20 лютого Львівський національний університет імені Івана Франка підписав Меморандум про стратегічну співпрацю з міжнародним проєктом «Чисте повітря для України». Вже за декілька тижнів навчальний заклад розпочне дослідження якості повітря завдяки отриманому інноваційному обладнанню.
«Львів має зараз досить високі показники забруднення твердими частинками. Тому для нашого університету надзвичайно важливо взяти участь у такому проєкті. Очевидно, що ми зможемо фіксувати запилення, причому робити це регулярно. По Львову вже встановлені такі станції моніторингу повітря, і завдяки цьому ми зможемо оцінити критичніше ситуацію, яка є на сьогодні», – зазначила під час підписання меморандуму Звенислава Мамчур, завідувачка кафедри екології Львівського національного університету ім. І.Франка.
Проєкт«Чисте повітря для України» поширює трансформаційний досвід Європейського Союзу та Чеської Республіки, залучає громадян, науковців та експертів до публічних кампаній, досліджень та спільних дій заради чистого повітря для всіх в Україні. Підтримує локальні природоохоронні ініціативи, розвиток громадського моніторингу довкілля, тематичні дослідження та підтримує співпрацю інституцій громадянського суспільства з академічними спільнотами.
Першою зацікавилася Citizen Science та ініціювала розпочати співпрацю із проєктом “чисте повітря для України” Наталя Джура, доцентка кафедри екології Львівського національного університету ім. І.Франка. Науковиця ще минулого року брала участь у вебінарах та інших заходах програми, де йшлося зокрема про станції моніторингу повітря, а також різні можливості інформаційних ресурсів.
«Відразу подумала, що було б дуже добре в рамках співпраці з вами залучати наших студентів до аналізу даних моніторингу повітря під час виконання курсових та дипломних проєктів. Зокрема, в нас є така навчальна дисципліна Методи екологічних досліджень, і випускаємо фахівців-екологів, які повинні знати і вміти використовувати найновіші сучасні інформаційні ресурси при проведенні екологічного моніторингу. Тому ми надзвичайно зацікавлені в тому, щоб мати таку станцію для проведення моніторингу якості і чистоти повітря в нашому університеті, зокрема, при кафедрі екології. Впевнена, в нас вийде гарна співпраця і чудові наукові доробки зі студентами, які будуть визначати якість повітря, інші можливості, які будуть чи в іншій станції, чи на платформі проєкту. Тому нам дуже потрібна така взаємовигідна співпраця для впровадження якісного освітнього процесу під час підготовки фахівців-екологів», – розповіла пані Наталя.
Про важливість використання інноваційного обладнання під час навчання зауважив і Юрій Драч, завідувач лабораторії екологічних досліджень Львівського національного університету ім. І.Франка.
«Залучення нових стейкхолдерів до навчального процесу – це завжди сприяє якості освіти. І я думаю, що наші студенти, наші здобувачі, зможуть підвищити якість наших наукових робіт завдяки такій співпраці».
Проєкт «Чисте повітря для України» підтримує розширення громадської мережі моніторингу повітря EcoCity. Зараз це найбільша мережа, яка об’єднує понад 250 станцій в різних регіонах. Зокрема перші станції моніторингу повітря EcoCity були встановлені у місті Лева у 2019 році. Співпраця з львівськими університетами продовжується. Минулого року ще один ВНЗ приєднався до мережі моніторингу. Цьогоріч ще одна станція запрацює у Львові на кампусі іншого вишу.
«Ми дуже раді, що Академічна спільнота Львівського національного університету імені Франка цікавиться моніторингом, хоче використовувати наше обладнання для навчання студентів, показувати їм на практиці, як здійснюється моніторинг за допомогою приладів. Фактично це вже вивчення новітнього моніторингу, тому що рухаються технології і сенсорні блоки за визначенням якості повітря – це не майбутнє, це теперішнє, а в майбутнє вони тільки будуть більше розвиватися, робитися більш розумними, інтегруватися у наше повсякденне життя, – сказав Олексій Трелевський,куратор Української мережі моніторингу EcoCity та експерт проєкту «Чисте повітря для України». – Ми раді співпраці, адже ви готові навчати студентів прикладному моніторингу, використовуючи станції ЕкоСіті. Коли ви отримаєте і підключите станцію, то зареєструєте свій особистий кабінет, де будуть всі дані з цієї станції. Якщо у вас буде можливість і бажання залучити студентів до аналізу більших масових даних, то можете подати заявку на реєстрацію кабінету дослідника EcoСity. А ми з радістю вам надамо увесь архів даних, який є збережений по Львівській області. Тобто це вже більший масив даних, з яким можна працювати і писати наукові робити».
Проєкт Чисте повітря для України в рамках підписаного меморандуму про співпрацю передасть Львівському національному університету імені Івана Франка станцію громадського моніторингу AirFreshMax. Дана станція обладнана сенсором вимірювання дрібнодисперсного пилу фракціями PM2.5 і PM10.
За словами технічного експерта у Львові встановлені станції від ЛУН Місто з програмною термокомпенсацією. Натомість станція від ЕкоСіті має фізичну термокомпенсацію.
«Тобто у нас при піднятій вологості відбувається нагрів повітря перед пиломіром. І ми переводимо частинки води в газоподібний стан, щоб вони не впливали на показники пиломіра. Це робиться фізично, через нагрів, – пояснив Олексій Трелевський. – Станція буде обладнана метрологічними сенсорами температури, тиску і вологості. Також обладнана металооксидним сенсором оксиду вуглецю, діоксиду азоту і аміаку. При перехресному моніторингу дрібних частинок пилу ви точно будете знати з металооксидним сенсором природу цього пилу. Тобто, якщо цей пил від спалювання, у вас автоматом буде підійматися чадний газ, тобто ви будете бачити динаміку, залежність між зростанням дрібнодисперсних часток фракції PM2,5 і концентрацією чадного газу. Також ви будете з допомогою цього сенсора бачити динаміку автотранспорту, руху у Львові».
Зокрема дана станція обладнана газорозрядним лічильником Гейгера-Мюллера, який визначатиме гамма-частинки, фактично – це радіаційний фон (відображається у даних станції в мікрорентгенах на годину). Даний сенсор досить швидкий по реагуванню, тобто фактична затримка обчислення складає приблизно 30-40 секунд. Якщо буде загроза радіації, то в автоматичному режимі станція повідомить користувачів про перевищення радіаційного фону через застосунок EcoCity*. Якщо хоча б одна станція в області, наприклад, перетне відмітку в 50 мікрорентгенів/годину, і ця відмітка буде спостерігатися впродовж 10-хвилинного динамічного періоду часу, то всім підписникам станцій у Львівській області, прийде таке оповіщення.
Тому наостанок технічний експерт програми та засновник мережі громадського моніторингу повітря EcoCity нагадав, наскільки важливо бути обачними та відповідальними при використанні наданого обладнання.
«Станція буде в публічному доступі. Якщо ви, наприклад, матимете бажання проводити якісь досліди, перевірити, чи дійсно станція уловлює радіацію. І ви будете застосовувати якісь радіоактивні матеріали чи уранове скло (можна поставити на станцію), чи якісь інші радіоактивні елементи, але які дають якийсь там фон, порядку 50-100 мікрорентген в годину, то бажано таке робити, коли станція у сервісі. Тому що буде відправлено автоматичне оповіщення усім підписникам станції у Львівській області. Хоча можете теж таке зробити, перевірити роботу станції та сповіщень, які мають надходити в нашому застосунку, але потім офіційно заявити, що це зробили ви як дослідження».
*Щоб отримувати оповіщення про радіаційну, хімічну небезпеку та якість повітря, завантажуйте наш додаток EcoCity:
для Андроїд: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ecocity
(для iOS) https://apps.apple.com/ua/app/ecocity/id6473950551?l=uk
Дізнатися про якість повітря та радіаційний фон у вашій місцевості в реальному часі можна на карті EcoCity: https://eco-city.org.ua/