Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

Краматорськ: рівень небезпеки – помаранчевий

«Краматорський завод феросплавів» (м.Краматорськ, Донецька область), створений у 1880-х роках, відновив свою діяльність у 2014 році – і громадяни дізналися про це… буквально з повітря. Діяльність підприємства від відновлення виробництва почала регулярно супроводжуватись викидами в атмосферу з утворенням «помаранчової хмари». За інформацією жителів міста, протягом останніх років в Краматорську все більше людей страждають на алергічні реакції та відчувають значне погіршення стану свого здоров’я. Після багатьох замірів фонових концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі біля феросплавного заводу встановлено значне перевищення їх допустимих норм.

 

Петиції, скарги, звернення

Мешканці міста почали фіксувати забруднення повітря викидами підприємства і писати скарги на місцеву владу з вимогою вирішити проблему викидів в атмосферу забруднюючих речовин «Краматорським феросплавним заводом». Згодом з’явилася електронна петиція про необхідність закриття підприємства за систематичні порушення екологічного законодавства. Електронна петиція містила інформацію про відсутність очисних споруд, фіксацію постійних викидів забруднювальних речовин у повітря під час проведення плавок і розливу феросплавів, забруднення ґрунту та води в річці Торець. Автор петиції пропонував створити тимчасову депутатську комісію для дослідження виконання заводом екологічного законодавства. 

Поступово громадськість активізувалась навколо екологічного питання: брала участь у вимірюваннях проб повітря в місті, які здійснювалися мобільною лабораторією екологічного контролю, активісти ініціювали проведення моніторингу шкідливих викидів та громадські слухання на тему забезпечення екологічної безпеки в Краматорську.

При цьому представники підприємства запевняють громадськість, що завод оснащений найновішими фільтрами та його експлуатація відповідає вимогам українського законодавства. Останні заміри фонових концентрацій, які проводились активістами, показали, що, незважаючи на запевнення представників влади, ЗМІ, власників та адміністрації ТОВ «Краматорський феросплавний завод», екологічна ситуація в місті не змінилась.

Право на захист 

У 2019 році місцеві жителі та активісти за допомогою експертів з права склали заяву про притягнення власників феросплавного заводу до відповідальності через забруднення навколишнього середовища. У листопаді заяву було спрямовано до Краматорської місцевої прокуратури. Однак, у бюро повідомляють, що надалі керівник Краматорської місцевої прокуратури розглядом документа не займався. Бездіяльність прокурора була оскаржена активістами в судовому порядку. Їх скаргу було повністю задоволено.

Про нас

Програма "Чисте повітря для України" реалізується з 2017 року неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами з різних регіонів України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

Координатори:

Партнери програми:

Донори:

Інформаційні партнери: