Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

Техногенні загрози в умовах війни: як підготуватись цивільному населенню

30. 6. 2023

Важливо знати, які саме радіаційні та хімічні техногенні загрози можливі будь-якого дня під час війни та зарані підготуватись до надзвичайної ситуації. Представляємо поради наших експертів-екологів, висловлені на вебінарі 29 червня, та їх презентації.  

Після руйнування Каховської ГЕС, постійні погрози росіян підірвати атомну електростанцію чи скинути брудну ядерну бомбу на українські міста лякають. Фосфорні бомби, викиди аміаку – бували вже не раз і невідомо де будуть наступного разу.

Тож на вебінарі «Техногенні загрози в умовах війни: як підготуватись цивільному населенню», який відбувся 29 червня, було надано інформацію та знання для реагування на техногенні аварії,  ситуації хімічного та радіаційного ураження.

Світ бачить потуги ядерних терористів зупинити український наступ і з болем спостерігає за екологічним лихом в Україні, скоєним росією через руйнування, пожежі, знищення людей і лісів. Міжнародна програма «Чисте повітря для України», яку реалізує в Україні чеська громадська організація «Арніка», допомагає українцям у моніторингу довкілля, у створенні системи сповіщення про загрози та допомагатиме далі після війни у питкннях відбудови, зазначила у вступному слові Марцела Чернохова.

Про моніторинг непрямих військових загроз розповів Олексій Ангурець, експерт з екології та сталого розвитку програми «Чисте повітря для України».

Під час війни нам загрожують не лише ракети та кулі, але й  хімічні отруєння через збіднений уран, сполуки ртуті, білий фосфор, продукти горіння електроніки. Пошкодження резервуарів для зберігання або транспортування небезпечних хімічних речовин несе за собою викиди азотної кислоти. Базова інформація, що робити в тій чи іншій ситуації, врятує життя.

Завантажити презентацію>>Angurec Technogenni zagrozy 29 06 23

У надзвичайно змістовній презентації Олексій Трелевський, засновник і куратор Української мережі моніторингу  якості повітря та радіації EcoCity, розповів про те, як приготуватись до застосування тактичної ядерної зброї та викиду радіації на АЕС.

Ядерний вибух призведе до колапсу медичної інфраструктури та ДСНС, вважає експерт. «Щоб приготуватись до використання тактичної ядерної зброї потужністю до 100кт, варто подбати про швидке оповіщення в разі настання радіаційної небезпеки. Чим швидше ви отримаєте цю інформацію, тим більше часу у вас буде на прийняття рішення. Не ігнорувати повітряні тривоги, – говорить Трелевський. – Переглядайте радіаціний фон після прильоту ракет у вашому регіоні на https://eco-city.org.ua/

Для розробки власного евакуаційного плану, подбайте наперед про швидку комунікацію, з ким ви будете евакуйовуватись, зберіть наперед найнеобхідніші речі в одну сумку, яку ви зможете нести навіть без автомобіля; – придбайте наперед йодовмісні препарати та абсорбенти, вони частково виводять радіонукліди з кишкового тракту, придбайте наперед респіраторні маски N95-99, KN95-99, FFP2.

Чим відрізняється витік радіації від ядерного вибуху та що спільного у витоку радіації та «брудної бомби»?

«Від витоку радіаційне забруднення локальне. Переміщення забруднення залежить від кількості витоку, чи відбувалось горіння, чи попали радіоактивні елементи у воду. З прикладу аварій на ЧАЕС та на Фукусімі була створена 30 км зона евакуації населення. Витік на ЗАЕС може спричинити радіоактивне забруднення річки Дніпро з наступним його переміщенням по руслу аж до Чорного моря. Цей фактор може збільшити в рази площу забруднення, – відповідає Трелевський. – Від ядерного вибуху радіаційне забруднення поширюється  на великі території. Ядерний вибух також має велику зону ураження вогнем та вибуховою хвилею

Ви знайдете також інформацію про зони впливу вогню та вибухової хвилі від ядерного вибуху для різних міст.

Завантажити презентацію>>Trelevsky Technogenni zagrozy 29 06 23

А що робить влада? Чи уважно моніторить забруднення та чи сповістить нас вчасно? Про це розповів Олександр Скакальский, начальник управління екології виконкому Криворізької міської ради, на прикладі Кривого Рогу по інформуванню населення про стан атмосферного повітря та якість води під час війни.

Переглянути відеозапис вебінару можете на нашому каналі https://youtu.be/KSI8mWKu894 

 

Програма «Чисте повітря для України» реалізується неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з українськими громадськими організаціями та ініціативами у промислових містах України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

Про нас

Програма "Чисте повітря для України" реалізується з 2017 року неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами з різних регіонів України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

Координатори:

Партнери програми:

Донори:

Інформаційні партнери: