Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

31.07.2021. Воркшоп у Запоріжжі «Мобільний моніторинг якості повітря із Sapphire-32»

2. 8. 2021

У рамках проєкту «Чисте повітря для України», було проведено практичний воркшоп з користування мобільною станцією громадського моніторингу якості повітря Sapphire-32.

20 учасників зібралися у Запорізькому обласному центрі молоді, щоби навчитися користуванню мобільною станцією громадського моніторингу якості повітря Sapphire-32.  Протягом 6 годин,  під керівництвом досвідченого лектора-інструктора Максима Сороки – еколога, науковця, громадського діяча, науково-технічного радника Української мережі громадського моніторингу повітря «EcoCity» та Мережі підтримки громадських досліджень «ДОВКОЛА», жителі Запоріжжя та гості з Харкова вивчали існуючі в Україні сучасні та доступні для кожного методи та інструменти моніторингу якості повітря міста.

Скачати презентацію М.Сороки>> Активне залучення широкої громадськості до дослідницької діяльності 2021-07-31-Zaporizhia-Air.pptx (1)

Після того, як учасники тренінгу зрозуміли засади громадського моніторингу, розпочалося практичне навчання. Сорока розповів та показав особливості конструкції та експлуатації сучасної мобільної станції Sapphire-32 від EcoCity, яку в минулому році подарували Запоріжжю у рамках проєкту «Чисте повітря для України»

Довідавшись, як спланувати дослідження якості повітря у певному районі, залежно від мети дослідження (стаціонарні джерела забруднення чи пересувні), від погодних умов, учасники обговорили практичні кейси планування моніторингу та аналізу отриманих результатів для міст Запоріжжя та Харкова.

У тематичній дискусії «Як Запоріжжю стати екомістом?», місцеві активісти, чиновники, науковці та небайдужі запоріжці обговорили можливості покращити екологічну безпеку в місті та особисту роль кожного у цьому. Відома активістка Тетяна Ярмохіна розповіла про результати мітингу та участі в робочих групах та закликала всіх особисто бути активними. Заступниця директора департаменту захисту довкілля Запорізької ОДА Ірина Пірогова розповіла про створення загальноміської системи оповіщення населення при НМУ, яке відбувається за допомоги експертів проєкту «Чисте повітря для України» та мережі EcoCity і де важливою є роль громадського моніторингу.

Представник «Екокоаліції» Олександр Костенко зробив огляд найбільш небезпечних забруднюючих речовин у повітрі міста Запоріжжя.

Голова громадської організації «Екосенс» Тетяна Жавжарова проаналізувала можливості зниження забруднення повітря від енергетики та транспорту, закладені в Green Deal та Угоді мерів, та познайомила присутніх з поняттям ПДСЕРК.  

Скачати презентацію Т.Жавжарової>> Нащо знижувати викиди від енергетики і транспорту Презентація пдсрк.pptx

Учасники воркшопу провели практичні вимірювання якості повітря з допомогою станції Sapphire-32 на площі Фестивальній біля Запорізької облдержадміністрації.  Саме обладнання залишається в Запоріжжі та є доступним для подальшої роботи із моніторингу якості повітря та адвокації вирішення проблеми забруднення довкілля у Запоріжжі. 

І ще один важливий результат заходу: у Запоріжжя вперше привезена інноваційна станція EcoCity із датчиком УФ-випромінення і подарована одному з найбільш активних учасників Владу Демидовцю.  

Організаторами заходу стали запорізькі ГО «Екосенс»,  «Дзиґа» та ФОНІ.

Воркшоп проводився в рамках проєкту «Чисте повітря для України», який реалізується чеською неурядовою організацією Arnika та Українською мережею громадського моніторингу повітря EcoCity, за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки в рамках Програми сприяння переходу Transition та Національним фондом на підтримку демократії (NED, США).

Про нас

Програма "Чисте повітря для України" реалізується з 2017 року неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами з різних регіонів України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

Координатори:

Партнери програми:

Донори:

Інформаційні партнери: