Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

У Києві обговорять управління якістю атмосферного повітря в різних регіонах

2. 12. 2021

Запрошуємо на круглий стіл у Міндовкілля 9 грудня 2021 року за участю чеських та українських експертів.

КИЇВ / ПРАГА – У Європі кількість смертей через забруднення повітря неухильно зменшується протягом останніх десятиліть (1, 2). Проте рівень забруднення повітря в Україні, особливо в містах, все ще небезпечно високий (3). Україна в 2019 році отримала новий інструмент захисту екологічної безпеки жителів (4) за зразком країн ЄС і має готувати регіональні плани управління якістю повітря.

Про те, як реалізуються ці плани зменшення забруднення повітря та які основні перешкоди потрібно подолати, говорили представники влади та громадськості, науковці на круглих столах у Краматорську та Дніпрі, організованих чесько-українським міжнародним проєктом «Чисте повітря для України».

Учасниками було поставлено багато важливих питань щодо практики здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря та управління якістю атмосферного повітря і впровадження Постанови №827 КМУ «Деякі питання здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря» на місцях.

У Києві 9 грудня на підсумковому круглому столі «Управління якістю атмосферного повітря: від концепції до реалізації» буде представлене порівняння планів управління якістю повітря в різних регіонах та відбудеться обговорення практики здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря.

Запрошуємо вас до участі у підсумковому круглому столі у Києві поставити ваші питання безпосередньо до представників Міністерства захисту довкілля і природних ресурсів України.

Програма підсумкового круглого столу у Києві

(9 грудня, 15:00-17:30, Орхуський інформаційний центр, вул. Митрополита Василя Липківського, 35 Орхуський інформаційно-просвітницький центр,  Міністерство захисту довкілля)

15.00        Відкриття круглого столу:

Мартін Скальський (голова ГО «Арніка» (Чехія)

Михайло Хорєв, заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України

15.20        Олексій Ангурець (КП «Центр екологічного моніторингу»,  ГО «Зелений світ – Друзі Землі»): Управління якістю атмосферного повітря: від концепції до впровадження.

15.50        Марина Ратушна (ГО «Екодія»): Реалізація планів поліпшення якості повітря в країнах Європи.

16.10        Досвід міст у розробці  Програм державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря (Київ, Вінниця, Хмельницький, Черкаси)

Дмитро Мац  – заступник начальника управління екології та природних ресурсів Миколаївської ОДА

Інна Куцка – заступник начальника управління з питань екології та контролю за благоустроєм Хмельницької міської ради

Анна Пшенічнікова – головний спеціаліст відділу екології департаменту житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради

Марина Тіщенкова, заступниця начальника управління, начальник відділу охорони навколишнього середовища та оцінки впливу на довкілля КМДА

16.40        Наталія Холодова (ГО “Екоклуб”): Що не так з моніторингом атмосферного повітря на прикладі Рівного та як до цього дотична оцінка впливу на довкілля

16.50-17:30 – Обговорення, відповіді на питання.

Модератор: Єгор Фірсов, голова ГО “Офіс довкілля”, екс-керівник Держекоінспекції України (Київ)

«Відсутність інформації є основною перешкодою у пошуку вирішення проблеми забруднення в Україні. Більшість регіонів не мають сучасних систем моніторингу якості повітря на основі сучасних технологій. Якщо моніторинг існує, то дані зазвичай не є загальнодоступними», – каже експерт «Центру екологічного моніторингу» Дніпропетровської обласної ради Олексій Ангурець. Саме це підприємство з річним бюджетом лише близько 3 млн. грн. керує мережею з 15 стаціонарних станцій моніторингу у місті Дніпрі та публікує всю інформацію в Інтернеті. У 2019 році вони придбали сучасну пересувну лабораторію моніторингу і проводять високоточні вимірювання в більш віддалених або проблемних місцях.

На круглому столі буде презентоване дослідження «Управління якістю атмосферного повітря: від концепції до реалізації», підготоване експертами проєкту. У дослідженні аналізується ситуація в п’яти областях: Київській, Дніпропетровській, Харківській, Запорізькій та Донецькій, які охоплюють промислові «зони» та «агломерації», що представляють собою найбільш забруднені райони країни, що потребують особливої ​​уваги.

 

Час: 9 грудня з 15:00 до 17:00

Місце: вул. Митрополита Василя Липківського, 35 Орхуський інформаційно-просвітницький центр, 1 поверх, кімната 103  (окремий вхід, у будівлі Міністерства захисту довкілля)

Можлива участь у Zoom.

Реєстрація за посиланням: https://cutt.ly/wTLdHqB

 

З питань участі у заході звертайтеся:

Alina Mashenko, координатор заходів проєкту «Чисте повітря для України»

tel.: +38 099 303 32 32 / tel.: +38 063 514 59 49 / info@cleanair.org.ua

 

Для отримання додаткової інформації:

Tetiana Zhavzharova: Telegram/Viber/WhatsApp: 099 756-18-95 / Tel. 068-8066-454

________________________________________________________________________

Примітки:

  • У вересні 2021 року Всесвітня організація охорони здоров’я ООН випустила нові рекомендації щодо якості повітря, які надають чіткі докази шкоди, яку забруднене повітря завдає здоров’ю людей, навіть у менших концентраціях, ніж вважалося раніше. За оцінками експертів ВООЗ, забруднення повітря щороку спричиняє до 7 мільйонів передчасних смертей і призводить до втрати мільйонів здорових років життя. Повна публікація: https://apps.who.int/iris/handle/10665/345329

(2) Завдяки кращій якості повітря у 2018 році приблизно на 60 000 людей менше передчасно померли через забруднення дрібними твердими частинками порівняно з 2009 роком в ЄС. Що стосується діоксиду азоту, то зниження ще більше, оскільки за останнє десятиліття передчасна смертність знизилася приблизно на 54 %. Постійна реалізація екологічної та кліматичної політики в Європі є ключовим фактором покращень (Європейське екологічне агентство, листопад 2020 р.). Більше: https://www.eea.europa.eu/highlights/marked-improvement-in-europes-air

(3) Дослідження про забруднення повітря в Україні:

«Забруднення повітря в Україні з космосу» (грудень 2020 р.): https://cleanair.org.ua/publication/zabrudnennya-povitrya-v-ukrayini-z-kosmosu/

(4) Постанова 2019 №827. Порядок проведення державного моніторингу у сфері охорони атмосферного повітря, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 р. № 827.

 

Про нас

Програма "Чисте повітря для України" реалізується з 2017 року неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами з різних регіонів України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

Координатори:

Партнери програми:

Донори:

Інформаційні партнери: