Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

Наша мета – чисте повітря для Нікополя

У Дніпропетровській області працює найбільше в Європі підприємство з випуску марганцевого концентрату і агломерату для феросплавних і металургійних заводів (Нікопольський феросплавний завод), а також Покровський і Марганецький гірничорудні комбінати. Між ними всього 30 км, місто Нікополь і майже 120 000 жителів міста, які дихають промисловими викидами. За підтримки чеської організації “Арніка”, ГО “Міжнародна екологічна безпека” реалізується проект “Nikopol CLEAN Air Monitor – проект моніторингу повітря, в рамках якого активісти встановлюють станції громадського моніторингу для відстеження рівня забруднення повітря онлайн. Як виникла ця ідея і чому це важливо для жителів міста?

 

Важка спадщина

У спадщину від радянських часів місту дісталися два великих металургійних заводи – Нікопольський завод феросплавів (НЗФ) і Південнотрубний завод. НЗФ як і раніше працює, а гігантський трубний завод розпався на десяток заводів з меншою потужністю, з яких виділяються – Інтерпайп Ніко Тьюб, Сентравіс, Оскар, Трубосталь і ін. Крім цього, додаткові викиди здійснює працююча на території птахокомплексу Дніпровська спалювальна установка – для отримання біогазу. А в безпосередній близькості від Нікополя, на відстані всього 11 км, знаходиться найбільша в Європі Запорізька атомна електростанція. Вся ця промисловість безпосередньо впливає на якість повітря і здоров’я жителів Нікополя.

Eco-digital Нікополя

У липні 2019 року в рамках урбан-фестивалю “Майстерня міста. Нікополь” була проведена еко-панель “Проблеми забруднення екології Нікопольського регіону”. Саме тоді активісти міста вперше представили можливості грантового конкурсу від ГО “Арніка”, присвяченого проблемам промислового забруднення повітря. На цьому заході Олександр Карпенко, керівник напрямку Smart Environment від ініціативи Kyiv Smart City, презентував станцію для вимірювання рівня забруднення повітря, кілька годин проводив тестові демонстраційні вимірювання за основними забруднюючими речовинами. Активіст також писав про перевищення показників забруднення повітря, що ще раз показало наскільки актуальна система моніторингу повітря для промислового міста. Уже в січні 2020 року за участю експерта – Максима Сороки, науково-технічного консультанта проекту “Чисте повітря для України”, активісти провели Хакатон ідей по створенню геопортала для Нікополя, в тому числі зі створення на геопорталі міста окремої карти моніторингу повітря.

Еко-моніторинг

У Нікополі з 2018 року працює дві станції моніторингу повітря від КП «Центр екологічного моніторингу» Дніпропетровської обласної ради, отримані в рамках реалізації обласної екологічної програми. У грудні 2019 року активіст Юрій Бабінін встановив першу станцію громадського моніторингу проекта Eco City. На думку команди, на даний момент існує проблема відсутності системного підходу до здійснення екологічного моніторингу якості повітря, ефективної і зручної для користувачів взаємодії з моніторинговим обладнанням, а також верифікації даних. Тому проект Nikopol CLEAN Air Monitor – проект моніторингу повітря – спрямований на те, щоб створити повноцінну мережу інформування жителів та гостей міста про якість повітря.

Наша мета – створити систему моніторингу і впливати на якість повітря

«Наше завдання – об’єднати розрізнені моніторингові станції (яких в Нікополі вже 3 шт) в єдину мережу, розвивати мережу станцій моніторингу в Нікополі, залучаючи місцеве населення через інформаційну кампанію і воркшопи, розширювати географію станцій (в тому числі і в містах Покров, Марганець, Енергодар) з метою – створити систему моніторингу і регулярного аналізу стану повітря. У підсумку ми хочемо отримати сучасну гібридну систему моніторингу якості повітря, принцип роботи якої заснований на якісній аналітиці, порогових допустимих похибках даних і вимірів в режимі реального часу», – сказала Аліна Машенко, координатор проекту Nikopol CLEAN Air Monitor – проект моніторингу повітря.

«Ми сподіваємося, що це допоможе нам налагодити взаємодію з адміністрацією міста та підприємствами-забруднювачами. Тільки об’єднавшись ми зможемо домогтися від підприємств організації постійного онлайн-моніторингу викидів з наступним їх зниженням шляхом модернізації фільтраційного обладнання та екологізації виробництва. Ми дуже сподіваємося, що співпраця з чеськими партнерами ГО “Арніка” допоможе нам не тільки розширити існуючу мережу станцій громадського моніторингу, а й залучити експертну підтримку для аналізу і обробки отриманих даних, для складання і поширення відповідних оперативних рекомендацій для жителів міста,» – додала Машенко.

Про нас

Програма "Чисте повітря для України" реалізується з 2017 року неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами з різних регіонів України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

Координатори:

Партнери програми:

Донори:

Інформаційні партнери: