Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

  Петиція ‘‘Чисте повітря в Україні‘‘

  Перед тим, як підписати цю петицію спробуйте затримати дихання на 5 хвилин.
  Спробували? Легко?

  Aдресати петиції:
  Комітет Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування
  Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів
  Міністерство охорони здоров’я
  Обласні державні адміністраціі, обласні ради, органи місцевого самоврядування

  Атмосферне повітря залишилось єдиним безкоштовним природним ресурсом. При цьому склад будь-якого продукту та інформація про його виробника наводиться на упаковці цього продукту. Отже ти швидко можеш зрозуміти, що плануєш покласти до рота. Повітря ми споживаємо щохвилини, але не маємо гадки про його склад. Його ми змушені споживати таким, яким воно є в наших містах.

  Ми не маємо можливості обирати якість повітря, ми обмежені в цьому виборі, але маємо право знати про його склад, бо він безпосередньо впливає на наше здоров’я та життя.

  Люди відрізняються від інших живих істот на планеті Земля, бо мають право вибору. Якість повітря залежить від нашого вибору сьогодні.

  Забруднення повітря - одна з ключових загроз для навколишнього середовища та здоров’я людей нинішніх та майбутніх поколінь. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, забруднене повітря може призводити до передчасної смерті, а також є причиною вроджених вад розвитку у немовлят.

  Основним джерелом забруднення повітря є застарілі технології, що застосовуються у важкій промисловості - вугільні електростанції, металургійні або хімічні заводи. Приклад країн ЄС показує, що зміни можливі, і економіка може бути екологічною та відповідальнішою перед громадянами. Наразі, ми змушені платити за прибутки кількох промислових олігархів здоров’ям мільйонів людей.

  Не обирай між забрудненням повітря і здоров’ям, обирай чисте повітря та вимагай разом з нами:

  • Розробити та впровадити оновлену незалежну, надійну систему комплексного державного моніторингу повітря
   Зосередити управління моніторингом в Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів із належним фінансуванням. Результати моніторингу оприлюднювати в публічному просторі (мережі інтернет) у вигляді первинних даних, а також усереднених по станціям спостереження, зонам та агломераціям. Розробити та впровадити систему оперативного оповіщення, попередження та регулювання смогу.
  • Впровадити відкритий реєстр дозволів
   Чинна процедура отримання дозвільних документів на здійснення викидів забруднюючих речовин є застарілою в порівнянні з діючою процедурою оцінки впливу на довкілля та доступу до інформації, пов’язаною з нею. На тепер законодавчо не закріплено та не врегульовано порядок розміщення підприємствами інформації, що міститься в дозволах на викиди. Така прогалина суттєво обмежує права на вільний доступ до екологічної інформації кожному, як того вимагає Орхуська конвенція, та обмежує можливості участі громадян в прийнятті екологічних рішень.
  • Оновити процедури прийняття екологічних рішень
   Результати моніторингу повітря мають стати основою при видачі дозволів на викиди, перегляді й анулюванні дозволів та розробці заходів контролю якості повітря.

  Автори петиціі:
  Проект «Чисте повітря для України» www.cleanair.org.ua
  Анна Амбросова - Досить труїти Кривий Ріг
  Ірина Пирогова - Всеукраїнська екологічна ліга, Запоріжжя
  Максим Сорока - експерт із забруднення повітря, м. Дніпро
  Олеся Крамаренко - Дзига, Запоріжжя
  Олена Шафранова - Право Е, Кривий Ріг

  Допоможіть нам зібрати рукописні підписи - вони мають більшу вагу!
  Ви можете завантажити Петицію та листи для збору підписів тут
  * Дані, позначені зірочкою, є обов’язковими.

  Підписуючи це звернення, я даю згоду на використання та обробку моїх персональних даних згідно з Законом України про захист персональних даних, а також надаю згоду отримувати оповіщення по вказаних каналах зв’язку.

   10 порад для здоров’я

   У районах із забрудненим повітрям найважливіше берегти власне здоров'я. У разі ситуацій із смогом обмежте переміщення на вулиці - очевидно виключити спортивні ігри або ігри на свіжому повітрі для дітей, не провітрюйте зайве. Щоб захиститися від частинок пилу, потрібно носити маску.

   Але як розпізнати критичну ситуацію смогу? Це проблема.

   Хоча в країнах Європейського Союзу держава забезпечує постійне вимірювання якості повітря, в Україні відповідальність розподілена між різними органами влади, і дані, як правило, не доступні громадськості. Запитуйте у міської ради та вимагайте, щоб місто забезпечило моніторинг повітря.

   Окрім доступу до інформації, важливо застосовувати прогресивні правові норми та вимагати від промислових компаній вкладати частину свого прибутку в модернізацію застарілих технологій та дотримуватися діючих обмежень. Саме цьому присвячені громадські об’єднання майже в кожному індустріальному місті. Ви також можете підтримати ініціативу у своєму місті.

   1) Регулярно перевіряйте якість повітря у вашому місті на сайті cleanair.org.ua.

   2) У разі сильного забруднення обмежте своє перебування на свіжому повітрі до мінімуму.

   3) Обмежте вентиляцію та відкривання вікон, провітрюйте коротко та інтенсивно.

   4) Якщо у вас проблеми зі здоров’ям, не відкладайте візит до лікаря а також просіть справу з обстеження.

   5) Подумайте про встановлення станції «AirFreshMax» - чим більше станцій, тим точніші дані про стан повітря.

   6) Не паліть листя і траву, не розводьте відкритий вогонь.

   7) Не використовуйте вдома для обігрівання неякісне вугілля, не спалюйте відходи в печі.

   8) Приєднуйтесь до петиції «За чисте повітря в Україні».

   9) Вимагайте у міської ради проведення інформованості громадян та вирішення проблем.

   10) Підтримуйте екологічні громадські організації у вашому місті.

    Перевірте своє повітря станцією моніторингу «AirFreshMax»:

    «AirFreshMax» - станція мониторингу забруднення повітря нового покоління, в основу якої покладено концепція «громадянської науки», яка стає популярною у всьому світі. Там, де держава не виконує свої зобов’язання, вступають громадяни і роблять все, що потрібно.

    Станція моніторингу якості повітря «AirFreshMax» - це пристрій, який дозволяє здійснювати контроль та реєстрацію стану повітря навколишнього середовища, а саме показники температури, вологості та концентрації пилу PM2.5 і PM10 в режимі реального часу. Крім мікрочастинок пилу (РМ2,5 та РМ10), «AirFreshMax» виконує моніторинг концентрації оксиду вуглецю (СО), діоксиду азоту (NO2), аміаку (NH3), рівня приземного озону (O3) та летких органічних речовин (TVOC, VVOC).

    Станція моніторингу «AirFreshMax» розроблена експертами українських громадських організацій та виготовляється безпосередньо в Україні в рамках соціального підприємництва. Станція моніторингу «AirFreshMax» є удосконаленою версією станції «Oxygen» та надає можливості кожному громадянину оцінювати вміст найпоширеніших небезпечних для здоров'я людини речовин у повітрі.

    Функціональні можливості пристрою дозволять не тільки отримувати оперативні дані про якість атмосферного повітря, а й накопичувати великі дані для оцінки і прогнозування індексів забруднення і ризиків для здоров'я населення, використовуючи для цього персональний кабінет на сайті eco-city.org.ua.

    Цей та інші пристрої моніторингу якості повітря виготовляють та тестують експерти EcoCity у власній майстерні. Термін виготовлення - в середньому 1 тиждень з моменту замовлення (виготовлення, тестування, калібрування). Після отримання, активувати та налаштувати пристрій можна, використавши мануал на сайті eco-city.org.ua. Живлення станції відбувається від стандартного USB адаптера (5V 2A), який йде в комплекті з пристроєм. Довжина кабелю живлення - 7 метрів.

    Використовуйте цю форму для замовлення обладнання. Повідомлення буде надіслано як команді «Чисте повітря», так і команді «Еко Сіті». Потім ми зв’яжемося з вами електронною поштою для підтвердження замовлення.

    *Заповнюючи та відсилаючи цю анкету ви даєте згоду на зберігання та обробку Ваших персональних даних відповідно до законодавства України. Ми обіцяємо, що надані дані не будуть передані "третім особам" та не будуть використані з метою, яка не пов’язана з реалізацією Коаліції "Чисте повітря" та його партнерів.

     Повідомте мене

     Підпишіться, щоб бути в курсі новин та нашої роботи

     *Заповнюючи та відсилаючи цю анкету ви даєте згоду на зберігання та обробку Ваших персональних даних відповідно до законодавства України. Ми обіцяємо, що надані дані не будуть передані "третім особам" та не будуть використані з метою, яка не пов’язана з реалізацією Коаліції "Чисте повітря" та його партнерів.

      Чи є у вас запитання, пропозиції чи коментарі?

      Дайте нам знати, що відбувається у вашому місті!

      Я хочу опублікувати своє повідомлення на цьому сайті

      публикации осуществляются на усмотрение администрации сайта

      *Заповнюючи та відсилаючи цю анкету ви даєте згоду на зберігання та обробку Ваших персональних даних відповідно до законодавства України. Ми обіцяємо, що надані дані не будуть передані "третім особам" та не будуть використані з метою, яка не пов’язана з реалізацією Коаліції "Чисте повітря" та його партнерів.

      Мариопуль или Ахметовск? Загрязнения воздуха в Донбассе

      Для того чтобы добраться в город Мариопуль, на юге Донецкой области летом 2017 года нужно было пройти через несколько КПП контролируемые солдатами с автоматами. Стратегический порт  на северном побережье Азовского моря является одним из самых важных районов Украины в данный момент. Во время войны в Донбассе, Мариопуль был подвержен нападениям несколько раз: в 2014, город контролировался про-российскими силами в течении 3 месяцев; в январе 2015, 30 человек были убиты во время ракетного обстрелла до того как город попал под защиту  украинских сил при помощи местных добровольцев. Иногда еще можно услышать выстрелы так как линия форнта проходит в 30 км от города.

       

      Моногород

      10% всей промышленной продукции Украины поступает из Мариопуля. В течении 20 века в Мариопуле преобладала металлургическая промышленность. Здесь находиться более 50 больших предприятий, и проживающие в городе 462,000 жителей, находятся в крайне неблагоприятном положении из-за загрязнений воздуха и экономически зависят от одного олигарха, Рината Ахметова, который владеет практически всей промышленность Мариопуля. Ахметов самый богатый человек в Украине. Он основной акционер Метинвест Груп  – вертикально интегрированной  укринской группы металлургических и горнодобывающих компаний – и владелец двух самых больших металургических заводов в Украине, оба находятся в Мариопуле: меалургический комбинат «Азовсталь» и металургический комбинат «Ильич». Построенные в советское время, в начал 1930-х годов. Оба завода технологически очень устарели, с устаревшим оборудованием, не имеющим средств котроля экологической безопасности.

      Дайте кислорода!

      98% от всех выбросов в Мариопуле производится металлургическими заводами Метинвест. По мнению журнала «Украинская неделя», ежегодная доля  промышленных загрязнений воздуха в Мариопуле в 2012 году составляла 800 кг на каждого жителя. В этом году экологическая ситуация стала настолько критической что, по словам местных жителей, в некоторые дни по улицам невозможно ходить без респиратора. Более того, в Мариопуле,  жители не были официально предупреждены об ухудшении погодных условий и не было официальных независимых измерений загрязнения воздуха.

      В январе, небольшая неформальна группа активистов называющиеся «Дайте кислорода! / Let us breath!»  под руководством активиста Максима Бородина, который позже стал местным советником, организовала первую акцию протеста в которой приняли участие 800 людей из Мариопуля, требуя вмешательства ответственных органов. В течении года эта платформа стала намного больше и в ноябре 2012 они провели другую акцию протеста, которая была одной из самых больших экологических акций когда либо организуемых в Украине. 10,000 людей пришли в респираторах к мерии и 13,000 человек подписало резолюцию против смога, представленную украинскому правительству и президенту.

      После переговоров с Металинвестом, компания приняла решение инвестировать 620 миллионов долларов в модернизацию, перенести производство из устаревшего металургического завода «Азовсталь» в находящийся поблизости металургический завод «Ильич» и приостановить агломерационный завод Азовсталя. Три устаревшие коксовые печи были остановлены и отремонтировано несколько фильтров Азоставля. Метинвест и городской совет пообещали людям что они попытаются сократить выбросы на 40% до 2020.

      Борьба с загрязнениями при помощи общественного противодействия

      «До того как мы начали оказывать давление на Метинвест, чтобы компания придерживалась экологических стандартов, мы дышали оранжевым смогом. Сегодня воздух заметно лучше. Модернизация еще не закончена, но собственник сейчас знает, что он является постоянным предметом общественного надзора,» говорит Максим Бородин. Существует большая необходимость в независимом контроле загрязнений в городе. Более того, Бородин подчеркивает насколько важно было бы изменить законодательство Украины и адаптировать его к европейскому законодательству, для того чтобы было более финансово выгодно, для больших предприятий, загрязняющих окружающую среду, провести модернизацию чем нарушать экологическое законодательство и уклонятся от своих обязанностей.

      Улучшение воздуха может остановить массовую миграцию из города, где преобладающая отрасль постепенно вытесняла маленькие предприятия и где люди постоянно страдают не только от продолжающегося военного конфликта, но и в результате  чрезвычайно опасных условий окружающей среды.

      Широта, довгота (формат DDD)
      Координати Гарячi точки: 47.116667, 37.583333

      Про нас

      Чисте повітря для України

      Цей проект очолюється неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами у промислових містах України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки та National Endowment for Democracy (USA). Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу cleanair@arnika.org

      Координатори:

      Партнери проекту:

      Донори: