Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

Звіт щодо стану атмосферного повітря у Дніпропетровській та Запорізькій областях в період з 18.09.2023 по 23.09.2023

Представляємо щотижневий аналіз якості атмосферного повітря та радіаційного фону в Дніпропетровській та Запорізькій областях за минулий тиждень згідно з даними спостережень Української мережі громадського моніторингу EcoCity.

Програма “Чисте повітря для України” розпочала системний аналіз стану атмосферного повітря, який базується на даних всеукраїнської мережі громадського моніторингу EcoCity, яка налічує понад 250 станцій по Україні. 

Наразі наша команда, спираючись на принципи citizen science (тобто громадянської науки), проводить коротко та середньостроковий аналіз даних мережі. 

В результаті:

– покажемо найбільш забруднені місця вашого міста по повітрю з зазначенням головних забрудників за минулий тиждень;

– дізнаємося, у який проміжок часу повітря було найбільш забрудненим;

– порівняємо якість повітря між найбільш забрудненими містами та областями.

Надалі, коли назбираємо достатню кількість збігів, то зіставимо дані забруднень з погодними явищами та сезонними циклами для конкретних локацій розташування станцій. Таким чином кожна станція моніторингу повітря не просто попередить вас про забруднення за вікном, а й стане частиною системи для реальної оцінки якості атмосферного повітря – елементом “розумного міста”, яке зробить ваше життя комфортнішим та більш передбачуваним.

Нагадуємо, що з усіх станцій, які досліджувалися, ми відбираємо лише ті, на яких спостерігалась несприятлива та погана якість повітря згідно UAQI (категорії якості повітря Ⅲ – Ⅵ)*. 

Що по повітрю, Дніпропетровщина?

!!! За минулий тиждень наша команда аналізувала дані в період з 18.09.2023 по 23.09.2023, оскільки у зв’язку з технічними роботами дані за 24.09 на момент складання звіту були відсутні.

По Дніпропетровській області аналізувались дані з 26 станцій моніторингу EcoCity, які розташовані у різних місцях регіону:

  • м. Дніпро – 3 станції;
  • м. Кривий Ріг – 11 станцій (з яких 1 виключена через недостатню кількість даних); 
  • м. Нікополь – 3 станції; 
  • м. Кам’янське, м. Марганець, с. Олександропіль, с. Спаське, смт Васильківка, смт Демурине, смт Солоне – по 1 станції; 
  • м. Підгородне, м. Новомосковськ – по 1 станції (але з подальшого аналізу виключені через недостатню кількість даних). 

Мапа з усіма станціями моніторингу, які були взяті для аналізу

Мапа зі станціями розфарбованими по рівню забруднення

(по кольорах: зелений – добра та задовільна якість повітря, незадовільна якість повітря становить <5%; жовтий – % часу за тиждень коли категорія якості повітря 3 та гірше становить 5% -10%; помаранчевий –10% – 50%; бордовий – >50% часу за тиждень; сірий – недостатньо даних (наявно <50% даних від загальної кількості за тиждень). 

На всіх станціях за тиждень показник гамма радіації (потужності експозиційної дози гамма випромінювання) коливався в межах 6,55 – 16,3 мкР/год (uR/h), що відповідає природному фону та не становить загрози. Допустиме значення рівня радіаційного фону згідно  Норм радіаційної безпеки України (НРБУ-97) - 30 мкР/год.

На минулому тижні найгірша ситуація спостерігалась у м. Кривий Ріг та Нікополь.  

 

 Станції на яких % часу коли спостерігалась несприятлива та погана якість повітря 5 – 100%

На графіку відображено % часу за тиждень коли на станціях спостерігалась несприятлива та погана якість повітря згідно UAQI (категорії якості повітря Ⅲ – Ⅵ), а також, показники які найбільше вплинули на якість повітря.

 

По Дніпропетровській області минулого тижня станції моніторингу фіксували наступні шкідливі речовини, які найбільше впливали на якість атмосферного повітря:

– дрібнодисперсний пил (PM2.5 та PM10) у  Кривому Розі, Дніпрі, Кам’янському, с Спаське, смт Демурине та Васильківка

– діоксид азоту (NO₂) у Нікополі, Дніпрі та Кривому Розі;

– озон (O3) – у Кривому Розі; 

– одорація (еквівалентний показник одорації (запаху)) – у Нікополі;

VOC (H₂CO) сума летких органічних сполук (включно з леткими органічними сполуками у перерахунку на формальдегід) – у Кривому Розі. 

Про забруднювачі та їхній вплив на здоров’я, читайте тут.

 

Пропонуємо ознайомитися із динамікою зміни категорії індексу якості атмосферного повітря на окремих станціях (наведено для 3-х станцій з найгіршою якістю атмосферного повітря).

 

 

Що по повітрю, Запорізька область?   

Минулого тижня проаналізували дані з 10 станцій моніторингу, які розташовані у м. Запоріжжя та смт Малокатеринівка.

По Запоріжжю аналізували 9 станцій, по смт Малокатеринівка – 1 станцію (виключена через недостатню кількість даних).

Мапа з усіма станціями моніторингу за якими робився звіт

Рис. 2 Мапа зі станціями розфарбованими по рівню забруднення

 

На всіх станціях за тиждень показник гамма радіації (потужності експозиційної дози гамма випромінювання) коливався в межах 6,1 – 13 мкР/год (uR/h), що відповідає природному фону та не становить загрози. Допустиме значення рівня радіаційного фону згідно Норм радіаційної безпеки України (НРБУ-97) - 30 мкР/год.  

 

Станції на яких % часу коли спостерігалась несприятлива та погана якість повітря 5 – 100%

 По Запоріжжю бачимо забруднення повітря за наступними показниками: дрібнодисперсний пил (PM10, PM2.5) фіксувався по всім станціям, що увійшли у звіт; одорація (еквівалентний показник одорації (запаху)) та діоксид азоту (NO₂).

 

Нижче динаміка зміни категорії індексу якості атмосферного повітря на окремих станціях (наведено для 2-х станцій з найгіршою якістю атмосферного повітря).

 

Загальний рейтинг станцій Дніпропетровської та Запорізької областей

(беруться станції на яких % часу коли спостерігалась категорія якості повітря Ⅲ – Ⅵ (несприятлива та погана якість повітря) становить > 5%)

 

Загальний рейтинг з включенням всіх категорій індексу

 

 

Джерело даних:  

  • Дніпропетровська область – Українська мережа громадського моніторингу якості повітря Eco City [База даних результатів моніторингу]. Кабінет дослідника якості повітря України. Івано-Франківськ: ГО «Фрі Ардуіно», 2023, номер запиту 372. 5,882 МБ. У форматі CSV. URL: https://archive.eco-city.org.ua  
  • Запорізька область – Українська мережа громадського моніторингу якості повітря Eco City [База даних результатів моніторингу]. Кабінет дослідника якості повітря України. Івано-Франківськ: ГО «Фрі Ардуіно», 2023, номер запиту 373. 2,408 МБ. У форматі CSV. URL: https://archive.eco-city.org.ua 

Якщо Ви бажаєте, аби й ваша громада встановила станцію моніторингу якості повітря та долучилася до розбудови мережі громадської системи моніторингу, заповнюйте анкету за посиланням: https://cleanair.org.ua/vstanovy-sviy-sensor/

Щоб отримувати оповіщення про радіаційну, хімічну небезпеку та якість повітря, підписуйтеся на телеграм чат-бот Radiation and Smog Alarm.

Дізнатися про якість повітря та радіаційний фон у вашій місцевості в цей момент можна на карті Eco City

https://eco-city.org.ua/

 

 

Про нас

Програма "Чисте повітря для України" реалізується з 2017 року неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами з різних регіонів України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

Координатори:

Партнери програми:

Донори:

Інформаційні партнери: