Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

Зелена відбудова: Дніпропетровським громадам Чисте повітря презентувало новий проєкт відновлення постраждалих від війни регіонів

5. 5. 2024

            На початку травня у Слобожанському відбулася зустріч команди “Чисте повітря для України” з представниками об’єднаних територіальних громад (ОТГ) Дніпропетровщини. Наживо на захід зібралося понад 30 голів та представників громад області. Під час зустрічі команда “Чистого повітря” презентувала новий проєкт «Зелена відбудова України: стале відновлення постраждалих від війни регіонів». На заході обговорили ключові моменти проєкту, а саме — як підтримати громади у відновленні після війни, зосереджуючись на їхніх конкретних потребах та екологічних ризиках. 

Чому потрібно говорити про відбудову під час війни

Ми усвідомлюємо, що війна все ще триває і що пріоритетом є військові питання та питання безпеки, і що перемога є необхідною передумовою для самої реконструкції. Проте вже зараз, під час активної фази війни, необхідно не лише реагувати на негайні потреби, але й мати стратегію для майбутнього, такими словами розпочала зустріч координаторка проєкту “Чисте повітря для України”, Марцела Чернохова

 «Говорити про відбудову навіть у найскладніші періоди війни — це визнання того, що попри поточні труднощі, ми плануємо і будуємо майбутнє України. Відбудова означає не лише відновлення інфраструктури, але й врахування екологічних аспектів, забезпечуючи стійкий розвиток для майбутніх поколінь», — додає Марцела.

Експерт з екології, Олексій Ангурець, додав, що головна мета — допомогти громадам на етапі процесу підготовки зараз і відновлення, як тільки ситуація дозволить розпочати цей процес. І зауважив, що саме фокус на роботі з громадами є наразі важливим наразі. Оскільки значна кількість громад південних та східних регіонів постраждала внаслідок війни напряму або опосередковано. Олексій додав, що не так багато міжнародних організацій працюють саме на рівні місцевих громад та йдуть в регіони:

«Зазвичай більшість допомоги, уваги та певних проєктів сконцентровані на столиці, адміністративних центрах. Тому ми вирішили приділити увагу безпосередньо невеликим громадам і  працювати на рівні місцевих організацій, регіонів. Ми плануємо визначити і зрозуміти перші критичні потреби громад і допомогти як з їх ідентифікацією, так і з їхнім системним аналізом. Аби надалі можна було знайти необхідні кошти для усунення цих проблем. Безумовно, що наша програма не зможе фінансово покрити всі потреби, але систематизувати і підготувати навіть, скажімо, плани і матеріали для подання на фінансування великих програм або міжнародних фінансових інституцій, навіть там рівню ООН, наприклад, ми зможемо забезпечити».

Як ми допоможемо громадам

В рамках нового проєкту «Зелена відбудова України: стале відновлення постраждалих від війни регіонів» команда проведе інвентаризацію, яка охоплюватиме оцінку шкоди довкілля від війни, а також забруднення та навантаження, пов’язані з минулою та теперішньою діяльністю. Завдяки роботі українських та закордонних експертів буде створено плани місцевого розвитку та стратегії, спрямовані на розв’язання конкретної екологічної проблеми певної громади. Одна з ключових цілей проєкту є оцінка екологічних ризиків по кожній постраждалій громаді. Це дозволить зрозуміти, які саме екологічні проблеми є найбільш актуальними для конкретних територій і які кроки потрібно зробити для їх вирішення. Ініціатива надавати підтримку у створенні стратегічних планів місцевого розвитку є кроком у напрямку сталого відновлення, який забезпечить не лише відновлення, а й стійкий розвиток громад.

«Зокрема, фокус «Зелена відбудова України: стале відновлення постраждалих від війни регіонів» заснований на використанні екологічно чистих рішень у процесі відновлення. Це є критично важливим, адже сприятиме вирішенню конкретних екологічних проблем та допоможе зберегти природне середовище для майбутніх поколінь», – сказав Олексій Ангурець.

Катерина Колесникова, координатор заходів та спеціалістка із залучення цільових груп проєкту розповіла, що одним з інструментів роботи з громадами є опитувальники: окремий для органів місцевого самоврядування та інший для жителів громади.

«Опитувальники допоможуть зібрати дані про наявні критичні потреби та значущі екологічні ризики й виклики у громадах. Це перший етап. На основі цих даних ми будемо розробляти імплементовані стратегії відновлення, спрямовані на покращення якості життя та екологічної стійкості громад після війни», — долала вона.

Другий етап — виїзди безпосередньо в громади та спілкування вже наживо з представниками громади, місцевими жителями та відвідування основних місць, які викликають занепокоєння у громади і пов’язані із екологічними ризиками та викликами.

 «Це дозволить розуміти, які саме екологічні проблеми є найбільш актуальними для конкретних територій і які кроки потрібно зробити для їх вирішення. Ініціатива надавати підтримку у створенні стратегічних планів місцевого розвитку є кроком у напрямку сталого відновлення, який забезпечить не лише відновлення, а й стійкий розвиток громад», — сказала під час презентації Марцела Чернохова, координаторка проєкту.

Подальші кроки полягають у створенні міцної та сталої бази для відбудови постраждалих від війни регіонів. На базі отриманих даних планується розробка індивідуалізованих планів відновлення для кожної громади. Для цього буде проведено детальні дослідження забруднених ділянок (відбір проб та аналіз донних відкладів, ґрунту та/або води, оцінку ризику для здоров’я та розробку рекомендацій та плану дій щодо очищення та відновлення території тощо). Під час роботи проєкту будуть залучені закордонні ресурси та партнери (донори, експерти тощо). 

Також експерт з екології, Олексій Ангрець, розповів про додаткову цінність проєкту та інвентаризації екологічних ризиків конкретної громади.  

«Результати дослідження проблем стану навколишнього середовища та їхній детальний опис можуть бути використані муніципалітетами для підготовки запиту на компенсацію збитків. Водночас наші звіти будуть створені у співпраці з незалежними міжнародними експертами, а це сприятиме в майбутньому спілкуванні щодо міжнародного фінансування на розвиток громад», — додав він.

 Обговорення співпраці щодо опису екологічних ризиків

Світлана Спажева, голова Дніпропетровського регіонального відділення Всеукраїнської Асоціації ОТГ, підкреслила важливість спільних зусиль для досягнення сталого розвитку та екологічного відновлення постраждалих регіонів.

«Сьогодні для того, щоб залучити кошти і мати перспективи для громади, потрібно вже розробляти подібний план відбудови. Тому те, що ви пропонуєте допомогу зараз — неоціненно та буде корисним для кожного присутнього. Щодо альтернативних видів енергетики – це однозначно і наш шлях до зеленого і сталого відновлення громад Дніпропетровщини. Фокус на використанні екологічно чистих рішень у процесі відновлення є критично важливим. Це не лише сприятиме вирішенню конкретних екологічних проблем, а й допоможе зберегти природне середовище для майбутніх поколінь», — зауважила вона.

Водночас голова Гречаноподівської громади, Галина Усик, висловила свої занепокоєння, зазначаючи, що забруднення території від великих підприємств є серйозною проблемою. Вона наводила приклади, коли мешканці фотографували чорні хмари від підприємств, які продовжують забруднювати повітря, попри запевнення представників підприємств у зворотному. 

Своєю чергою експерт з екології та сталого розвитку, Олексій Ангурець, зазначив, що у Чистого повітря великий досвід роботи саме з підприємствами та забрудненням атмосферного повітря.І наголосив на важливості інформування представників підприємств про проблему, щоб спільними зусиллями впливати на процес її вирішення та контролювати заходи щодо усунення поточного забруднення. Він зазначив, що без процесу співпраці неможливо досягти результатів.

Зустріч команди “Чисте повітря для України” із представниками ОТГ Дніпропетровщини у Слобожанському стала важливим кроком у напрямку відновлення постраждалих від війни регіонів. Презентація нового проєкту “Зелена відбудова” свідчить про розуміння того, що відновлення після війни має бути глибоким та комплексним процесом, який не обмежується лише відновленням інфраструктури, але й включає екологічні аспекти.

Проєкт “Зелена відбудова” прагне відновити постраждалі регіони, дбаючи про здоров’я громадян та стабільність екосистем. Це є ключовим кроком на шляху до сталого відновлення України після війни.

 

2024.04.30 Зелена відбудова України

 

Про нас

Програма "Чисте повітря для України" реалізується з 2017 року неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами з різних регіонів України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

Координатори:

Партнери програми:

Донори:

Інформаційні партнери: