Українська громадянська мережа. Різні промислові міста – однакові проблеми.
Все про повітря

Сєвєродонецьк: війна за здоров’я

Проблема забруднення повітря в місті Сєвєродонецьку та прилеглому до нього селищі Воєводівка пов’язана з діяльністю двох асфальтових заводів: ТОВ “Сєвєродонецький асфальтобетонний завод” і асфальтобетонний завод київського підприємства “Український шлях”. Перший завод розташований в 285 метрах від житлових будинків Сєвєродонецька, а другий в 100 метрах від житлових будинків селища Воєводівка, хоча згідно з нормами чинного законодавства, відстань повинна становити не менше 1000 метрів. 

 

Необхідна координація спільних дій

Хоча Азот, один з найбільших в Європі заводів з виробництва азотних і добрив, був закритий в результаті війни з Росією, жителі Сєвєродонецька та Воєводівки, як і раніше страждають від забруднення повітря. За попередніми розрахунками екологів, викиди забруднюючих речовин фенолу становлять майже 5 тон на місяць. Це пряма загроза здоров’ю для 562 жителів Воєводівки і для 120000 жителів Сєвєродонецька. Ініціативні групи мешканців, громадські активісти, державна екологічна інспекції в Луганській області та інші державні та місцеві органи та служби намагаються впливати на ситуацію різними способами: від судових позовів до акцій протесту. Але через нескоординованість дій і недостатню інформаційну підтримку, ці спроби не приводять до значних результатів.

Екологи кажуть, що виробництво здійснюється без обладнання для фільтрації викидів в навколишнє середовище. З огляду на цей факт Луганський окружний адмінсуд задовольнив вимогу екологів про припинення роботи Сєверодонецького асфальтобетонного заводу, а апеляційний суд підтвердив цю заборону. Разом з тим, керівництво мерії проблем не бачить і запевняє, що завод принесе місту тільки користь.

Що далі?

З метою консолідації зусиль місцевий кризовий медіа-центр проводить низьку заходів, об’єднуючи навколо проблеми забруднення повітря регіону експертів, представників влади, активістів та ініціативних городян. «Ми розуміємо цінність та важливість промислових підприємств – вони дають людям робочі місця, сплачують податки та покращити транспортну інфраструктуру,» – говорить Олена Ніжельська, керівник кризового медіа-центру Сіверський Донець. «Але ми не можемо дозволити цьому загрожувати здоров’ю жителів через високий рівень забруднення повітря в регіоні. Наша мета активізувати людей, шукати компромісні рішення, які будуть врахувати потреби всіх зацікавлених сторін та надалі забезпечать зменшення забруднення повітря».

Про нас

Програма "Чисте повітря для України" реалізується з 2018 року неурядовою організацією Arnika (Чеська Республіка) у співпраці з місцевими громадськими ініціативами з різних регіонів України за фінансової підтримки Transition Promotion Program Міністерства закордонних справ Чеської Республіки та National Endowment for Democracy (USA).

Ви можете знайти більше інформації про нашу діяльність та можливості участі або поділитися з нами своїми думками, надіславши повідомлення на адресу info@cleanair.org.ua.

Координатори:

Партнери програми:

Донори:

Інформаційні партнери: