Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

Відбулася офіційна презентація нового сайту моніторингу повітря Reborn.EcoCity

6. 9. 2024

4 вересня 2024 року пройшла офіційна презентація оновленого сайту моніторингу якості повітря EcoCity: Reborn. Захід під назвою «Вплив війни на довкілля та безпека: EcoCity як інструмент моніторингу повітря і екологічних загроз» об’єднав понад 170 учасників, серед яких активісти, екологи, представники органів місцевого самоврядування, журналісти, науковці та студенти. Подія продемонструвала значний інтерес до проблематики екологічних загроз та нових інструментів для їхнього моніторингу.

На початку всіх присутніх привітала координаторка програми “Чисте повітря для України” Марцела Чернохова. 

«Сьогодні великий день для нашої команди. Ми офіційно запускаємо оновлений та оновлений вебсайт Ecocity. Він є лише вершиною дуже великого айсберга та являє собою складну систему. Сайт заснований на багаторічній наполегливій роботі нашої команди».

Координаторка нагадала, що спочатку були розроблені надійні станції для створення мережі громадського моніторингу повітря. Потім командою Чистого повітря розроблено алгоритм та Український індекс якості повітря, які використовуються для правильної структури формування та надання повідомлень.  

«А потім, щоб зробити внесок у безпеку українців, ми також розробили чат-бот і застосунок EcoCity – щоб ви отримували миттєве сповіщення про зміни якості повітря. Важливість такої інформації зросла в умовах війни та пов’язаних із нею загроз здоров’ю та життю людей», — додала Марцела Чернохова.

Проєкт EcoCity існує вже понад шість років і невпинно розвивається та зростає. Він виріс із кількох простих станцій в Івано-Франківську до масштабної мережі, що охоплює всю Україну та відстежує понад 20 різних забрудників атмосферного повітря. ЕcoCity було розроблено та підтримується програмою “Чисте повітря для України” за підтримки чеської НГО “Арніка”.  

Одним із ключових моментів  стала демонстрація нового сайту. Її провів Дмитро Обухов, один із розробників проєкту. Він пояснив, що розширення мережі EcoCity сприяло збільшенню навантаження на сервер і сайт. Саме тому вирішили повністю оновити серверну інфраструктуру й, відповідно, створити новий вебсайт Reborn.EcoCity.

«До нас часто зверталися люди з проханням додати якісь функції на сайт, наприклад, графік забруднення станції за місяць, або якусь додаткову статистику, або якісь ще можливості для аналізу даних. Щоразу ми стикалися з тим, що старий сайт не передбачав такої функціональності, тому що ми починали з п’ятьох станцій, які просто передавали свої дані. Тому декілька місяців тому було вирішено повністю переробити цей сайт, написати його з нуля, враховуючи всі наші потреби, і основне зробити його таким, щоби будь-які прохання користувачів ми могли реалізувати». 

Дмитро детально розповів про новий інтерфейс сайту, його функціональні можливості та покращення, що були реалізовані для зручності користувачів.

Серед головних новацій виділяється зручний пошук станцій на мапі, можливість перегляду даних про стан повітря у різних регіонах та детальна статистика рівня забруднення, що дозволяє користувачам отримувати максимально точну інформацію про якість повітря в режимі реального часу. Також розробник зауважив, що на новому сайті з’явився пошук міст по назві, чого раніше не було, але попит на це був.

«В новій версії ми можемо зайти на старинку статистики, яка показує список областей. І можемо, наприклад, посортувати за назвою, перевірити, яка з областей зараз більше забруднена. Є можливість подивитися середні показники по конкретній області, які наразі там фіксуються. Тут можна перевіряти і рекомендації, які є при певному рівні забруднення, які можуть впливати на здоров’я», — розказав Дмитро. 

Ще одна новація — можливість дізнатися показники за останні 48 годин на кожній станції. Завдяки цьому є можливість порівняти дані за останні дві доби: чи забруднення було таким, яким воно було, наприклад, тиждень тому чи місяць тому. Також під час заходу експерт з екології Олексій Ангурець підкреслив важливість моніторингу непрямих військових загроз для довкілля та наголосив на небезпеці, яку становлять техногенні аспекти війни. Він зазначив, що сучасні конфлікти можуть мати значний вплив на екологічну безпеку, і тому такі інструменти, як EcoCity, є надзвичайно важливими для запобігання та контролю екологічних ризиків.

«Система моніторингу довкілля і охорона навколишнього середовища на перспективу має включати і систему, яка може визначати ті забруднювачі, про які я зазначав, і бути часткою також цивільної оборони, тобто нести подвійну функцію, як попереджати нас про загалом стан довкілля і небезпеку від етногенних катастроф, від випадків діючих підприємств, так і частину від можливих військових дій, попередження про хімічну небезпеку пов’язані з військовою агресією нашого сусіда. Тому це має, врешті-решт, вплинути на розвиток системи моніторингу, як національної, так і муніципальної системи, так і громадської, про яку ми говоримо зараз», – додав експерт.

Завдяки оновленому сайту EcoCity: Reborn, користувачі тепер мають доступ до ще більш надійного інструменту для моніторингу стану повітря та виявлення потенційних загроз для довкілля. Новий сайт також забезпечує можливість подальшого розширення функціональності, що дозволить враховувати актуальні потреби користувачів і оперативно реагувати на виклики, які виникають в умовах війни.
«Нова версія сайту EcoCity дає можливість відстежувати ці загрози в режимі реального часу, що дозволяє оперативно реагувати на виклики і мінімізувати їхній вплив», — зазначив Олексій Ангурець.

Завантажити презентацію «Техногенна війна: моніторинг непрямих військових загроз» можна тут>> 

Під час презентації учасники вже висловили побажання щодо фону нового сайту: зробити його світлішим, або щоб користувачі могли самі його обирати.

Також виникло чимало питань, які обговорили присутні. Наприклад, питання  аварійних ситуацій на підприємствах та реагування на такі випадки з боку держави, підняла заступниця директора Департаменту захисту довкілля облдержадміністрації Ірина Пірогова. Чималий інтерес був і до технічних характеристик станцій мережі EcoCity. 

Важливою темою стало обговорювання оцінки впливу забруднення повітря на здоров’я населення разом із паралельними вимірюваннями повітря сертифікованими мобільними станціями. Та чи можливо дані від станцій громадського моніторингу використовувати в судах, як доказ. 

 Запрошуємо передивитися відеозапис заходу на нашому каналі та детальніше дізнатися й побачити всі функції нового сайту моніторингу Reborn.EcoCity:

https://www.youtube.com/watch?v=IxIJAfIICCk

Презентація нового сайту EcoCity: Reborn є важливим кроком розвитку громадської мережі моніторингу повітря.Завдяки оновленим інструментам та новим функціям платформа стане більш корисною як для фахівців, так і для звичайних користувачів, які прагнуть отримувати актуальну інформацію про стан повітря у своєму регіоні.

Новий сайт EcoCity.Reborn вже доступний для всіх користувачів. Команда проєкту запрошує всіх бажаючих випробувати нові можливості платформи та залишати свої відгуки, пропозиції та зауваження:

https://reborn.eco-city.org.ua/

 

 

 

 

 

Про нас

Програма "Чисте повітря для України" реалізується з 2017 року неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами з різних регіонів України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

Координатори:

Партнери програми:

Донори:

Інформаційні партнери: