Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

Звіт щодо стану атмосферного повітря у Дніпропетровській та Запорізькій областях за тиждень з 11.09.2023 по 17.09.2023

Представляємо щотижневий аналіз якості атмосферного повітря та радіаційного фону в Дніпропетровській та Запорізькій областях за минулий тиждень згідно з даними спостережень Української мережі громадського моніторингу EcoCity.

Програма “Чисте повітря для України” розпочала системний аналіз стану атмосферного повітря, який базується на даних всеукраїнської мережі громадського моніторингу EcoCity, яка налічує 250 станцій по Україні. 

Наразі наша команда, спираючись на принципи citizen science (тобто громадянської науки), проводить коротко та середньостроковий аналіз даних мережі. 

В результаті:

– покажемо найбільш забруднені місця вашого міста по повітрю з зазначенням головних забрудників за минулий тиждень;

– дізнаємося, у який проміжок часу повітря було найбільш забрудненим;

– порівняємо якість повітря між найбільш забрудненими містами та областями.

Надалі, коли назбираємо достатню кількість збігів, то зіставимо дані забруднень з погодними явищами та сезонними циклами для конкретних локацій розташування станцій. Таким чином кожна станція моніторингу повітря не просто попередить вас про забруднення за вікном, а й стане частиною системи для реальної оцінки якості атмосферного повітря – елементом “розумного міста”, яке зробить ваше життя комфортнішим та більш передбачуваним.

Нагадуємо, що з усіх станцій, які досліджувалися, ми відбираємо лише ті, на яких спостерігалась несприятлива та погана якість повітря згідно UAQI (категорії якості повітря Ⅲ – Ⅵ)*. 

Що по повітрю, Дніпропетровщина?

По Дніпропетровській області аналізувались дані з 26 станцій моніторингу EcoCity, які розташовані у різних місцях регіону:

  • м. Дніпро – 5 станцій;
  • м. Кривий Ріг – 9 станцій;
  • м. Нікополь – 3 станції; 
  • м. Новомосковськ, м. Кам’янське, м.  Марганець, с. Спаське, смт Васильківка, смт Демурине, с. Солоне – по 1 станції;
  • м. Підгородне, с. Олександропіль, по 1 станції (але з подальшого аналізу виключені через недостатню кількість даних).

Мапа з усіма станціями моніторингу, які були взяті для аналізу

Мапа зі станціями розфарбованими по рівню забруднення

(по кольорах: зелений – добра та задовільна якість повітря, незадовільна якість повітря становить <5%; жовтий – % часу за тиждень коли категорія якості повітря 3 та гірше становить 5% -10%; помаранчевий — 1010% – 50%; бордовий – >50% часу за тиждень; сірий – недостатньо даних (наявно <50% даних від загальної кількості за тиждень).

 

На всіх станціях за тиждень показник гамма радіації (потужності експозиційної дози гамма випромінювання) коливався в межах  6,3 – 16,5  мкР/год (uR/h), що відповідає природному фону та не становить загрози. Допустиме значення рівня радіаційного фону згідно Норм радіаційної безпеки України (НРБУ-97) - 30 мкР/год.

На минулому тижні найгірша ситуація спостерігалась у м. Кривий Ріг та Нікополь.

 

Станції на яких % часу коли спостерігалась несприятлива та погана якість повітря 5 – 100%

На графіку відображено % часу за тиждень коли на станціях спостерігалась несприятлива та погана якість повітря згідно UAQI (категорії якості повітря Ⅲ – Ⅵ), а також, показники які найбільше вплинули на якість повітря.

 

По Дніпропетровській області минулого тижня станції моніторингу фіксували наступні шкідливі речовини, які найбільше впливали на якість атмосферного повітря:

– дрібнодисперсний пил (PM2.5 та PM10) у  Кривому Розі, Дніпрі, Кам’янському, с Спаське та смт Демурине

–  діоксид азоту (NO₂) у Нікополі та Кривому Розі;

– озон (O3) – у Кривому Розі; 

– одорація (еквівалентний показник одорації (запаху)) – у Нікополі;

VOC (H₂CO) – сума летких органічних сполук (включно з леткими органічними сполуками у перерахунку на формальдегід) у Кривому Розі. 

Про забруднювачі та їхній вплив на здоров’я, читайте тут.

Що по повітрю, Запорізька область?   

 Минулого тижня проаналізували дані з 15 станцій моніторингу, які розташовані у м. Запоріжжя та смт Малокатеринівка.

По Запоріжжю аналізували 14 станцій (з яких 4 з недостатньою кількістю даних), по смт Малокатеринівка – 1 станція.

Мапа з усіма станціями моніторингу за якими робився звіт 

 Мапа зі станціями розфарбованими по рівню забруднення

На всіх станціях за тиждень показник гамма радіації (потужності експозиційної дози гамма-випромінювання) коливався в межах 6,1 – 14,3 мкР/год (uR/h), що відповідає природному фону та не становить загрози. Допустиме значення рівня радіаційного фону згідно Норм радіаційної безпеки України (НРБУ-97) – 30 мкР/год. 

 

Станції на яких % часу коли спостерігалась несприятлива та погана якість повітря 5 – 100%:

 

По Запоріжжю бачимо забруднення повітря за наступними показниками: дрібнодисперсний пил (PM10, PM2.5, PM1.0), який фіксувався майже по всім станціям, що увійшли у звіт; сума летких органічних сполук (VOC (H₂CO) – ЛОС (Формальдегід)); діоксид азоту (NO₂).

 

Загальний рейтинг станцій Дніпропетровської та Запорізької областей

(беруться станції на яких % часу коли спостерігалась категорія якості повітря Ⅲ – Ⅵ (несприятлива та погана якість повітря) становить > 5%)

 

Загальний рейтинг з включенням всіх категорій індексу 

 

* Джерело даних: 

  • Дніпропетровська область – Українська мережа громадського моніторингу якості повітря Eco City [База даних результатів моніторингу]. Кабінет дослідника якості повітря України. Івано-Франківськ: ГО «Фрі Ардуіно», 2023, номер запиту 353. 6,522 МБ. У форматі CSV. URL: https://archive.eco-city.org.ua 
  • Запорізька область – Українська мережа громадського моніторингу якості повітря Eco City [База даних результатів моніторингу]. Кабінет дослідника якості повітря України. Івано-Франківськ: ГО «Фрі Ардуіно», 2023, номер запиту 354. 2,770 МБ. У форматі CSV. URL: https://archive.eco-city.org.ua

 

Якщо Ви бажаєте, аби і ваша громада встановила станцію моніторингу якості повітря та долучилася до розбудови мережі громадської системи моніторингу, заповнюйте анкету за посиланням: https://cleanair.org.ua/vstanovy-sviy-sensor/

Щоб отримувати оповіщення про радіаційну, хімічну небезпеку та якість повітря, підписуйтеся на телеграм чат-бот Radiation and Smog Alarm.

Дізнатися про якість повітря та радіаційний фон у вашій місцевості в цей момент можна на карті Eco City

https://eco-city.org.ua/

 

Про нас

Програма "Чисте повітря для України" реалізується з 2018 року неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами з різних регіонів України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки та National Endowment for Democracy (USA).

Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

Координатори:

Партнери програми:

Донори:

Інформаційні партнери: