Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

Підписано меморандум про співпрацю з провідним навчальним закладом Кіровоградщини

24. 1. 2022

21 січня Центральноукраїнський національний технічний університет підписав Меморандум про стратегічну співпрацю з міжнародним проєктом «Чисте повітря для України». ЦУНТУ уже розпочав дослідження якості повітря завдяки отриманому інноваційному обладнанню.

«Сьогодні у нас важливий прорив у галузі екологічних проєктів – ми долучаємося до проєкту «Чисте повітря для України». Якість навколишнього середовища, чистота повітря – запорука здоров’я кожної людини та становища суспільства в цілому. Тож дослідження в напрямку екології є надзвичайно важливими для міста та країни, – зазначив на церемонії Володимир Кропівний, ректор Центральноукраїнського національного технічного університету, академік Міжнародної кадрової академії,заслужений працівник освіти України. – Підписання Меморандуму дасть нам можливість розширити дослідження у місті Кропивницькому з допомогою сучасного обладнання, яке нам передається партнерами. У нас з’являється можливість залучити студентів, науковців. Сподіваємося отримати нові цінні наукові результати та практичні рекомендації. Це дасть можливість реалізувати проєкти із подальшого поліпшення стану довкілля у регіоні. Прикладемо максимум наукових і освітніх зусиль до реалізації цього чудового цікавого проєкту». 

Проєкт «Чисте повітря для України» поширює трансформаційний досвід Європейського Союзу та Чеської Республіки, залучає громадян, науковців та експертів до публічних кампаній, досліджень та спільних дій заради чистого повітря для всіх в Україні. Підтримує локальні природоохоронні ініціативи, розвиток громадського моніторингу довкілля, тематичні дослідження та підтримує співпрацю інституцій громадянського суспільства з академічними спільнотами.  

«Дуже важливою частиною нашої діяльності є співпраця з університетами, оскільки ми вважаємо, що ваша участь в екологічній діяльності має вирішальне значення для ефективності результату, – сказала Марцела Черноцова, координаторка міжнародного проєкту «Чисте повітря для України». – Тож запрошуємо вас, університети, взяти участь у мережі моніторингу – ми надаємо станції моніторингу для встановлення в кампусі університету. А ще ми пропонуємо грантову програму для університетів – для організації конференцій на тему забруднення повітря. Якщо Covid, а власне і політична ситуація дозволяє, ми хочемо надати також гранти на подорожі для експертів для участі в заходах, пов’язаних з метою проєкту».

У нашій діяльності ми підтримуємо локальні природоохоронні ініціативи, розвиток громадського моніторингу довкілля, тематичні дослідження та підтримуємо співпрацю інституцій громадянського суспільства з академічними спільнотами», – розповів у вступній промові Максим Сорока, науково-технічний радник міжнародного проєкту «Чисте повітря для України».  

Презентація>>2022-01-21-Presentation CUNTU (final) (1)

 Проєкт «Чисте повітря для України» підтримує розширення громадської мережі моніторингу повітря EcoCity. Зараз EcoCity – найбільша мережа, яка об’єднує понад 600 станцій в різних регіонах.«Команда EcoCity радіє приєднанню Центральноукраїнського національного технічного університету до міжнародного проєкту «Чисте повітря для України»,відповів Олексій Трелевський, голова Громадської організації «Фрі Ардуіно» та куратор української мережі громадського моніторингу якості повітря EcoCity. – Наша мета – залучення молоді до суспільно корисного винахідництва, вивчення природничих і технічних наук, інформування населення про якість повітря у промислових агломераціях та найвіддаленіших куточках України , стимулювання розвитку державної та муніципальної систем стеження за якістю повітря. Наша станції можуть аналізувати якість повітря за 19 показниками забруднення повітря. Щомісяця електронною картою https://eco-city.org.ua/ користуються понад 30 тисяч користувачів з України».  

Нещодавно на будівлі кампусу Центральноукраїнського національного технічного університету була встановлена нова  станція громадського моніторингу якості повітря EcoCity, надана університету в межах нової програми підтримки академічних спільнот проєкту «Чисте повітря для України». 

Про візію майбутньої співпраці та наукових досліджень розповіла Ольга Медведєва, завідувачка катедри екології, охорони навколишнього середовища та здорового способу життя, канд. біол. наук, доцент Центральноукраїнського національного технічного університету: «Від імені кафедри та університету дякую за можливість приєднатися до такого важливого проєкту «Чисте повітря для України, – сказала пані Ольга. – Повітря – це найголовніша запорука нашого життя. Тож усі питання, пов’язані з якістю повітря, є надзвичайно важливими. Дуже тішить, що нам надано сучасне інноваційне обладнання, яке містить штучний інтелект. Це надзвичайно перспективний напрямок. Будемо використовувати цей прилад у навчальному процесі та науковій діяльності. Маємо великий досвід моніторингу водних об’єктів, а з моніторингом повітрям ми тільки починаємо працювати.  Дані будемо надавати міській та обласній адміністрації, щоб ефективно управляти якістю повітря. Всі результати аналізів та прогнози будуть корисні не тільки для нашої області, але і країні в цілому». 

Цікаво, що першим зацікавився Citizen Science і встановив першу станцію у місті Кропивницькому Андрій Кириченко, проректор з науково-педагогічної роботи Центральноукраїнського національного технічного університету, доктор технічних наук, професор. «Проглядаючи новини на сторінці у Фейсбук «Чисте повітря для України», я побачив можливість для наукових спільнот. І ми отримали станцію більш професійну, яка дозволяє моніторити більше показників. Віримо, що ця робота буде корисною для суспільства і України. Щоб повітря стало чистішим, треба його стан аналізувати постійно. Будемо популяризувати цю ідею Citizen Science і моніторингу якості повітря і надалі». 

Підписання меморандуму про співпрацю надає нові можливості для розвитку міжнародної співпраці, як проаналізував  Олександр Левченко, проректор з наукової роботи, доктор економічних наук, професор, академік Академії економічних наук України: «У рамках проєкту «Добре» USAID, ми навчаємо громади, як поєднати економічний розвиток із екологізацією середовища, як забезпечити безпечне довкілля. Створили кластер бджільництва, даємо консультації громадам із розвитку сучасних агротехнологій. Раді долучитися і до розвитку технологій для чистого повітря».  

У церемонії узяли участь представники міської ради та обласної державної адміністрації, високо оцінивши перспективи співпраці  Центральноукраїнського національного технічного університету та міжнародного проєкту «Чисте повітря для України» у покращенні безпеки довкілля на Кіровоградщини та у країні. 

Відеозапис церемонії підписання Меморандуму про співпрацю доступний: https://fb.watch/aGp7sUwBHj/ 

Проєкт «Чисте повітря для України» здійснюється за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки в рамках TRANSITION Promotion Program та Національного фонду на підтримку демократії (NED, USA).

Про нас

Програма "Чисте повітря для України" реалізується з 2017 року неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами з різних регіонів України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

Координатори:

Партнери програми:

Донори:

Інформаційні партнери: