Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

Оцінка якості поверхневих вод в м. Дніпро в період з 11.11.2024 по 24.11.2024

Оцінка якості поверхневих вод в м. Дніпро в період з 11.11.2024 по 24.11.2024
Фото Majda Slamova (ілюстративне)

Команда “Чисте повітря для України” у співпраці з ЦЕМ на основі підписаного Меморандуму в липні 2023 року, продовжує моніторинг поверхневих вод у м. Дніпро, який здійснюється за допомогою автоматизованої станції «Наяда-2».

Ми проводимо оцінку якості поверхневих вод, щоб визначити придатність води для подальшого використання з метою:  

  • господарсько-побутового використання 
  • водокористування в оздоровчих, рекреаційних, спортивних цілях 
  • потреб рибного господарства.

В нашому випадку оцінювання якості поверхневих вод проводиться з урахуванням вимог до якості води водних об’єктів розташованих у межах населених пунктів визначеного Наказом МОЗ №721 від 02.05.2022 «Про затвердження Гігієнічних нормативів якості води водних об’єктів для задоволення питних, господарсько-побутових та інших потреб населення».   

Наголошуємо, що це не оцінка води згідно з питними нормативами, а також її епідеміологічного стану!

За період з 11.11.2024 по 24.11.2024 включно були проведені вимірювання за 17 показниками: 

  • загальний вміст зважених речовин (TSS),  
  • каламутність,  
  • забарвленість,  
  • загальний органічний вуглець (TOC),  
  • розчинений органічний вуглець (DOC), 
  • біохімічне споживання кисню (BOD),  
  • хімічне споживання кисню (COD),  
  • азот нітратний (NO3-N),  
  • нітрати (NO3-),  
  • хлорофіл а (Chl-a),  
  • сума ароматичних вуглеводнів (BTX),  
  • температура, 
  • розчинений кисень (O2),  
  • електропровідність (ЕС), 
  • калій(Potassium), 
  • pH, 

азот амонійний (NH4-N).
 

Оцінка стану вод р. Дніпро в межах м. Дніпро за період  11.1124.11.24 **

*Додаткова інформація про окремі показники: 
Біохімічне споживання кисню – кількість розчиненого кисню, що витрачається на аеробне біохімічне окиснення під дією мікроорганізмів а також розкладання нестійких органічних з’єднань що містяться у воді. Використовується для оцінки ступеня забруднення води органічними сполуками. 
Хімічне споживання кисню – кількість кисню, необхідна для хімічного окиснення неорганічних і органічних речовин. Різке зростання ХСК води свідчить про забруднення водойми. Величина ХСК є важливою гігієнічною характеристикою води, яка дозволяє судити про забрудненість води окисленими речовинами, але не дає інформації про склад забруднення. 

 

  •  Спостерігалися перевищення нормативів за показниками: 
    • сума ароматичних вуглеводнів (BTX) – спостерігались поодинокі випадки перевищень. 

     За показниками біохімічного споживання кисню (BOD), хімічного споживання кисню (COD), розчиненого кисню (O2), pH, нітрати (NO3-) та азот нітратний (NO3-N) перевищень не спостерігались.  

Гідрохімічний аналіз води р. Дніпро, як середовища існування гідробіонтів

о аналізу даних моніторингу води долучилися наші партнери – науковці з Дніпровського національного університету ім. Олеся Гончара, з яким “Чисте повітря для України” співпрацює з 2021 року (відповідно підписаного Меморандуму).

З метою оцінки якості води, як середовища існування гідробіонтів, проведено оцінку гідрохімічних показників із використанням стаціонарної станції «Наяда-2» у період з 11.11.2024 по 24.11.2024 р.

Встановлено, що показники температури води були на рівні +5,8–8,5 оС та відповідають нормативним показникам для рибогосподарського призначення. Температура води є важливим абіотичним показником, який істотно впливає на гідробіонтів, регулює швидкість життєвих процесів і визначає найважливіші фізико-хімічні властивості води. Забарвленість води та загальний вміст завислих речовин були у межах норми.

Співставлення Розчинений кисень та температура

Важливими показниками якості поверхневих вод є вміст біогенних речовин, основними з яких є сполуки азоту. При дослідженні не виявлено перевищень нормативних показників нітратного азоту та нітратів, як і у всіх попередніх дослідженнях.

Нітрати, азот нітратний та загальний вміст зважених речовин (TSS)

Показники рН були у межах норми та становили 7,9-8,2 од. Водневий показник – один із найважливіших показників якості води, який визначає характер хімічних і біологічних процесів, що відбуваються у воді.

При дослідженні середні показники розчиненого кисню трималися на рівні 16,9 мг/л та відповідають нормативним показникам для рибогосподарського призначення. Концентрація розчиненого кисню є важливим показником екологічного стану річки та якості води. Кисень забезпечує умови існування гідробіонтів у водному середовищі, відіграє важливе санітарно-гігієнічне значення.

Встановлено перевищення показників БСК5 – 4,8 мгО2/л, що не відповідає ГДК для водойм рибогосподарського призначення. Величина біохімічного споживання кисню залежить від наявності у водоймі значної кількості органічних забруднювачів. Основними джерелами забруднення поверхневих вод органічними речовинами є поверхневий стік із сільськогосподарських угідь, стоки органічних відходів тваринницьких комплексів, промислові стічні води переробної галузі та інше.

Співставлення: концентрації Біохімічного споживання кисню та Хімічного споживання кисню

Показники ХСК у воді дослідної ділянки не перевищували нормативні показники якості води для рибогосподарського призначення та складали у середньому – 8,3 мгО2/л. Порівнюючи отримані дані з попередніми дослідженнями, встановлено, що показники ХСК нормалізувалися і стабільно поступово знижуються, хоча упродовж довготривалого часу фіксувалися перевищення цих показників.

Вміст загального органічного вуглецю складав 18,1-20,6 мг/л. Максимальна концентрація розчиненого органічного вуглецю  становила 16,8 мг/л. Під час дослідження було встановлено поодинокі перевищення показників суми ароматичних вуглеводнів (BTX) у воді, як і у всіх попередніх дослідженнях.

Загальний органічний вуглець (TOC), Розчинений органічний вуглець (DOC), Сума ароматичних вуглеводнів (BTX) та Хлорофіл а (Chl-a)

Показники електропровідності води трималися у межах 356-374 µS/cm. Електропровідність поверхневих вод пов’язана з наявністю в них сольових компонентів (головних іонів), особливих змін даного показника порівняно з попередніми дослідженнями не виявлено.

Таким чином, за результатами досліджень вода на дослідній ділянці не відповідає нормативним показникам якості води для рибогосподарських потреб за значеннями показників БСК5. Також встановлено поодинокі перевищення показників суми ароматичних вуглеводнів (ВТХ) у воді, як і у всіх попередніх дослідженнях.

Порівнюючи отримані дані з попередніми дослідженнями, виявлено стабільне зниження показників ХСК, що є сприятливою ознакою для існування гідробіонтів.

 

Аналіз вимірювань якості води стаціонарною станцією «Наяда-2»  
з 11.11.2024 до 24.11.2024**

Про нас

Програма "Чисте повітря для України" реалізується з 2017 року неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами з різних регіонів України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

Координатори:

Партнери програми:

Донори:

Інформаційні партнери: