12 вересня відбувся семінар “Що по повітрю? Дізнайся, чим дихає твоя громада”, який зібрав понад 40 представників ВНЗ, громадських організацій та екоактивістів. Представляємо матеріали заходу.
Семінар був організований міжнародною програмою «Чисте повітря для України» з метою пояснити, як системний аналіз даних автоматизованого моніторингу якості атмосферного повітря та радіаційного гамма-фону (які надає Українська мережа EcoCity) допомагає розвивати громадську мережу моніторингу в умовах війни в громадах. А також нагадати, чим небезпечний вакуум безпекової інформації, та як отримувати інформацію про забруднення повітря та про радіацію навіть раніше, ніж це повідомлять органи влади.
Про системний аналіз даних станцій моніторингу повітря мережі EcoCity як наступний крок в розвитку мережі громадського моніторингу, на чому ґрунтується подібний аналіз та який алгоритм використовується, розповів Олексій Ангурець, експерт з екології та сталого розвитку програми «Чисте повітря для України».
“Все те, що ми зараз робимо у сфері громадського моніторингу – це пілотний проєкт (експеримент), який стане підґрунтям для розвитку державної системи моніторингу повітря. Ми пройдемо певні випробування, протестуємо як роботу самого обладнання, так і аналізу даних, інформування тощо. І згодом це все буде легше робити в державному секторі. Наша команда дуже сподівається, що держава візьме на озброєння все те, що ми вже зараз напрацьовуємо. В роботі наразі дві області – Запорізька та Дніпропетровська. Декілька причини, чому ми обрали саме ці регіони. По-перше, по цих областях вже є чимало напрацювань. По-друге, обидва регіони промислові, тобто проблема забрудненого повітря є, на жаль, сталою для них. На перспективу, звісно, ми плануємо розширювати географію досліджень”, – пояснив експерт.
Олексій додав, що команда робить такі звіти аналізу якості повітря щотижня. І вже має перший узагальнений звіт за серпень – ознайомитися з ним можна тут.
А також експерт анонсував новий напрямок подальшої роботи – аналіз моніторингу поверхневих вод. Команда «Чисте повітря для України» у співпраці з КП «Центр екологічного моніторингу» ДОР», розпочала аналіз та висвітлення даних моніторингу поверхневих вод у м. Дніпро, який здійснюється за допомогою автоматизованої станції «Наяда-2».
ЗАВАНТАЖИТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ>> 2023_09_12_Ангурець Системний_аналіз_даних_наступний_крок_в_розвитку_громадської
У своїй доповіді Олексій Трелевський, засновник і куратор Української мережі моніторингу якості повітря та радіації EcoCity, керівник команди розробників чат-боту Radiation and Smog Alarm розповів, чим небезпечний вакуум безпекової інформації, як отримати оперативну інформацію щодо забруднення повітря та радіації, й чому важливо мати засоби сповіщення для населення про небезпечні ситуації.
“На даний час вся інформація по моніторингу якості повітря, хімічній та радіаційній безпеці – є життєво необхідною для населення. Постійно лунають погрози, щось прилітає, і саме громадський моніторинг може швидко надати інформацію, оскільки багато постів державного моніторингу на сьогодні закрили свою інформацію для населення. Натомість дані моніторингу EcoCity – відкриті. Станції нашої мережі, попри руйнування мережі під час війни, передають дані онлайн на карту дані вимірювань, які щохвилини змінюються. Наразі таких станцій ми маємо понад 250 по всій Україні. Саме безпекова інформація, повідомлена вчасно, є додатковою інформацією, коли кожен для себе може зважити ризики і прийняти правильне рішення. І важливе те, що людина зможе зробити це вчасно”, – пояснює Олексій.
Ексерт додав, що алгоритм розрахунку умови оповіщення Radiation and Smog Alarm про забруднення максимально включає усі змінні для кожного користувача параметри: наскільки близько розташовані до нього станції вимірювання, чи вони працюють або відключені, чи це нове обладнання, яке показує цілий перелік забруднюючих речовин, включаючи чадний газ, формальдегід, хлор, аміак, чи старе, яке вимірює лише пил. Також враховується вплив забруднення на різні вразливі категорії населення.
Можна підписатися на дані однієї станції моніторингу поруч чи на декілька станцій в районі – обмежень немає. А також перевірити інформацію по цілому місту.
ЗАВАНТАЖИТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ>> 12 09 23 Трелевський Як_моніторинг_якості_повітря_та_радіаційного_фону_надає_безпекову
Вийшла жвава дискусія із пропозиціями, зауваженнями, заохоченнями та підтримкою щодо подальшої роботи над розбудовою мережі громадського моніторингу, як бази для розширення державної.
Під час обговорення доповідей експертів, присутні колеги екологи та науковців ВНЗ підтримали команду “Чистого повітря для України” в прагненні проведення аналізу даних моніторингу, водночас мали чимало питань щодо подальшого наукового аналізу даних, подальшого обґрунтування, та чи наразі обраховується похибка при обчисленнях (аби надалі не ставити під сумніви правдивість та облік отриманих даних). Натомість щоб саме ґрунтовний науковий підхід до аналізу даних від станцій служили базою для подальшої роботи в даному напрямку.
Щодо важливості оперативності повідомлення населення про загрозу хімічного та радіаційного забруднення, підтримав наших спікерів Олександр Костантінов, голова екологічної організації “Еко Хаб Харків”, додавши, що наукові знання – це необхідна складова моніторингу та обробки даних, але вчасно врятовані життя – важливіші.
“Створення альтернативних інструментів, які надають можливість як приймати рішення, так і планувати свої фактичні дії – є надто важливими. Наприклад, по Харкову (по ситуації з Коксовим заводом), саме Екосіті надала можливість аналізувати ситуацію саме навколо цього підприємства, коли люди-астматики втрачали життя. Бо ніхто не розумів звідки йде ця небезпека. І тільки наявність датчиків в промзоні надала дуже швидко локалізувати джерело викидів та побудувати стратегію боротьби з подібними викидами”, – розповів Олександр.
Запрошуємо передивитися відеозапис заходу на нашому каналі: https://www.youtube.com/watch?v=_npyKPsaTuw
Підпишіться на чат-бот і теж отримуйте сповіщення про радіаційний фон та забруднення повітря (абсолютно безплатно): https://t.me/ecocity_smog_alarm_bot
Запрошуємо слідкувати за оголошеннями про майбутні події міжнародної програми «Чисте повітря для України» на нашому сайті і сторінці в Facebook.
Розробка і технічна підтримка чат-боту Radiation and Smog Alarm забезпечені чеською ГО «Арніка» та українською ГО «Фрі Ардуіно» в рамках проєкту «Чисте повітря для України», що фінансується Міністерством закордонних справ Чеської Республіки в рамках Програми Transition та Національного фонду демократії (США).