Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Екологічна онлайн-конференція «Україна Еко Перетворення»

  Петиція ‘‘Чисте повітря в Україні‘‘

  Перед тим, як підписати цю петицію спробуйте затримати дихання на 5 хвилин.
  Спробували? Легко?

  Aдресати петиції:
  Комітет Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування
  Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів
  Міністерство охорони здоров’я
  Обласні державні адміністраціі, обласні ради, органи місцевого самоврядування

  Атмосферне повітря залишилось єдиним безкоштовним природним ресурсом. При цьому склад будь-якого продукту та інформація про його виробника наводиться на упаковці цього продукту. Отже ти швидко можеш зрозуміти, що плануєш покласти до рота. Повітря ми споживаємо щохвилини, але не маємо гадки про його склад. Його ми змушені споживати таким, яким воно є в наших містах.

  Ми не маємо можливості обирати якість повітря, ми обмежені в цьому виборі, але маємо право знати про його склад, бо він безпосередньо впливає на наше здоров’я та життя.

  Люди відрізняються від інших живих істот на планеті Земля, бо мають право вибору. Якість повітря залежить від нашого вибору сьогодні.

  Забруднення повітря - одна з ключових загроз для навколишнього середовища та здоров’я людей нинішніх та майбутніх поколінь. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, забруднене повітря може призводити до передчасної смерті, а також є причиною вроджених вад розвитку у немовлят.

  Основним джерелом забруднення повітря є застарілі технології, що застосовуються у важкій промисловості - вугільні електростанції, металургійні або хімічні заводи. Приклад країн ЄС показує, що зміни можливі, і економіка може бути екологічною та відповідальнішою перед громадянами. Наразі, ми змушені платити за прибутки кількох промислових олігархів здоров’ям мільйонів людей.

  Не обирай між забрудненням повітря і здоров’ям, обирай чисте повітря та вимагай разом з нами:

  • Розробити та впровадити оновлену незалежну, надійну систему комплексного державного моніторингу повітря
   Зосередити управління моніторингом в Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів із належним фінансуванням. Результати моніторингу оприлюднювати в публічному просторі (мережі інтернет) у вигляді первинних даних, а також усереднених по станціям спостереження, зонам та агломераціям. Розробити та впровадити систему оперативного оповіщення, попередження та регулювання смогу.
  • Впровадити відкритий реєстр дозволів
   Чинна процедура отримання дозвільних документів на здійснення викидів забруднюючих речовин є застарілою в порівнянні з діючою процедурою оцінки впливу на довкілля та доступу до інформації, пов’язаною з нею. На тепер законодавчо не закріплено та не врегульовано порядок розміщення підприємствами інформації, що міститься в дозволах на викиди. Така прогалина суттєво обмежує права на вільний доступ до екологічної інформації кожному, як того вимагає Орхуська конвенція, та обмежує можливості участі громадян в прийнятті екологічних рішень.
  • Оновити процедури прийняття екологічних рішень
   Результати моніторингу повітря мають стати основою при видачі дозволів на викиди, перегляді й анулюванні дозволів та розробці заходів контролю якості повітря.

  Автори петиціі:
  Проект «Чисте повітря для України» www.cleanair.org.ua
  Анна Амбросова - Досить труїти Кривий Ріг
  Ірина Пирогова - Всеукраїнська екологічна ліга, Запоріжжя
  Максим Сорока - експерт із забруднення повітря, м. Дніпро
  Олеся Крамаренко - Дзига, Запоріжжя
  Олена Шафранова - Право Е, Кривий Ріг

  Допоможіть нам зібрати рукописні підписи - вони мають більшу вагу!
  Ви можете завантажити Петицію та листи для збору підписів тут
  * Дані, позначені зірочкою, є обов’язковими.

  Підписуючи це звернення, я даю згоду на використання та обробку моїх персональних даних згідно з Законом України про захист персональних даних, а також надаю згоду отримувати оповіщення по вказаних каналах зв’язку.

   10 порад для здоров’я

   У районах із забрудненим повітрям найважливіше берегти власне здоров'я. У разі ситуацій із смогом обмежте переміщення на вулиці - очевидно виключити спортивні ігри або ігри на свіжому повітрі для дітей, не провітрюйте зайве. Щоб захиститися від частинок пилу, потрібно носити маску.

   Але як розпізнати критичну ситуацію смогу? Це проблема.

   Хоча в країнах Європейського Союзу держава забезпечує постійне вимірювання якості повітря, в Україні відповідальність розподілена між різними органами влади, і дані, як правило, не доступні громадськості. Запитуйте у міської ради та вимагайте, щоб місто забезпечило моніторинг повітря.

   Окрім доступу до інформації, важливо застосовувати прогресивні правові норми та вимагати від промислових компаній вкладати частину свого прибутку в модернізацію застарілих технологій та дотримуватися діючих обмежень. Саме цьому присвячені громадські об’єднання майже в кожному індустріальному місті. Ви також можете підтримати ініціативу у своєму місті.

   1) Регулярно перевіряйте якість повітря у вашому місті на сайті cleanair.org.ua.

   2) У разі сильного забруднення обмежте своє перебування на свіжому повітрі до мінімуму.

   3) Обмежте вентиляцію та відкривання вікон, провітрюйте коротко та інтенсивно.

   4) Якщо у вас проблеми зі здоров’ям, не відкладайте візит до лікаря а також просіть справу з обстеження.

   5) Подумайте про встановлення станції «AirFreshMax» - чим більше станцій, тим точніші дані про стан повітря.

   6) Не паліть листя і траву, не розводьте відкритий вогонь.

   7) Не використовуйте вдома для обігрівання неякісне вугілля, не спалюйте відходи в печі.

   8) Приєднуйтесь до петиції «За чисте повітря в Україні».

   9) Вимагайте у міської ради проведення інформованості громадян та вирішення проблем.

   10) Підтримуйте екологічні громадські організації у вашому місті.

    Перевірте своє повітря станцією моніторингу «AirFreshMax»:

    «AirFreshMax» - станція мониторингу забруднення повітря нового покоління, в основу якої покладено концепція «громадянської науки», яка стає популярною у всьому світі. Там, де держава не виконує свої зобов’язання, вступають громадяни і роблять все, що потрібно.

    Станція моніторингу якості повітря «AirFreshMax» - це пристрій, який дозволяє здійснювати контроль та реєстрацію стану повітря навколишнього середовища, а саме показники температури, вологості та концентрації пилу PM2.5 і PM10 в режимі реального часу. Крім мікрочастинок пилу (РМ2,5 та РМ10), «AirFreshMax» виконує моніторинг концентрації оксиду вуглецю (СО), діоксиду азоту (NO2), аміаку (NH3), рівня приземного озону (O3) та летких органічних речовин (TVOC, VVOC).

    Станція моніторингу «AirFreshMax» розроблена експертами українських громадських організацій та виготовляється безпосередньо в Україні в рамках соціального підприємництва. Станція моніторингу «AirFreshMax» є удосконаленою версією станції «Oxygen» та надає можливості кожному громадянину оцінювати вміст найпоширеніших небезпечних для здоров'я людини речовин у повітрі.

    Функціональні можливості пристрою дозволять не тільки отримувати оперативні дані про якість атмосферного повітря, а й накопичувати великі дані для оцінки і прогнозування індексів забруднення і ризиків для здоров'я населення, використовуючи для цього персональний кабінет на сайті eco-city.org.ua.

    Цей та інші пристрої моніторингу якості повітря виготовляють та тестують експерти EcoCity у власній майстерні. Термін виготовлення - в середньому 1 тиждень з моменту замовлення (виготовлення, тестування, калібрування). Після отримання, активувати та налаштувати пристрій можна, використавши мануал на сайті eco-city.org.ua. Живлення станції відбувається від стандартного USB адаптера (5V 2A), який йде в комплекті з пристроєм. Довжина кабелю живлення - 7 метрів.

    Використовуйте цю форму для замовлення обладнання. Повідомлення буде надіслано як команді «Чисте повітря», так і команді «Еко Сіті». Потім ми зв’яжемося з вами електронною поштою для підтвердження замовлення.

    *Заповнюючи та відсилаючи цю анкету ви даєте згоду на зберігання та обробку Ваших персональних даних відповідно до законодавства України. Ми обіцяємо, що надані дані не будуть передані "третім особам" та не будуть використані з метою, яка не пов’язана з реалізацією Коаліції "Чисте повітря" та його партнерів.

     Повідомте мене

     Підпишіться, щоб бути в курсі новин та нашої роботи

     *Заповнюючи та відсилаючи цю анкету ви даєте згоду на зберігання та обробку Ваших персональних даних відповідно до законодавства України. Ми обіцяємо, що надані дані не будуть передані "третім особам" та не будуть використані з метою, яка не пов’язана з реалізацією Коаліції "Чисте повітря" та його партнерів.

      Чи є у вас запитання, пропозиції чи коментарі?

      Дайте нам знати, що відбувається у вашому місті!

      Я хочу опублікувати своє повідомлення на цьому сайті

      публикации осуществляются на усмотрение администрации сайта

      *Заповнюючи та відсилаючи цю анкету ви даєте згоду на зберігання та обробку Ваших персональних даних відповідно до законодавства України. Ми обіцяємо, що надані дані не будуть передані "третім особам" та не будуть використані з метою, яка не пов’язана з реалізацією Коаліції "Чисте повітря" та його партнерів.

      Екологічна онлайн-конференція «Україна Еко Перетворення»

      30. 07. 2020


      15 квітня – Громадський моніторинг повітря: можливості та міфи

      18 квітня – Як використати процедуру ОВД для захисту прав громади на чисте та безпечне довкілля

      20 квітня – Атмосферне повітря в Україні. Що відбувається?

      22 квітня – Клімат, короновірус, економічка – як відновитися після пандемії

      24 квітня – SMOG ALARM in Ukraine Впровадження громадських систем оповіщення населення

      25 квітня – Як забруднення повітря впливає на здоров’я населення

      29 квітня – ЕКОЛОГІЧНЕ ПРАВО ДЛЯ КОЖНОГО

      1 травня – BEAUTIFUL TROUBLE – вебінар про креативні форми активізму та захисту екологічних прав

      7 травня – 7 ГРІХІВ у залученні волонтерів і волонтерок до діяльності вашої організації

      11 травня – ЕКО АКТИВІЗМ IN UA Вебінар про ВЕЛИКІ та маленькі перемоги активних громадян

      13 травня – ЗЕЛЕНІ НАСАДЖЕННЯ ДЛЯ КОЖНОГО МІСТА досвід SMART–управління зеленими насадженнями міста Біла Церква

      15 травня – Як захистити право на чисте довкілля

      16 травня – Аналіз результатів моніторингу повітря (Практикум)

      20 травня – online ЕКО–ХАКАТОН ІДЕЙ для Стратегії міста Нікополь

       

      5 червня, Учасники поділились своїм досвідом та знаннями з метою наближення довкілля в Україні до європейських вимог та стандартів життя. Подія стала завершальною подією «Econline Marathon», який розпочався 15 квітня 2020 серією вебінарів в довкільній тематиці.

      Максим Сорока, еколог та технічний експерт проекту “Чисте повітря для України” підбив підсумки проекту «Econline Marathon», в рамках якого відбулося 18 цікавих вебінарів та зустрічей, де 612 учасників більше дізналися про проблематику довкілля та активізм, посилили спроможність відстоювати право на чисте довкілля.

      Мартін Скальський директор чеської громадської організації Arnika – Центр підтримки громадян, розповів про кампанії громадян за чисте повітря в Чехії. Відсутність модернізації на промислових підприємствах, забруднення гірських районів та лісів навколо Чехії – привело до масових протестів молоді у 80-ті роки проти екологічного забруднення. Після демократичної революції та зміни влади, одним з ключових завдань уряду було покращення довкілля. За словами чеського експерта це вдалося завдяки декільком компонентам: доступ до екологічної інформації, участь громадськості у процесах прийняття рішень і тиск на владу, використання нових технології, залучення правових інструментів і зміна законодавства.

      Яхим Бжезіна з Чеського гідрометеорологічного інституту (м.Брно) розповів про специфіку роботи державного моніторингу забруднення повітря в Чехії, автоматизоване програмне забезпечення, особливості роботи системи прогнозування і попередження населення. Під час обговорення проблематики здійснення моніторингу в Україні, Олексій Трелевський, ініціатор та керівник проекту EcoCity (Івано-Франківськ) запропонував чеському експерту в рамках експерименту провести калібровку станції громадського моніторингу Eco-city, провести референтні заміри на одному з стаціонарних постів в м.Брно.

      Наталія Андрусевич, голова правління Ресурсно-аналітичного центру “Суспільство і довкілля” Resource and Analysis Center “Society and Environment”, координатор Робочої групи 5 “Енергетика, транспорт, довкілля та зміна клімату” Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС розповіла про результати дослідження – експертного аналізу Європейський зелений курс: можливості та загрози для України, основні політики і заходи курсу. Експертка розповіла про суть та ключові компоненти курсу у дев’яти сферах, зупинилась на рішеннях для політиків в Україні і необхідних заходах. Наголосила на меті курсу – кліматична нейтральна Європа до 2050 року. Акцентувала на роботі з громадянами, через тиск на на політиків.

      Організатори подякували всім партнерам за активну участь, а особливо Досить труїти Кривий Ріг, Громадська організація “Міжнародна екологічна безпека”, ПРАВО Є, EcoCity і всі, хто виступав у ролі спікерів та учасників!

      Захід відбувся в рамках реалізації проекту «Чисте повітря для України» у співпраці з чеською громадською організацією Arnika, яка фінансується Міністерством закордонних справ Чеської Республіки в рамках Програми трансформаційної співпраці та американським фондом «National Endowment for Democracy».

      Павліна Філіпповова (Aрніка): Вступ

       

      Максим Сорока (Чисте повітря для України): Прехід до онлайн еко-активізму в Україні

       

      Мартін Скальський (Aрніка): Громадянські кампанії та інструменти активізму за чисте повітря в Чехії

       

      Яхим Бжезіна (м.Брно): Як виконують моніторинг забруднення повітря в Чехії

       

      Долучайтесь, отримуйте та поширюйте екологічні знання та інструменти для впливу на місцеві політики у сфері довкілля!

       

       

      Про нас

      Чисте повітря для України

      Цей проект очолюється неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами у промислових містах України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки та National Endowment for Democracy (USA). Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу cleanair@arnika.org

      Координатори:

      Партнери проекту:

      Донори: