Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

Звіт щодо стану атмосферного повітря у Дніпропетровській та Запорізькій областях за серпень 2023 року з 01.08.2023 по 31.08.2023

Представляємо аналіз якості атмосферного повітря та радіаційного фону в Дніпропетровській та Запорізькій областях за серпень 2023 року Української мережі громадського моніторингу EcoCity).

Програма “Чисте повітря для України” розпочала системний аналіз стану атмосферного повітря, який базується на даних всеукраїнської мережі громадського моніторингу EcoCity, яка налічує понад 250 станцій по Україні. 

Наразі наша команда, спираючись на принципи citizen science (тобто громадянської науки), проводить коротко та середньостроковий аналіз даних мережі. 

В результаті:

– покажемо найбільш забруднені місця вашого міста по повітрю з зазначенням головних забрудників;

– дізнаємося, у який проміжок часу повітря було найбільш забрудненим;

– порівняємо якість повітря між найбільш забрудненими містами та областями.

Надалі, коли назбираємо достатню кількість збігів, то зіставимо дані забруднень з погодними явищами та сезонними циклами для конкретних локацій розташування станцій. Таким чином кожна станція моніторингу повітря не просто попередить вас про забруднення за вікном, а й стане частиною системи для реальної оцінки якості атмосферного повітря – елементом “розумного міста”, яке зробить ваше життя комфортнішим та більш передбачуваним.

Нагадуємо, що з усіх станцій, які досліджувалися, ми відбираємо лише ті, на яких спостерігалась несприятлива та погана якість повітря згідно UAQI (категорії якості повітря Ⅲ – Ⅵ)*. 

Що по повітрю, Дніпропетровщина?

 По Дніпропетровській області за серпень ми проаналізували дані з 28 станцій моніторингу EcoCity, які розташовані у різних місцях регіону: м. Дніпро – 6 станцій (2 з яких виключені з аналізу через недостатню кількість даних), м. Кривий Ріг – 11 станцій (3 станції не враховувались через недостатню кількість даних), м. Нікополь – 3; Кам’янське – 1 станція (але не враховувалась через недостатню кількість даних);  Марганець, Новомосковськ, с. Олександропіль, с. Спаське, смт Васильківка, смт Демурине, смт Солоне – по 1 станції. 

Мапа з усіма станціями моніторингу, які були взяті для аналізу

Мапа зі станціями розфарбованими по рівню забруднення

(по кольорах: зелений – добра та задовільна якість повітря, незадовільна якість повітря становить <5%; жовтий – % часу, коли категорія якості повітря 3 та гірше становить 5% -10%; помаранчевий — 10% – 50%; бордовий – >50% часу; сірий – недостатньо даних (наявно <50% даних від загальної кількості). 

 

У серпні найгірша ситуація із якістю атмосферного повітря спостерігалась у м. Кривий Ріг та м. Нікополь. 

 

 Станції на яких % часу коли спостерігалась несприятлива та погана якість повітря 5 – 100%:

У серпні по Дніпропетровській області серед шкідливих речовин, які найбільше впливали на якість атмосферного повітря, ми зафіксували: 

дрібнодисперсний пил (PM2.5  та PM10), як у великих промисловому місті Кривий Ріг, так і у с. Спаське та смт Васильківка;

діоксид азоту (NO₂)  у Кривому Розі; 

одорація – DNO (еквівалентний показник одорації (запаху) та  озон (O3)  у Нікополі.

Про забруднювачі та їхній вплив на здоров’я, читайте тут.

На всіх станціях за місяць показник гамма радіації (потужності експозиційної дози гамма-випромінювання) коливався в межах 4,2 – 16,3 мкР/год (uR/h), що відповідає природному фону та не становить загрози. Допустиме значення рівня радіаційного фону згідно Норм радіаційної безпеки України (НРБУ-97) - 30 мкР/год.

Що по повітрю, Запорізька область? 

Загалом по Запорізькій області за серпень ми проаналізували дані з 14 станцій моніторингу які розташовані у м. Запоріжжя та смт Малокатеринівка. 

По Запоріжжю – брали дані з 13 станцій, з них 2 не враховували через недостатню кількість даних, в смт Малокатеринівка – 1 станція. 

Мапа з усіма станціями моніторингу за якими робився звіт

Мапа зі станціями розфарбованими по рівню забруднення

По Запоріжжю у більшості випадках спостерігали забруднення повітря леткими органічними сполуками (VOC (H₂CO) – ЛОС (Формальдегід)), дрібнодисперсним пилом (PM2.5  та PM10) та діоксидом азоту (NO2).

Станції на яких % часу коли спостерігалась несприятлива та погана якість повітря 5 – 100%

 На всіх станціях за місяць показник гамма радіації (потужності експозиційної дози гамма-випромінювання) коливався в межах  0,4 – 18 мкР/год (uR/h), що відповідає природному фону та не становить загрози. Допустиме значення рівня радіаційного фону згідно Норм радіаційної безпеки України (НРБУ-97) - 30 мкР/год. 

Загальний рейтинг станцій Дніпропетровської та Запорізької областей 

Загальний рейтинг з включенням всіх категорій індексу

*Аналіз даних виконувався з використанням Українського індексу якості повітря (UAQI). Модель аналізу даних: www.researchgate.net/publication/370375449.  

Джерело даних:  

  • Дніпропетровська область – Українська мережа громадського моніторингу якості повітря Eco City [База даних результатів моніторингу]. Кабінет дослідника якості повітря України. Івано-Франківськ: ГО «Фрі Ардуіно», 2023, номер запиту 186. 26,083 МБ. У форматі CSV. URL: https://archive.eco-city.org.ua  
  • Запорізька область – Українська мережа громадського моніторингу якості повітря Eco City [База даних результатів моніторингу]. Кабінет дослідника якості повітря України. Івано-Франківськ: ГО «Фрі Ардуіно», 2023, номер запиту 187. 10,915 МБ. У форматі CSV. URL: https://archive.eco-city.org.ua 

 

Якщо Ви бажаєте, аби й ваша громада встановила станцію моніторингу якості повітря та долучилася до розбудови мережі громадської системи моніторингу, заповнюйте анкету за посиланням: https://cleanair.org.ua/vstanovy-sviy-sensor/

 

Щоб отримувати оповіщення про радіаційну, хімічну небезпеку та якість повітря, підписуйтеся на телеграм чат-бот Radiation and Smog Alarm.

 

Про нас

Програма "Чисте повітря для України" реалізується з 2017 року неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами з різних регіонів України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

Координатори:

Партнери програми:

Донори:

Інформаційні партнери: