Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

Слов’янськ: чорний смог, «рудий хвіст»

26. 8. 2020
Слов’янськ: чорний смог, «рудий хвіст»
Слов'янська ТЕС ФОТО: Вікісховище

Слов’янська ТЕС – це теплова електростанція, яка належить ПАТ «Донбасенерго» і розташована на території Донецької області – в 15 км від міста Слов’янськ. Жителі з дитинства звикли до викидів ТЕС. Більшість населення і сьогодні там працює, тому що це – не єдине місце для стабільного заробітку.

Чорний смог – традиційна картина для кожного мешканця міста, проте кожен другий житель працює на Слов’янській ТЕС. «Від роботи будь-якого підприємства є шкідливі викиди в атмосферу, може забруднюватися і грунт. Це може мати негативний вплив на здоров’я людей, які проживають поблизу», – говорить медичний експерт. У той же час екологи кажуть: нині Слов’янська ТЕС працює з порушенням встановлених нормативів. «Там є величезні перевищення викидів діоксиду сірки. Рудий колір вугілля дає можливість фахівцям стверджувати, що підприємство не завжди дотримується екологічних норм», – запевняє технічний директор Українського наукового інституту технічної екології. Еколог переконана: облаштування сучасних очисних споруд на електростанції – життєво необхідно.

Автоматичний моніторинг та фіксація викидів

«В Донецькій області екологічний фонд на початку 2018 року склав понад 900 мільйонів гривень. Частина грошей витрачають на установку пунктів автоматичного забору повітря і моніторингу стану навколишнього середовища. Але змусити підприємців встановити такі датчики має інша структура», – говорить Сергій Натрус, директор департаменту екології Донецької області. Тобто департамент екології вимірює рівень забруднення, а екологічна інспекція повинна штрафувати підприємство-порушника і сприяти вирішенню проблеми.

Робота чи здоров’я?

Позиція міської влади очікувана – Слов’янська ТЕС потужне підприємство, яке є платником податків до міського бюджету і основним місцем роботи для жителів міста. Влада бачить недосконалим процес виробництва, піднімає питання необхідності оснащення підприємства додатковими сучасними електрофільтрами, проте вважає це технічним моментом, а не екологічною проблемою. На офіційних ресурсах міської влади екологічна ситуація  в місті розцінюється, як задовільна. У рейтингу міст Донецької області за індексом екологічної ситуації за 2010р м. Слов’янськ займає 4 місце. У 2010 році загальна кількість викинутих речовин в атмосферне повітря в Слов’янську становить 0,11% від усіх викидів в цілому по Донецькій області (без урахування СловТЕC). За статистикою викиди шкідливих речовин автотранспортом в 4 рази перевищують кількість шкідливих речовин від всіх діючих підприємств міста. Причому, 75% від загальної кількості викидів автотранспорту – викиди особистих автомобілів.

Що в повітрі?

У червні 2020 року Краматорською лабораторією спостережень за забрудненням атмосферного повітря проведено відбір проб на двох стаціонарних моніторингових постах міста Слов’янська та проаналізовано 384 проби для визначення вмісту речовин в повітрі. Спостереження велось за 15 забруднюючими речовинами, а також 8 важкими металами. Екстремально високого та дуже високого забруднення атмосферного повітря не спостерігалось. 

Проте мешканці міста відчувають викиди у повітрі і створюють ініціативи, обговорюють проблематику та шукають шляхи вирішення проблеми спільно з екологами, експертами та дружніми організаціями.

Про нас

Програма "Чисте повітря для України" реалізується з 2018 року неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами з різних регіонів України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки та National Endowment for Democracy (USA).

Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

Координатори:

Партнери програми:

Донори:

Інформаційні партнери: