Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

Продовжуємо співпрацю з Вінницьким національним технічним університетом

13. 2. 2024
Продовжуємо співпрацю з Вінницьким національним технічним університетом
фото ВНТУ

13 лютого академічна спільнота ВНТУ підписала меморандум про продовження стратегічної співпраці з міжнародним проєктом «Чисте повітря для України», який реалізують в Україні ГО Free Arduino та чеська неурядова  організація Arnika з 2018 року. 

У зустрічі взяли участь ректор ВНТУ Віктор Біліченко, проректорка з наукової роботи Ірина Єпіфанова, заступник декана ФБЦЕІ з навчально-методичної роботи Наталя Блащук, завідувач кафедри екології, хімії та технологій захисту довкілля Віталій Іщенко, професори кафедри Василь Петрук, Сергій Кватернюк та Андрій Полив’янчук.

 

Університет отримав дві станції моніторингу  EcoCity від програми “Чисте повітря для України”.  Зокрема одна з них працює вже два роки на базі кафедри Системного аналізу та інформаційних технологій університету, зазначив засновник і куратор найбільшої в Україні мережі громадського моніторингу EcoCity, технічний експерт програми “Чисте повітря для України”, розробник чат-боту Radiation and Smog Alarm, Олексій Трелевський:

“Ініціатором підписання першого меморандуму був Віталій Мокін, завідувач кафедри Системного аналізу та інформаційних технологій. У нього на кафедрі, у вашому університеті, вже була встановлена станція «Екосіті». Ми задоволені співпрацею з паном Віталієм. Студенти та науковці кафедри аналізують великі датасети «ЕкоСіті» і їм для студентських робіт було надано доступ до даних нашої мережі у Вінницькій області. А це великих масивів даних не тільки з їхніх станцій, а ще й з інших, які знаходяться в Вінницькій області. Тому нашою командою було вирішено передати безоплатну станцію моніторингу на суміжну кафедру захисту довкілля”.

Ректор  ВНТУ Віктор Біліченко привітав присутніх із продовженням співпраці з міжнародною програмою «Чисте повітря для України» та розповів, що друга станція моніторингу повітря буде використовуватись у навчальному процесі та наукових дослідженнях студентів спеціальностей Екологія ­і Технології захисту навколишнього середовища.

“В першу чергу, я хочу подякувати від імені університету, що ви йдете на співпрацю з нами. Те, чим займається ваш проєкт «Чисте повітря» в Україні, це взагалі важко переоцінити. Ми будемо використовувати дані станції як в навчальних цілях, так і для різного роду досліджень. Сподіваємося, що наша співпраця на цьому не закінчиться. Тим більше, що моніторинг атмосферного повітря є надзвичайно актуальною проблемою в контексті війни. А завдяки роботі вашого проєкту, в цих умовах, коли йде війна, постійні обстріли, ми маємо інформацію, яким повітрям дихаємо. І розуміємо, що середовище на вулиці від цього дуже страждає і це ще збільшує значущість всіх цих досліджень”.

Зауважив на важливості моніторингу повітря під час війни та отриманні оперативних даних і завідувач кафедри екології, хімії та технологій захисту довкілля Віталій Іщенко: “Ми гарантуємо, що станція буде працювати. А її дані будуть корисними не тільки для кафедри, навчального процесу та практичних занять, але, безумовно, для мешканців міста. Цю інформацію ми будемо передавати адміністрації університету чи до міської ради, бо вона буде актуальна і корисна”.

Ще раніше, як нагадав Олексій Трелевський, команда нашого проєкту підписала меморандум з Вінницькою міською радою. Це означає, що дані від EcoCity передаються безпосередньо на їхні ресурси, тобто будь-яка станція, яка з’являється у Вінниці, передається безпосередньо до міської ради. Також дані зі станції EcoCity передаються напряму до Міністерства довкілля.

Всі власники станцій мають особистий кабінет, що дає безпосередній доступ до початкових архівних даних зі станції з щохвилинним їхнім усередненням, і архів з 20-хвилинним усередненням.

Технічний експерт проєкту “Чисте повітря для України” Олексій Трелевський наголосив на важливості використання даних моніторингу довкілля у навчальній і науковій діяльності. А також підготував для науковців ВНТУ подарунок.

“Ми раді, що Академічна спільнота Вінницького національного технічного університету долучилася до аналізу даних ЕкоСіті. А саме буде залучати студентів до аналізу даних і прикладного моніторингу. Тому що за прикладним моніторингом, за такими приладами, які визначають якість повітря, – майбутнє. Вже давно відходить хімічний спосіб досліджень. Невдовзі це будуть робити відповідно налаштовані, відкалібровані сенсори, які будуть показувати релевантні дані. Тому такий практичний моніторинг є хорошим стартом для студентів, саме на базі громадського моніторингу. Можливо, він не такий точний, як референсний моніторинг, але  на рівні індикатива буде надавати дані і ту інформацію, яка буде цікава саме для і студентів, і для академічної спільноти Вінницького національного технічного університету. Тому очікуйте ще одну станцію, яку ми передамо в університет на кафедру Віталію Мокіну. Думаю, за два тижні вона буде у вас”.

 

Дві станції громадського моніторингу EcoCity незабаром будуть встановлені поруч з корпусом Університету, її дані вимірювань будуть доступні на карті https://eco-city.org.ua/

А також жителям Вінниці та області варто завантажити додаток EcoCity

для Андроїд: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ecocity

(для iOS) https://apps.apple.com/ua/app/ecocity/id6473950551?l=uk

та отримувати сповіщення про небезпечні рівні забруднення повітря, підвищений радіаційний та хімічний фон.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

Про нас

Програма "Чисте повітря для України" реалізується з 2017 року неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами з різних регіонів України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

Координатори:

Партнери програми:

Донори:

Інформаційні партнери: