Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

Кременчуцький національний університет створює систему моніторингу якості повітря та радіації для безпеки містян

21. 8. 2022

Підписано Меморандум про співпрацю між Університетом та міжнародним проєктом «Чисте повітря для України», який реалізують в Україні ГО Free Arduino та чеська неурядова  організація Arnika. Науковці розповіли про свої плани.

Кременчук – промислове місто, яке до війни мало розвинену нафтопереробну промисловість і забруднене повітря. Ракетні удари по місту показали, що у громади та муніципалітету в разі небезпеки немає інструменту для оперативного визначення забруднення повітря та радіації. Науковці Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського (КрНУ) давно займалися моніторингом атмосферного поввітря, стежили за розвитком можливостей мережі громадського моніторингу Ecocity, використовували в навчальному процесі, а в 2021 році встановили на одному з корпусів університету пристрій моніторингу якості повітря AirFreshMax. Цього літа меценати з бізнесу допомогли придбати 6 станцій Ecocity AirFreshMa, а ще 2 станції проєкт «Чисте повітря для України» надав у подарунок.

«Наша організація «Арніка» вже кілька років працює в Україні, зосереджуючись головним чином на забрудненні повітря та участі громадськості в судових процесах і питаннях навколишнього середовища, – відзначила Марцела ЧЕРНОЦОВА, координаторка проектів ГО  «Arnika» (Чехія) в Україні https://arnika.org – Основна діяльність нашого проекту залишається незмінною – це розробка та підтримка громадської мережі моніторингу повітря EcoCity, яку забезпечує наш партнер Free Arduino. На жаль, мережа була значно пошкоджена, і багато станцій були зруйновані або відключені. Зараз працюємо над відновленням. Важливість мережі була доведена під час війни, що триває, оскільки багато громадян і місцеві органи влади використовували дані та інформацію для визначення ситуації з якістю повітря – особливо у випадку атак і аварій, спричинених обстрілами та повітряними нальотами (наприклад, Запорізька атомна електростанція). І я рада, що ми не лише відновлюємо пошкоджені ділянки мережі, а й розширюємо мережу на нові території. До нашої мережі приєднуються нові користувачі з таких місць, як Рівне, Вінниця, Диканька – а тепер і Кременчук. Дякуємо, що приєдналися до нас!».

Михайло ЗАГІРНЯК, ректор КрНУ, високо оцінив перспективи співпраці. «Це важлива ініціатива, оскільки ми знаходимося під пресом війни, що ще більше загострило проблеми існування людства, пов’язані з техногенними катастрофами. Долучення до Мережі громадського моніторингу якості повітря та радіації дасть змогу розширити бачення того, що відбувається в регіоні, і покаже студентам, що треба піклуватися про навколишнє середовище. Зв’язок з начальними програмами очевидний», – зазначив він.

Адже Університет надає освіту за IT-спеціальностями, інженерними, екологічними.

«Команда мережі EcoCity та ГО «Фрі Ардуіно» радіє інтересу академічної спільноти  Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського до громадського моніторингу якості повітря, поширення ідей сталого розвитку та практик Citizen Science. Я впевнений, що цей Меморандум стане першим кроком багаторічної та плідної співпраці, інформаційної та технічної підтримки, а також підготовки та реалізації спільних ініціатив, заходів та проєктів», – відповів Олексій ТРЕЛЕВСЬКИЙ, куратор мережі EcoCity, голова ГО «Фрі Ардуіно», https://eco-city.org.ua/ (м. Івано-Франківськ).

EcoCity – це Українська мережа громадського моніторингу якості повітря, яку впроваджує ГО «Фрі Ардуіно» спільно з партнерами та науково-технічними радниками. Проєкт не обмежується моніторингом вмісту дрібнодисперсного пилу фракції РМ2.5 та РМ10, а активно працює над усім переліком пріоритетних забруднюючих речовин, рекомендованих Всесвітньою організацією охорони здоров’я ВООЗ. Зараз станції проєкту EcoCity здатні оцінювати якість повітря за 19 забруднюючими речовинами, серед яких приземний озон, чадний газ, діоксид азоту та леткі органічні сполуки. Мережа EcoCity розвиває активні партнерські стосунки з інституціями громадянського суспільства та академічними спільнотами. Щомісяця електронною картою якості повітря (www.eco-city.org.ua) користуються понад 30 тис. користувачів з України.

Микола НЕСЕН, директор Вищого професійного училища 7, м. Кременчук, подякував чеським партнерам і додав: «Ми віримо, що Україну відбудуємо як європейську країну. І екологія для нас – важлива сфера для розвитку».

КрНУ долучив до моніторингу і Кременчуцький медичний коледж імені В. І. Литвиненка. «Як медики, ми розуміємо, що екологія – це важливий фактор здоров’я населення планети як сьогодні, так і майбутніх поколінь. Тож наш коледж буде моніторити якість повітря в районі дитячої лікарні», – прокоментувала директорка коледжу Світлана МАЛИК.

Також до моніторингу приєднується Політехнічний коледж КрНУ у місті Горішні Плавні.

Першим етапом співпраці сторін стане організація системи громадського моніторингу якості атмосферного повітря у Кременчуці. Реалізацією проекту займатиметься команда науковців КрНУ: перший проректор КрНУ, професор Володимир Никифоров, д.т.н. Володимир Бахарєв, д.т.н. Андрій Перекрест, к.т.н. Володимир Ченчевой, к.т.н. Ольга Ченчева, к.т.н. Олена Корцова.

Тож наукова спільнота Кременчука інформуватиме населення про якість повітря та радіацію, дбатиме про безпеку довкілля, та залучатиме студентів до застосування IT-технологій для досягнення сталого розвитку.

 

Про нас

Програма "Чисте повітря для України" реалізується з 2017 року неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами з різних регіонів України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

Координатори:

Партнери програми:

Донори:

Інформаційні партнери: