення за вікном, а й стане частиною системи для реальної оцінки якості атмосферного повітря – елементом “розумного міста”, яке зробить ваше життя комфортнішим та більш передбачуваним.

     Нагадуємо, що з усіх станцій, які досліджуються, ми відбираємо лише ті, на яких спостерігається несприятлива та погана якість повітря згідно UAQI (категорії якості повітря Ⅲ – Ⅵ). 

Яка ситуація із повітрям спостерігалася за минулий тиждень на Дніпропетровщині?


В Дніпропетровській області ми  проаналізували дані з 23 станцій моніторингу, які розташовані у різних місцях: м. Дніпро, м. Кривий Ріг, м. Нікополь, м. Марганець, м. Новомосковськ, смт Васильківка, смт Солоне, смт Демурине, смт Радушне, с. Олександропіль, с. Спаське. 

З 23 станцій: 

  • 1 станція у м. Нікополь (Lucky Luke (Air_MAX_Arnika)) – виключена з аналізу через недостатню кількість даних (менш як 50 % від загальної кількості даних за тиждень); 
  • 15 станцій – не фіксували значень категорії якості повітря Ⅲ – Ⅵ або таких значень було менш як 5%; 
  • 7 станцій – фіксували несприятливу та погану якість повітря більше ніж 5 % часу за тиждень.

 Мапа з усіма станціями моніторингу, які були взяті для аналізу

Мапа зі станціями розфарбованими по рівню забруднення

(по кольорах: зелений – добра та задовільна якість повітря, незадовільна якість повітря становить <5%; жовтий – % часу за тиждень коли категорія якості повітря Ⅲ – Ⅵ становить 5% -10%; помаранчевий — 10% – 50%; бордовий – >50% часу за тиждень)

 

На минулому тижні найгірша ситуація спостерігалась у м. Нікополь та м. Кривий Ріг.   

Серед шкідливих речовин, які найбільше впливали на якість атмосферного повітря минулого тижня, ми зафіксували: DNO – Електронний Ніс – Еквівалентний показник одорації (запаху), діоксид азоту (NO₂), озон (O3) та дрібнодисперсний пил.

На всіх станціях за тиждень показник гамма радіації (потужності експозиційної дози гамма-випромінювання) коливався в межах 6,3 – 22,26 мкР/год (uR/h) (найбільше значення зафіксовано на станції Дніпро ЗС), що відповідає природному фону та не становить загрози. Допустиме значення рівня радіаційного фону згідно Норм радіаційної безпеки України (НРБУ-97) – 30 мкР/год.  

 Оцінка якості повітря у Запоріжжі за минулий тиждень

По Запорізькій області ми проаналізували дані з 13 станцій моніторингу які розташовані у м. Запоріжжя та смт Малокатеринівка, проте 1 станцію не брали до уваги через недостатню кількість даних. Тож у підсумку, з 12 станцій тільки 3 фіксували перевищення понад 5% часу за тиждень, а 9 станцій мали задовільну якість повітря (менш як 5 % значень категорії якості повітря Ⅲ – Ⅵ).

Мапа з усіма станціями моніторингу за якими робився звіт

Мапа зі станціями розфарбованими по рівню забруднення

 

 У Запоріжжі незадовільну та погану якість повітря зафіксували лише по 3 станціям, що і відображено на графіку.

 

І знову бачимо забруднення повітря дрібнодисперсним пилом та летючими сполуками (VOC (H₂CO) – ЛОС (Формальдегід)). 

Про забруднювачі та їхній вплив на здоров’я, читайте тут.

На всіх станціях за тиждень показник гамма радіації (потужності експозиційної дози гамма-випромінювання) коливався в межах 0,4 – 18 мкР/год (uR/h), що відповідає природному фону та не становить загрози. Допустиме значення рівня радіаційного фону згідно із Нормами радіаційної безпеки України (НРБУ-97) – 30 мкР/год.  

 Загальний рейтинг станцій Дніпропетровської та Запорізької областей

Загальний рейтинг з включенням всіх категорій індексу

 

*Аналіз даних виконувався з використанням Українського індексу якості повітря (UAQI). Модель аналізу даних: www.researchgate.net/publication/370375449.  

Джерело даних:  

  • Дніпропетровська область – Українська мережа громадського моніторингу якості повітря Eco City [База даних результатів моніторингу]. Кабінет дослідника якості повітря України. Івано-Франківськ: ГО «Фрі Ардуіно», 2023, номер запиту 176. 7,649 МБ. У форматі CSV. URL: https://archive.eco-city.org.ua 
  • Запорізька область – Українська мережа громадського моніторингу якості повітря Eco City [База даних результатів моніторингу]. Кабінет дослідника якості повітря України. Івано-Франківськ: ГО «Фрі Ардуіно», 2023, номер запиту 177. 3,092 МБ. У форматі CSV. URL: https://archive.eco-city.org.ua

Щоб отримувати оповіщення про радіаційну, хімічну небезпеку та якість повітря, підписуйтеся на телеграм чат-бот Radiation and Smog Alarm .

Про нас

Програма "Чисте повітря для України" реалізується з 2018 року неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами з різних регіонів України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

Координатори:

Партнери програми:

Донори:

Інформаційні партнери: