* з індексом забруднення можна ознайомитися за посиланням >>ТУТ, а почитати про забруднювачі та їхній вплив на здоров’я – на сайті Чистого повітря для України.
Що по повітрю, Івано-Франківськ?
- 9 станцій моніторингу громадської мережі ЛУН Місто AIR;
- 6 станцій моніторингу громадської мережі EcoCity.
Звертаємо увагу! В подальшому аналізі використовувались дані тільки з власних станцій EcoCity.
Крім того, 1 станцію «Promprylad.Renovation Terasa» виключено з аналізу через проблеми з обладнанням станції.
На карті синім відображені станції які аналізувались, сірим – станція виключена з аналізу
Оцінювання загального стану якості повітря та переважних забруднювачів, які найбільше впливали на якість повітря
Аналіз даних виконувався з використанням Українського індексу якості повітря (UAQI) – Модель аналізу даних: www.researchgate.net/publication/370375449.
З усіх станцій які досліджувались були відібрані станції на яких спостерігалась несприятлива та погана якість повітря згідно UAQI (категорії якості повітря Ⅲ – Ⅵ). На графіку відображено % часу за досліджуваний період (з 01 по 20.12.2023) коли на станціях спостерігалась несприятлива та погана якість повітря згідно UAQI, а також, показники які найбільше вплинули на якість повітря (беруться показники, кількість значень категорії індексу Ⅲ та гірше яких >50%, якщо такого немає – декілька речовин, але не більше 3-х, які загалом складають> 70% від загальної кількості значень).
Станції на яких % часу коли спостерігалась несприятлива та погана якість повітря 5 – 100%
Переважаючими забруднюючими речовинами були дрібнодисперсний пил різних фракцій (РМ10, РМ2.5, РМ1.0) та оксид вуглецю. Додатково на окремих станціях фіксувались підвищені показники діоксиду азоту.
У повідомленні ЗМІ зокрема йшлося про те, що «також забруднюють повітря аміак – 0.38 мкг/м³», але дана концентрація не є загрозливою. Адже згідно з Наказом МОЗ України № 52 від 14.01.2020 граничнодопустима концентрація для Аміаку становить відповідно 200 мкг/м³ – максимально разова та 40 мкг/м³ – середньодобова.
Аналіз динаміки зміни якості повітря
Для глибшого розуміння динаміки зміни якості повітря були побудовані хронологічні графіки UAQI з 01.12.2023 по 20.12.2023. На них виведено значення категорій індексу, а також довідково підкреслено лінію, що відповідає Ⅲ категорії UAQI – якість повітря несприятлива для чутливих груп населення.
Окрім цього, для порівняння з ситуацією яка спостерігалась торік, наводимо додатково хронологічні графіки за грудень 2022 року (для станцій за якими є відповідні дані).
Загалом на всіх графіках спостерігалась схожа картина періодичного погіршення якості повітря в один і той самий час. Це вказує на те, що погіршення якості повітря було не локальним. Аналогічна ситуація спостерігалась і на графіках за грудень 2022 року.
В результаті аналізу наші експерти дійшли висновку: ситуація у місті не була зумовлена якимись локальними аномальними подіями. Подібна ситуація загалом є природною для цього періоду року і зумовлена комплексом факторів як природних, так і антропогенних, та періодично повторюється.
З природних факторів визначальними можна назвати:
- рельєф (а саме те, що місце розташоване у понижені);
- метеорологічні умови, що перешкоджають розсіюванню забруднюючих речовин та викликають накопичення забруднення в приземному шарі.
Основними джерелами ж забруднення повітря є викиди від опалення та автотранспорту.
Що по повітрю, Чернівці?
У м. Чернівці також спостерігалось погіршення якості атмосферного повітря приблизно в той самий час як і у м. Івано-Франківськ.
У Чернівцях встановлена лише 1 станція ЕкоСіті – “COPERNICUS Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича”.
Згідно з даними цієї станції, несприятлива та погана якість повітря фіксувалася через наступні забруднюючі речовини (згідно UAQI категорії Ⅲ – Ⅵ):
- монооксид вуглецю,
- діоксид азоту,
- дрібнодисперсний пил (РМ10 та РМ2,5).
Аналіз динаміки зміни якості повітря
*Аналіз даних виконувався з використанням Українського індексу якості повітря (UAQI). Модель аналізу даних: www.researchgate.net/publication/370375449.
Джерело даних:
- Івано-Франківська область (2023 р) – Українська мережа громадського моніторингу якості повітря Eco City [База даних результатів моніторингу]. Кабінет дослідника якості повітря України. Івано-Франківськ: ГО «Фрі Ардуіно», 2023, номер запиту 452. 3,95 МБ. У форматі CSV. URL: https://archive.eco-city.org.ua
- Івано-Франківська область (2022 р) – Українська мережа громадського моніторингу якості повітря Eco City [База даних результатів моніторингу]. Кабінет дослідника якості повітря України. Івано-Франківськ: ГО «Фрі Ардуіно», 2023, номер запиту 456. 2,91 МБ. У форматі CSV. URL: https://archive.eco-city.org.ua
Чернівецька область – Українська мережа громадського моніторингу якості повітря Eco City [База даних результатів моніторингу]. Кабінет дослідника якості повітря України. Івано-Франківськ: ГО «Фрі Ардуіно», 2023, номер запиту 454. 1,71 МБ. У форматі CSV. URL: https://archive.eco-city.org.ua
Вкотре наголошуємо !!