Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

Слов’янськ: чорний смог, «рудий хвіст»

26. 8. 2020
Слов’янськ: чорний смог, «рудий хвіст»
Слов'янська ТЕС ФОТО: Вікісховище

Слов’янська ТЕС – це теплова електростанція, яка належить ПАТ «Донбасенерго» і розташована на території Донецької області – в 15 км від міста Слов’янськ. Жителі з дитинства звикли до викидів ТЕС. Більшість населення і сьогодні там працює, тому що це – не єдине місце для стабільного заробітку.

Чорний смог – традиційна картина для кожного мешканця міста, проте кожен другий житель працює на Слов’янській ТЕС. «Від роботи будь-якого підприємства є шкідливі викиди в атмосферу, може забруднюватися і грунт. Це може мати негативний вплив на здоров’я людей, які проживають поблизу», – говорить медичний експерт. У той же час екологи кажуть: нині Слов’янська ТЕС працює з порушенням встановлених нормативів. «Там є величезні перевищення викидів діоксиду сірки. Рудий колір вугілля дає можливість фахівцям стверджувати, що підприємство не завжди дотримується екологічних норм», – запевняє технічний директор Українського наукового інституту технічної екології. Еколог переконана: облаштування сучасних очисних споруд на електростанції – життєво необхідно.

Автоматичний моніторинг та фіксація викидів

«В Донецькій області екологічний фонд на початку 2018 року склав понад 900 мільйонів гривень. Частина грошей витрачають на установку пунктів автоматичного забору повітря і моніторингу стану навколишнього середовища. Але змусити підприємців встановити такі датчики має інша структура», – говорить Сергій Натрус, директор департаменту екології Донецької області. Тобто департамент екології вимірює рівень забруднення, а екологічна інспекція повинна штрафувати підприємство-порушника і сприяти вирішенню проблеми.

Робота чи здоров’я?

Позиція міської влади очікувана – Слов’янська ТЕС потужне підприємство, яке є платником податків до міського бюджету і основним місцем роботи для жителів міста. Влада бачить недосконалим процес виробництва, піднімає питання необхідності оснащення підприємства додатковими сучасними електрофільтрами, проте вважає це технічним моментом, а не екологічною проблемою. На офіційних ресурсах міської влади екологічна ситуація  в місті розцінюється, як задовільна. У рейтингу міст Донецької області за індексом екологічної ситуації за 2010р м. Слов’янськ займає 4 місце. У 2010 році загальна кількість викинутих речовин в атмосферне повітря в Слов’янську становить 0,11% від усіх викидів в цілому по Донецькій області (без урахування СловТЕC). За статистикою викиди шкідливих речовин автотранспортом в 4 рази перевищують кількість шкідливих речовин від всіх діючих підприємств міста. Причому, 75% від загальної кількості викидів автотранспорту – викиди особистих автомобілів.

Що в повітрі?

У червні 2020 року Краматорською лабораторією спостережень за забрудненням атмосферного повітря проведено відбір проб на двох стаціонарних моніторингових постах міста Слов’янська та проаналізовано 384 проби для визначення вмісту речовин в повітрі. Спостереження велось за 15 забруднюючими речовинами, а також 8 важкими металами. Екстремально високого та дуже високого забруднення атмосферного повітря не спостерігалось. 

Проте мешканці міста відчувають викиди у повітрі і створюють ініціативи, обговорюють проблематику та шукають шляхи вирішення проблеми спільно з екологами, експертами та дружніми організаціями.

Про нас

Програма "Чисте повітря для України" реалізується з 2017 року неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами з різних регіонів України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

Координатори:

Партнери програми:

Донори:

Інформаційні партнери: